Nazeleno.cz – úspory energie, izolace, zdravý životní styl, biopotraviny, ekologie [logo]

DOPORUČUJEME:

Ceny Energie

Najdeme nejlevnějšího dodavatele!

Kelímek na kávu dva v jednom: Vypij kávu, zasaď etiketu a vypěstuj bazalku

Jednorázové kelímky na kávu končí většinou v koši, což je škoda. Jihoafrická kavárna vyřešila tento problém originálním způsobem. Kompostovatelné kelímky se mohou snadno proměnit v květináčky na bylinky. Postup je navíc velmi snadný.

04. 07. 2014 | Jarmila Bajerová

Ve zkratce:

Jednorázové kelímky na kávu nemusí končit bezúčelně v odpadu. Rychlá proměna v květináčky na bylinky jim poskytne druhý život. Inovativní nápad z Jihoafrické Republiky umožní kelímkům další využití a milovníkům kávy nabízí způsob, jak kelímky kreativně recyklovat.

Přesvědčit milovníky kávy, aby si nekupovali svůj oblíbený nápoj v jednorázových kelímcích, je pravděpodobně nereálné. Mít s sebou vždy při pochůzkách městem vlastní hrneček, by bylo pro většinu lidí nejspíše také docela problém. Kelímky tak končí většinou v popelnici bez dalšího využití a následující den se scénář opakuje znovu a znovu. Jihoafrická pražírna a prodejna kávy z Kapského Města Thruth Coffee představila pod záštitou tamní agentury Native VML kelímky na kávu, které se po vypití obsahu promění v biologicky rozložitelné květináčky na bylinky.

Postup je popsán na rubové straně snímatelné etikety obsahující semínka. (Foto: nativevml.com)

Postup je jednoduchý. Až dopijete kávu, poohlédnete se po troše hlíny, kterou nasypete do kelímku. Na kelímcích jsou navléknuty papírové etikety se zalisovanými semínky bazalky, rukoly nebo tymiánu. Etiketu zmačkáte a umístíte do hlíny. Zalijete vodou a můžete se těšit na zelené bylinky pro zpestření vašich domácích pokrmů. Dřívko na míchání je označeno názvem konkrétní bylinky, můžete jej tedy použít jako značkovač pro konkrétní květináček/kelímek. Kelímky lze také rovnou ponořit do truhlíku nebo na zahradu do hlíny, jsou zcela rozložitelné a za krátkou dobu z nich v zemi nezbude nic. Až se někdy ocitnete v Kapském městě, víte kam zajít na kávu.

Kelímky budou doma plnit i dekorativní funkci. (Foto: nativevml.com)

Dřívko na míchání se promění v zahradní značkovač. (Foto: nativevml.com)

Tagy: Potraviny, NazelenoPlus, Volný čas, Odpady

Nazeleno.cz - vše o úsporách energií