Většina novoročních předsevzetí se týká hlavně nás osobně. Ale co do svých předsevzetí zapojit i ta, která mají smysl a dopad nejen na nás? V našem článku jsme si pro vás připravili malou inspiraci. A pamatujte – i malý krok se počítá.

Stop „jednorázovkám“
O čem je řeč? O předmětech z plastu, a nejen z něj, určených pro jednorázové použití. Objem odpadu z „jednorázovek“ rok od roku stoupá – v popelnicích, na skládkách, ve spalovnách, a také bohužel v přírodě. Jak tomu zamezit? Tady jsou naše doporučení:
Nákup
Až vyrazíte doplnit zásoby, vezměte si s sebou vždy vlastní tašku – plátěnku, síťovku, prostě, co máte po ruce. A když zvládnete eliminovat i mikrotenové sáčky, které se nedají ani recyklovat, uděláte ještě lépe. V tomto případě vám pomohou například výrobky od české společnosti Saaczech. Stejně tak se porozhlédněte po bezobalových obchodech ve svém okolí. Kromě potravin se dnes už setkáte i s nabídkou bezobalové drogerie.
ReklamaJídlo a pití
Vyhněte se PETkám, jednorázovým kelímkům a jednorázovým obalům na jídlo. Plastové lahve nahraďte svou vlastní – znovupoužitelnou, stejně tak kelímek. Na jídlo s sebou mějte vlastní krabičku nebo se podívejte na první systém vratných obalů na jídlo a pití s sebou v Česku – REkrabičku a REkelímek.
Hygienické potřeby
Zubní a mezizubní kartáčky, odličovací tampony nebo „uchošťoury“. Všechny tyhle pomocníky můžete nahradit jejich udržitelnější variantou, například tou, kde je plast nahrazen bambusem, u odličovacích tamponů pak zvolte ty bavlněné, které se dají vyprat a používat dál a dál. Jestli chcete své udržitelné chování povýšit ještě o další stupeň, nakupujte kosmetiku od českých výrobců a ideálně takovou, jejíž obaly nejsou z plastu.

Třídění odpadu a kompostování
Kompostovat hravě zvládnete nejen v domě se zahradou, ale klidně i v městském bytě. Tématu kompostéru a vermikompostéru se věnujeme například v tomto článku.
Proč kompostovat? Bioodpad tvoří až 60 % celkového komunálního odpadu, který se skládá nejen ze zbytků z naší kuchyně, ale také z vyhozených potravin. Proto je dobré naučit se jimi neplýtvat a s tím, co opravdu adekvátně nezpracujeme, alespoň správně naložit.
Základem je pak samozřejmě správné třídění odpadu.

Upravte svůj jídelníček
Může se to zdát jako drobnost, ale pokud omezíte konzumaci masa, bude to mít pro planetu a životní prostředí opravdu velký přínos. Nemusíte se nutně stát vegany nebo vegetariány, ne každému tento životní styl sedí. Přínosem bude i to, když 1 až 2 dny v týdnu maso vynecháte a stanete se tzv. flexitariány.

Úspornost a zelená energie
Tenhle bod asi nemusíme moc rozvíjet – jednoduše šetřete vodou, energiemi i teplem. A pokud vám není jedno, jakou energii doma využíváte, pusťte si do zásuvek zelenou elektřinu, která pochází z obnovitelných zdrojů.
Věříme, že se alespoň jedním z našich bodů inspirujete a uděláte rok 2022 krásnější nejen pro sebe, ale také pro naše životní prostředí.