fbpx

Poznejte kouzelnou moc šeříku. Pomůže s migrénou i hubnutím1

Právě kvete všude kolem nás a nádherně provoňuje vzduch. Šeřík má kromě svých krásných barev a vůně i další benefity, které mohou prospět našemu zdraví. Znáte je?

Zdroj: Pixabay

V jednom z našich předchozích článků jsme už psali o skvělých přínosech jarních bylin na lidské zdraví. O těch, které přináší šeřík, se ale moc neví.

Účinky šeříkových květů na zdraví

Květy šeříku můžeme použít přímo v jejich čerstvé podobě nebo si je usušit na později. Připravit z nich pak lze čaj, sirup i tinkturu, stejně jako olej. Účinky těchto výrobků nám uleví při bolestech hlavy, migréně, při bolestech v krku (například u angíny), žaludeční nevolnosti i revmatismu. A před létem oceníte také to, že šeříkoví pomocníci pomáhají zrychlovat metabolismus a přispívají tak k rychlejšímu hubnutí. Šeříkový olej či mast zase ulevují ztuhlým svalům a mají protizánětlivé a zklidňující účinky.

Reklama

Jak zpracovat šeříkové květy

Šeříkový čaj

Nasypte 1 polévkovou lžíci do čajového hrnku, přelijte vodou a nechejte 30 minut louhovat.

Šeříkové obklady

Šeříkové květy zvlhčete jablečným octem a zabalené v plátně je přikládejte na potřebné místo (například na hlavu) pro odeznění bolesti. Obklady vyměňujte nejlépe každou hodinu. Kromě úlevy při migréně působí vůně šeříku také pozitivně na psychiku a uklidňuje mysl.

Zdroj: Pixabay

Šeříkový sirup

Co budete potřebovat

 • šeříkové květy
 • vodu
 • cukr
 • citron

Jak na to

 1. Vezměte vytříděné a obrané šeříkové květy v poměru 1 ku 1 s cukrem. Použijte stejné množství vody a šťávu z 1 citronu.
 2. Přiveďte k varu vodu, nasypte do ní cukr a nechejte ho rozpustit. Poté přidejte květy šeříku.
 3. Nechejte na mírném plameni asi 5 minut pracovat.
 4. Přidejte podle chuti citronovou šťávu.
 5. Po vychladnutí dejte šťávu do skleněné lahve a skladujte ji v lednici.

Šeříkový sirup je skvělý k přípravě domácí limonády, do které kromě sirupu a vody přidáte i kolečko citronu a pár lístků čerstvé máty.

Zdroj: Pixabay

Šeříkový cukr

Dejte do čisté a suché sklenice postupně vrstvy cukru krupice proložené šeříkovými květy. Několik dní nechejte pracovat na tmavém a chladnějším místě. Sem tam směs protřepejte, aby se cukr s květy dobře promíchal.

Po pár dnech květy z cukru vyberte, nechejte cukr krátce proschnout a uzavřete do sklenice. Šeříkový cukr pak použijte do nápojů, sladkých dezertů a krémů.

Šeříková mast

Co budete potřebovat

 • šeříkové květy
 • kokosový olej (1 ku 1 s květy)
 • propolisovou tinkturu
 • včelí vosk

Jak na to

 1. Rozehřejte nad párou kokosový olej a přidejte do něj květy. Rozmíchejte a nechejte odstát do druhého dne, kdy postup opakujte.
 2. Třetí den vše opět rozehřejte, olej přeceďte a přidejte do něj několik kapek propolisové tinktury s kouskem rozehřátého včelího vosku. Důkladně promíchejte.
 3. Směsí naplňte skleničky, nechejte zatuhnout a začněte používat dle potřeby.

Tip

A stejně jako například fialky, můžete i šeřík použít na dozdobení vašich dezertů a dodat jim tak krásnou a originální „třešinku“. Případně si můžete připravit i jedlou ozdobu z šeříkových květů:

Připravte si tekutější sníh z bílků, do kterého budete namáčet šeříkové květy. Ty poté obalte v misce v cukru a nechejte schnout asi 4 dny.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.