fbpx

Prázdninové tipy na „zelenou“ dovolenou0

Zajímáte se o zdravý životní styl a ekologii a rádi byste v tomto duchu pojali také svůj odpočinek? Nejen čerstvý vzduch a pohyb, ale také zdravé jídlo v bio kvalitě a energie z obnovitelných zdrojů jsou kritéria, podle nichž můžete vybrat místo své letošní dovolené.

Dovolenou lze v současné době strávit rozličnými způsoby. Stále častěji se mezi nabídkami objevuje možnost „ekologické“ nebo také zelené dovolené, která prospívá vašemu zdraví a neškodí přírodě. Neznamená to však, že se musíte odebrat do odlehlých míst bez elektřiny a vody nebo přespávat v kempech.

„Biopotraviny můžete ochutnat nejen na ekofarmách, ale také ve vybraných hotelech v evropských metropolích.“

Reklama

Agroturistika je základ

Dovolenou v přírodě lze prožít pohodlně a v příjemném, klidném prostředí. Jednou z možností je ubytovat se na zemědělské usedlosti nebo farmě, kde můžete očekávat rodinné prostředí a nabídku zajímavých volnočasových aktivit.

Více o tématu na Nazeleno

    • Ekohotely a ekokempy. Prožijete dovolenou a chráníte přírodu

    • Pět letních tipů na výletní místa, kde se šetří s energií

    • Co jsou to biopotraviny?

  • Biovíno: v čem je specifické?

Lákadlem tohoto způsobu dovolené, pro nějž se vžil název agroturistika, je především možnost zapojit se přímo do chodu zemědělské usedlosti a vyzkoušet si tak činnosti, které v moderní době nejsou příliš časté. Můžete se podílet na krmení zemědělských zvířat, pracovat na zahradě nebo podojit krávu. Tento druh dovolené vyhledávají především městské rodiny s dětmi, pro něž je kontakt se zvířaty velkým zážitkem.

Malá ubytovací kapacita farem je protikladem k masovému turismu, na nějž jsme zvyklí z oblíbených turistických destinací. Pokud jste tedy unaveni ruchem velkoměsta a hledáte klidné místo bez lidí, může být dovolená strávená na venkově to pravé.

Jedním z lákadel agroturistiky je možnost vyzkoušet si práci na polích
Jedním z lákadel agroturistiky je možnost vyzkoušet si práci na polích

Příroda především

Dovolenou zde můžete strávit také na podzim, kdy je vhodná sezóna pro sbírání hub a toulky podzimní krajinou. Nudit se zde nebudete ani v zimě. Využít můžete třeba vyjížďky na saních tažených koňmi.

Zastánci zdravého stravování určitě ocení nabídku některých farem, které nabízejí k ochunání vlastní biopotraviny. K snídani si tak můžete dopřát čerstvé mléčné výrobky a k večeři třeba na ohni opečené jehněčí maso. V kulinářských specialitách se většinou odráží zvyklosti místní kuchyně, a proto můžete ochutnat tradiční jídla českého a moravského venkova.

Vhodné místo pro dovolenou můžete vybrat například na webových stránkách www.prazdninynavenkove.cz. Volit můžete nejen podle místa, které byste rádi navštívili, ale také podle aktivit, jež jednotlivé farmy nabízejí. Turisticky vyhledávané jsou například vyjížďky na koních nebo na kole, které najdete v nabídce většiny usedlostí.

Dovolenou v přírodě můžete vybírat také podle nabízených aktivit. V poslední době jsou turisticky oblíbené především výlety na koních
Dovolenou v přírodě můžete vybírat také podle nabízených aktivit. V poslední době jsou turisticky oblíbené především výlety na koních

Na návštěvě na ekofarmě a další tipy na ezelenou dovolenou

Jedním z tipů na letní dovolenou může být třeba ekofarma Busil, která se nachází uprostřed šumavských lesů. Obytný dům zde byl postaven již ve 14. století. Ve volném čase se můžete procházet místní přírodou, využít cyklostezek nebo navštívit množství přírodních a historických památek. Cena za osobu na den včetně snídaně je 350 Kč.

Dvorec u Kavků nabízí ubytování v malebných Bílých Karpatech. Pobyt zde je vhodný především pro rodiny s dětmi nebo skupiny do šesti osob. Pronajímána je samostatná část domu s přilehlým dvorkem, ohništěm a posezením. Pro přípravu jídla lze použít plně vybavenou kuchyňku nebo si zajít do nedaleké restaurace. Cena pobytu je majitelem stanovována individuálně podle počtu osob a délky pobytu.

Dvorec u Kavků se nachází v malebné krajině Bílých karpat
Dvorec u Kavků se nachází v malebné krajině Bílých karpat. Zdroj: www.dvorec-kavka.cz

Strávit několik dnů v prostředí Českomoravské vrchoviny můžete na farmě Kameník v Bezděčíně. Majitelé pronajímají tři apartmá s vlastním vchodem, která mají kapacitu šest osob. Ubytovat se také můžete na zahradě ve stanu nebo v karavanu. Kolorit dotváří volně se pasoucí krávy, kozy a oslík, na němž se mohou svést děti.

