fbpx

Potřebujete zlepšit paměť a lépe se soustředit? Vyzkoušejte Brahmi0

Používá se už více než 3000 let a díky svým účinkům je známá po celém světě. Za jednu v důležitých bylinek pokládá Brahmi také Ajurdvéda. Brahmi neboli Bacopa monniera je indická bylina, jejíž název lze do češtiny přeložit jako “kosmické vědění”. Pomůže vám s koncentrací a soustředím. Jaké má účinky na lidský mozek?

Brahmi
Brahmi je drobná vlhkomilna bylina.

Bylina pro lidský mozek jako stvořená 

Brahmi obsahuje spoustu účinných látek, které mají pozitivní účinky na mozek. Patří mezi ně například bakopasidy, tedy speciální druh sacharidů, které příznivě působí na paměť a další mentální funkce. Triterpenoidní saponiny urychlují přenos nervových impulzů, látky souhrnně označované jako nootropika zase pomáhají zlepšovat zásobování mozku kyslíkem. Brahmi obsahuje také vazodilatační látky, jež rozšiřují cévy.

Brahmi je oblíbené také ve směsích bylin – například s Tulsi.

Jaké jsou účinky Brahmi

U brahmi uvádí ajurvéda i další prameny celou řadu pozitivních účinků:

Reklama

  • Je silným antioxidantem – zpomaluje proces stárnutí a preventivně působí proti srdečním onemocněním a infarktu
  • Stimuluje mozkovou činnost – zvyšuje mentální výkonnost, zlepšuje paměť a intelekt
  • Pomáhá překonávat únavu a nespavost
  • Regeneruje nervovou soustavu – snižuje úzkost a neklid, používá se jako mírné antidepresivum
  • Zklidňuje mysl
  • Snižuje projevy Alzheimerovy a Parkinsonovy choroby
  • Stimuluje tvorbu kožních buněk

Vypěstujte si vlastní Brahmi

Brahmi běžně koupíte ve specializovaných obchodech s bylinami. Často bývá doplňkem různých bylinných směsí, výborná je třeba kombinace s Tulsi. Známá je také “ajurvédská káva” – kombinace obilné kávy s extraktem z Brahmi – kterou můžete dobře nahradit běžnou kávu.

Bylinka je nenáročná na pěstování, dařit se jí bude na zahradě, na balkoně nebo doma za oknem. Má ráda polostín a potřebuje stálou vlkost – zemina musí být neustále mokrá a také v misce by měla mít dostatek vody. Je to spíš vodní rostlina. V létě ji můžete umístit ven, přes zimu ji schovejte domů do tepla. Hnojte ji nejlépe organickým hnojivem.

Jak ji užívat?

Čerstvé nebo sušené listy (1 čajová lžička) zalejte horkou vodou a nechte 5 minut vylouhovat. Pijte minimálně 20 dní, ale klidně i několik týdnů. Užívat můžete také extrakt z Brahmi.

Autor: Helena Ježková