fbpx

Jak zpracovat medvědí česnek?0

Diamant jarní úrody na zahrádce i v lesích. I takto vznešeně by se dal popsat medvědí česnek. Můžete ho totiž nasbírat jen od konce března do konce května. Na zbytek roku si musíme vytvořit zásoby, které vám vystačí do dalšího jara.

Medvědí česnek chutná téměř stejně jako klasický česnek, jeho chuť se ale velmi mění v závislosti na sezóně i vegetační fázi. Myslete tedy na průběžné ochutnávání při práci na kulinářských výtvorech s touto bylinkou. Však to znáte – přidat se dá vždycky, odebrat však nikoli. Nevýhodu, kterou skýtá jeho krátká doba dostupnosti, vynahrazuje česnek medvědí svým prospěchem pro lidský organismus.

Reklama

Nejlepší je samozřejmě čerstvý, a bohužel jak už to mají bylinky ve zvyku, brzy uvadá. Česnek medvědí je zdrojem vitaminu C, snižuje krevní tlak a podporuje trávení, uleví při chřipce, angíně, ateroskleróze i astmatu. Pomáhá také při problémech s ledvinami a močovými cestami. Pokud chcete zachovat tyto jeho blahodárné účinky, je třeba ho umět dobře zpracovat a správně uchovávat.

Pozor je třeba si dát na to, že česnek medvědí je vzhledově velmi podobný jedovaté konvalince. Na lidský organismus má ale na rozdíl od ní nesmírně blahodárné účinky. Skrývají se v něm antioxidanty, antibiotika a působí protizánětlivě.

Čerstvé listy uchováte v lednici

Pokud vám stačí prodloužit životnost listů medvědího česneku jen o pár dní, je dobrým řešením sklenice s vodou v lednici. Tam česnek medvědí vydrží ještě další tři až čtyři dny po natrhání. Stejně tak dlouho vydrží umyté listy se stonky na talíři v chladničce. Malou hrstku listů medvědího česneku také můžete zabalit do vlhké utěrky nebo plátna, ale můžete využít i alobal či sáček. Rostlinka při zamrazení, a především při sušení bohužel ztrácí všechny své živiny.

Mít ale takový zdroj zdraví k dispozici jen pár dní je velká škoda. Především proto, že je nejvíce potřeba v podzimním chřipkovém období. Na horší časy si ho tedy můžete naložit v kvalitním olivovém oleji a ponechat v lednici. Nebo ho nechat v oleji na tmavém místě macerovat 3 týdny, a poté olej přecedit. Směle ho následně můžete používat kdekoli bude potřeba trocha zdravých tuků s vůní a chutí česneku. Existuje ale několik dalších zajímavých způsobů, jak medvědí česnek skvěle zakomponovat do různých dobrot a mít ho tak stále po ruce. Základem jsou samozřejmě přebrané, umyté a usušené listy bez špíny, zatoulaných broučků a jiných rostlinek.

Pesto a tinktura

Mezi nejčastější způsoby zpracování medvědího česneku patří pesto. Stačí rozmixovat medvědí česnek se solí a olivovým olejem. Můžete přidat piniové oříšky, slunečnicová semínka nebo parmazán či zakápnout citronovou šťávou. V kuchyni se fantazii meze nekladou. Zelenou pochoutkou pak namažte chleba nebo ozvláštněte vaše těstoviny. Máte raději na pořádném krajíci chleba klasické máslo? I tady vám chuť může ozvláštnit tato bylinka. Nechejte změknout kostku čerstvého másla a nasekejte listy medvědího česneku. Máslo pak rozmixujte se solí podle chuti a přimíchejte hvězdu jarní sklizně. Dejte vzniklé máslo do ledničky, nechte ztuhnout a hned máte o přírodní lék na chřipku více.

Chcete-li nasadit medvědí česnek v plné síle, a to celoročně, zkuste si vyrobit tinkturu. Listy nakrájejte na malé části dejte do uzavíratelné nádoby a zalijte alkoholem (obvykle se používá vodka, slivovice nebo hruškovice). Pak magickou směs jen nechejte dva týdny zrát v prosvětlené místnosti s pokojovou teplotou, každý den protřepejte a ten patnáctý den sceďte, nejlépe do tmavé nádoby. Lektvar zdraví pak uchovávejte v ledničce a užívejte kdykoli vás napadne nějaký bacil.

Medvědí česnek ale nepokoušejte, máte-li alergii na allicin, trápí vás slabší žaludek, žlučník nebo slinivka břišní. Jinak si směle užívejte jeho nespočetných benefitů jak je jen libo! Vaše tělo vám poděkuje.

Foto: Wikipedia, Pixabay.com

Autor: Eliška Pavlíková

Nadšeně se zajímám o bydlení, interiéry, ekologii i nové technologie. Jsem velmi zvídavý perfekcionista. Psaní mě vždycky bavilo a naplňovalo. Slova jsou totiž mnohdy nejsilnější zbraní.