Kolorit farmy Kameník dokreslují pasoucí se krávy
Kolorit farmy Kameník dokreslují pasoucí se krávy. Děti se zde mohou svést na oslíkovi. Zdroj:  www.kamenikova.cz

Vyzkoušejte na dovolené komfort pasivního domu!

Pokud si celý rok dáváte pozor na šetrný přístup k životnímu prostředí a rádi byste toto pravidlo dodrželi i během své letní dovolené, můžete si vybrat ze seznamu ubytovacích zařízení Evropského centra pro ekoagroturistiku (ECEAT), na jehož stránkách najdete seznam držitelů značky ECEAT Quality Label. Toto označení je udělováno takovému zařízení, které přispívá k udržitelnému rozvoji, tedy například využívá obnovitelné zdroje energie, šetrně zachází s vodou nebo podporuje ekologické zemědělství. V České republice existuje kolem 120 držitelů tohoto certifikátu.

Jedním z nich je například ekologické vzdělávací Centrum Veronica Hostětín ve Zlínském kraji. V tomto centru můžete prožít rodinnou dovolenou složenou z táborových a individuálních aktivit. Zajímavé je ale především ubytování.

Během této dovolené si totiž můžete na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je bydlet v energeticky úsporném domě. Centrum Veronica poskytuje ubytování v nově postaveném pasivním domě, kde najdete deset pokojů s vlastním příslušenstvím. Dospělí za jednu noc zaplatí 330 Kč. Prohlédnout si zde můžete výstavu modelových projektů udržitelného rozvoje a třeba poznat, jak pracují solární kolektory.

Centrum Veronica Hoštětín
Centrum Veronica Hoštětín nabízí ubytování v pasivním domě. Zdroj: http://hostetin.veronica.cz/

Ekokempy a ekohotely

Dalším zařízením, které dbá na šetrný přístup k životnímu prostředí, je Oasa Staňkov na Třeboňsku. V tomto kempu se budete sprchovat vodou ohřívanou solárními kolektory, najdete zde biologickou čističku odpadních vod a pivo vám zde nenatočí do plastových kelímků, ale pouze do sklenic.

Patříte-li k milovníkům moravského vína, neměli byste při svých cestách Moravou minout Jáňův dvůr, který se nachází v Novém Přerově na Mikulovsku. Starou zemědělskou usedlost kdysi spravoval statkář Jáně s rodinou. Rekonstrukce převážně hliněné stavby byla dokončena teprve nedávno. Na jaře 2008 otevřeli majitelé pro veřejnost hospůdku a kemp. Letos začíná usedlost fungovat také jako penzion.

Za první dvě noci v penzionu Jáňův dvůr zaplatíte 400 Kč, za každou další pak 370 Kč. Půjčit si zde můžete kola a pochopitelně navštívit vinný sklípek. Za vínem si také můžete vyjet na koni nebo terénní bryčkou. V nabídce je několik vyjížďkových tras.

Jáňův dvůr ocení především milovníci moravského vína
Jáňův dvůr ocení především milovníci moravského vína. Můžete se za ním vydat třeba i na koni. Zdroj: http://www.januvdvur.cz

V Jizerských horách můžete hledat ubytování na farmě Vyšehrad, která leží na úpatí Jizerských hor nedaleko Jablonce nad Nisou. V penzionu jsou k dispozici čtyři dvoulůžkové pokoje a kuchyňka je k dispozici vždy pro dva pokoje. Zakoupit zde můžete domácí mléko, mléčné výrobky nebo vejce.

Pokud během své dovolené budete preferovat kemp, můžete si zvolit například kemp a penzion Javořice ve Lhotce u Telče. Místní statek zde stojí již 400 let. Za velký stan nebo karavan zde za den zaplatíte 100 Kč, za malý stan 60 Kč. Kemp je v provozu od května do konce září.

Biopotraviny můžete ochutnat nejen na ekofarmách, ale také v tzv. Bio-City Hotels
Biopotraviny můžete ochutnat nejen na ekofarmách, ale také v tzv. Bio-City Hotels

Zelené ubytování v zahraničí

Ubytovat se na ekologické farmě nebo kempu je pochopitelně možné také v zahraničí. K oblíbeným destinacím agroturistiky patří například Velká Británie, ale také Itálie, Thajsko, Egypt nebo Maroko.

Pokud však v létě zatoužíte po metropolích evropských měst, ani zde se nemusíte vzdávat požadavku na udržitelný cestovní ruch. Ubytovat se můžete v tzv. ekologických hotelech a pochutnávat si na bio specialitách. Tyto hotely sdružuje organizace Bio-City Hotels, která má v současné době asi 60 členů. Jedním z nich je proslulá Villa Orange ve Frankfurtu. V hotelu se podávají pouze biopotraviny a užívají se ekologické hygienické prostředky. Více o ekohotelích se dozvíte z našeho článku.

Autor: Redakce Nazeleno.cz