fbpx

Pravidla správného otužování0

Otužování si u nás získává čím dál tím víc příznivců. Není divu, na lidský organismus má totiž celou řadu pozitivních vlivů – pomáhá zlepšit imunitu i psychiku. I otužování má ovšem svá pravidla a postupy. V našem článku se dozvíte, jak ho postupně začlenit do svého života pěkně krok za krokem.

Zdroj: Pixabay

Jak se otužovat

V médiích a na sociálních sítích nejčastěji vidíme jednotlivce a skupinky lidí plavat v řece nebo v zamrzlém rybníku. To ale není jediná možnost pro to, jak se otužovat. Hravě to zvládnete i u vás doma.

Otužování vodou

Nejdříve si studenou vodou začněte umývat ruce a obličej. Pokud opravdu dosahuje nízkých teplot, hned poznáte, že se cítíte lépe a svěžeji.

Reklama

Pak začněte ponořovat předloktí a nohy do kyblíku se studenou vodou a kostkami ledu. Případně můžete končetiny vystavit proudu ledové vody ve sprše. Pro začátek stačí klidně jen 20 sekund. Toto rychle osvěžení vám dodá nejen pocit svěžesti, ale pomůže také s lepším soustředěním, což oceníte především při práci.

Ke studené sprše celého těla se pak propracujte přes 7 postupných kroků:

  1. Dejte si teplou nebo vlažnou sprchu celého těla a na jejím konci dopřejte 20 vteřin studené sprchy pouze na konce končetin.
  2. Opět si dejte vlažnou sprchu celého těla, pak si studenou omyjte celé končetiny – ruce až po ramena, nohy až po kyčle. Při tomto procesu vynechejte velké klouby a svaly kolem nich.
  3. Postupujte jako u roku dva, ale tentokrát studenou sprchu dopřejte i velkým kloubům.
  4. U tohoto kroku studenou sprchu dopřejte klíčním kostem, krku, hrudníku a břichu.
  5. V pátém kroku osprchujte studenou sprchou také boky. Jedná se o citlivou část těla, tím pádem postupujte opatrně.
  6. Nyní je čas zapojit záda a zadek. Zkuste také postupně zkracovat úvodní vlažnou sprchu a rychleji přejít k nižší teplotě vody.
  7. Sedmý krok je dobrovolný – pokud to zvládnete, osprchujte studenou vodou také hlavu.

Otužování ledem

S ledem se většina z nás setká spíše ve wellness centrech po saunování, ale stojí za to ho využít i při domácím otužování. Postačí vám ledové kostky, kterými si natřete předloktí, přední stranu těla i boky. V mrazáku si vyrobte také větší kus ledu (například v obyčejné plastové krabičce), kterým si ve sprše potřete trapézy, horní část zad, ramena a krk. Abyste kus ledu bez problému dostali z formy, umyjte ji na 5 až 10 sekund proudem teplé vody. Jednak půjde hned vyklopit a jednak získá hladší povrch, takže se zbytečně nepodřete.

Otužování vzduchem

Tenhle způsob je velmi jednoduchý – zkrátka si dopřejete procházku v zimě bez bundy nebo s méně vrstvami oblečení. Je to skvělá cesta, když si budete chtít dopřát chlad na celé tělo, ale ne tak intenzivní, který vám poskytne voda. Pro začátek běžte vynést odpadky jen v tričku, pak si dopřejte procházku a pokud běháte, odložte něco ze svého oblečení.

Na co při otužování pamatovat

Neskákejte hned do ledové vody, ale začínejte s otužováním postupně, pravidelně, s ohledem na váš věk a zdravotní stav. Pozitivní výsledky se pak dostaví především při pravidelném otužování.

Pozitivní vliv otužování na organismus

Pokud svému tělu budete pravidelně dopřávat některou z výše uvedených forem otužování, snižujete možnost onemocnění:

  • Stařeckou demencí, Alzheimerem a Parkinsonem
  • Mrtvicí
  • Revmatem
  • Zánětem střev

A prospějete také svému srdci.

Autor: Bára Kocmánková