fbpx

Poznejte dubnovou sílu přírody1

Duben je měsícem, ve kterém je už jaro obvykle v plném proudu. V našem článku se dozvíte, jak využít dary dubnové přírody v kuchyni nebo péči o tělo. Připomeneme také, co byste měli zvládnout na zahradě.

Zdroj: Tvoříme srdcem

Duben v kuchyni

V kuchyni můžete hojně využívat planou zeleninu (kopřivu, bršlici, ptačinec, žabinec, medvědí česnek, mladý jetel, listy pampelišek a řebříčku).

Trochu nasekaných mladých listů planých rostlin přidejte do salátů polévek, na vařené brambory a rýži. Uvidíte, že v malých pravidelných dávkách udělají moc dobře nejen vašemu tělu, ale i peněžence. Ušetříte tak totiž za drahé multivitaminové preparáty, které navíc náš organismus nedokáže zpracovat a využít tak dobře, jako vitaminy a stopové prvky z bylinek.

Reklama

Zdroj: Tvoříme srdcem

Na dezerty použijte jedlé květy fialek, petrklíčů, sedmikrásek nebo macešek. Krom toho, že je krásně nazdobí, jsou tyto květy opět přínosné pro naše zdraví. Víte třeba o tom, že fialka a polní maceška jsou přebornice v čištění krve?

Duben a zdraví

V jednotlivých názvech českých měsíců máme krásně obsaženou jejich charakteristiku. Duben je například měsícem, kdy se v přírodě k životu probouzí duby. A sílu z tohoto klidného silného stromu můžete získat i vy.

Zdroj: Tvoříme srdcem

Posilující koupel z dubové kůry

Pro přípravu koupele budete potřebovat 3 lžíce sušené dubové kůry (snadno ji seženete i v lékárně) a 2 hrsti mladých výhonků smrků a borovic.

  1. Vše dejte do nekovové nádoby a zalijte studenou vodou. Směs nechejte louhovat nejlépe 12 hodin a večer ji dejte vařit.
  2. Nechejte vše přejít mírným varem a 5 až 10 minut nechejte pod pokličkou odstát.
  3. Nálev sceďte přes plastové sítko do vany, kterou dopusťte vodou.

Samotnou koupel si pak užívejte maximálně 20 minut a poté se uložte ke spánku. Uvidíte, že se ráno budete cítit jako znovuzrození!

Duben na zahradě

Pokud máte svou zahradu, je důležité o ni pečovat, zúrodňovat její půdy a přispívat k její biodiverzitě. To všechno je velmi důležité nejen pro tento kousek vašeho „zeleného ráje“, ale pro životní prostředí jako takové. Čím víc vaše zahrada roste, tím víc dalšího života k sobě přitahuje. Jak říká jedno staré přísloví:

„Chceš-li být šťastný jeden den, opij se. Chceš-li být šťastný jeden rok – ožeň se. Jestli chceš být šťastný celý život, založ si zahradu.“

Zdroj: Tvoříme srdcem

Na zahradě bychom v dubnu měli:

  • Pokračovat ve výsadbách a výsevech do skleníku.
  • Na venkovní záhony vysadit mrkev, ředkvičky, petržel, červenou řepu a cibuli.
  • Kedlubny a salát přikrýt netkanou textilií.
  • V druhé polovině dubna a ke konci měsíce zasadit brambory. Aneb jak říká české přísloví: „Na svatého Marka, má být plna jamka.“
  • Dočistit trvalkové záhony.
  • Posekat trávu.
  • Vzhledem k tomu, že byl letošní březen chladnější, nastává právě teď správný čas pro řez růží. Hezky to poznáte podle toho, kdy začne nakvétat zlatý déšť.

Autor: Bára Kocmánková