fbpx

Předsevzetí, která mají smysl. A nejen pro vás!0

Většina novoročních předsevzetí se týká hlavně nás osobně. Ale co do svých předsevzetí zapojit i ta, která mají smysl a dopad nejen na nás? V našem článku jsme si pro vás připravili malou inspiraci. A pamatujte – i malý krok se počítá.

Zdroj: Unsplash

Stop „jednorázovkám“

O čem je řeč? O předmětech z plastu, a nejen z něj, určených pro jednorázové použití. Objem odpadu z „jednorázovek“ rok od roku stoupá – v popelnicích, na skládkách, ve spalovnách, a také bohužel v přírodě. Jak tomu zamezit? Tady jsou naše doporučení:

Nákup

Až vyrazíte doplnit zásoby, vezměte si s sebou vždy vlastní tašku – plátěnku, síťovku, prostě, co máte po ruce. A když zvládnete eliminovat i mikrotenové sáčky, které se nedají ani recyklovat, uděláte ještě lépe. V tomto případě vám pomohou například výrobky od české společnosti Saaczech. Stejně tak se porozhlédněte po bezobalových obchodech ve svém okolí. Kromě potravin se dnes už setkáte i s nabídkou bezobalové drogerie.

Reklama

Jídlo a pití

Vyhněte se PETkám, jednorázovým kelímkům a jednorázovým obalům na jídlo. Plastové lahve nahraďte svou vlastní – znovupoužitelnou, stejně tak kelímek. Na jídlo s sebou mějte vlastní krabičku nebo se podívejte na první systém vratných obalů na jídlo a pití s sebou v Česku – REkrabičku a REkelímek.

Hygienické potřeby

Zubní a mezizubní kartáčky, odličovací tampony nebo „uchošťoury“. Všechny tyhle pomocníky můžete nahradit jejich udržitelnější variantou, například tou, kde je plast nahrazen bambusem, u odličovacích tamponů pak zvolte ty bavlněné, které se dají vyprat a používat dál a dál. Jestli chcete své udržitelné chování povýšit ještě o další stupeň, nakupujte kosmetiku od českých výrobců a ideálně takovou, jejíž obaly nejsou z plastu.

Zdroj: Pixabay

Třídění odpadu a kompostování

Kompostovat hravě zvládnete nejen v domě se zahradou, ale klidně i v městském bytě. Tématu kompostéru a vermikompostéru se věnujeme například v tomto článku.

Proč kompostovat? Bioodpad tvoří až 60 % celkového komunálního odpadu, který se skládá nejen ze zbytků z naší kuchyně, ale také z vyhozených potravin. Proto je dobré naučit se jimi neplýtvat a s tím, co opravdu adekvátně nezpracujeme, alespoň správně naložit.

Základem je pak samozřejmě správné třídění odpadu.

Zdroj: Unsplash

Upravte svůj jídelníček

Může se to zdát jako drobnost, ale pokud omezíte konzumaci masa, bude to mít pro planetu a životní prostředí opravdu velký přínos. Nemusíte se nutně stát vegany nebo vegetariány, ne každému tento životní styl sedí. Přínosem bude i to, když 1 až 2 dny v týdnu maso vynecháte a stanete se tzv. flexitariány.

Zdroj: Unsplash

Úspornost a zelená energie

Tenhle bod asi nemusíme moc rozvíjet – jednoduše šetřete vodou, energiemi i teplem. A pokud vám není jedno, jakou energii doma využíváte, pusťte si do zásuvek zelenou elektřinu, která pochází z obnovitelných zdrojů.

Věříme, že se alespoň jedním z našich bodů inspirujete a uděláte rok 2022 krásnější nejen pro sebe, ale také pro naše životní prostředí.

Autor: Bára Kocmánková