fbpx

Potíže se spánkem? Vyzkoušejte tyhle tipy z celého světa na jeho zlepšení0

Kvalitní spánek je důležitý pro naši duševní i fyzickou pohodu, odpovídající regeneraci i načerpání sil. Jenže někdy se zkrátka stane, že nám usnout nejde a nejde, případně spíme velmi neklidně a přerušovaně, takže se ráno probudíme doslova jako „zbití“. Co s tím? Zkuste se inspirovat různými tipy z celého světa a třeba některý z nich sedne přímo vám.

Zdroj: PIxabay

Čínské máčení nohou a síla jujube

Číňané mají ve zvyku si pro navození příjemného spánkového rozpoložení namočit nohy do teplé vody. Tento zvyk má prý dalekosáhlou tradici v čínské medicíně, podle níž tak účinně snížíte množství své vitální energie neboli čchi v mysli. Procedura totiž uvolňuje limbický systém a mozku i tělu dává signál, aby došlo k jejich uvolnění a přípravě na spánek.

Pro praktikování vám postačí jen vana nebo lavor, do kterého můžete přidat i různé uklidňující přísady, jako je sůl nebo olej s levandulí či růží, případně sušený pelyněk.

Reklama

Zdroj: Pixabay

Dále Číňané pro zklidnění mysli a emocí sázejí na jujube, které má také dopomoci k uvolněné náladě a hlubokému klidnému spánku. Jujube totiž obsahuje saponiny a flavonoidy, které potlačují stres a zároveň podporují relaxaci. Saponiny a flavonoidy navíc mohou pomoci prodloužit dobu spánku.

Indická ašvaganda

Ašvaganda je jednou z nejdůležitějších bylin ájurvédské medicíny, která tuto rostlinu pro její jedinečné benefity používá už tisíce let. Pomáhá totiž snižovat stres, úzkost a celkově podporuje duševní zdraví. Hned několik výzkumů pak potvrdilo, že ašvaganda při pravidelném užívání pomáhá ke zkrácení doby potřebné k usnutí, zlepšení celkové kvality spánku a napomáhá zamezovat stavům, kdy se v noci probudíte a už „nezaberete“.

Zdroj: Pixabay

Švédský usínací nápoj a losí maso

Nejen láska, ale i spánek může procházet žaludkem. Ve Švédsku si před usnutím dopřávají děti i dospělí například välling – sytý mléčný cereální nápoj připravený z mletého ovsa a kravského mléka. Dále Švédové pro navození příjemného spánku jedí losí maso – elk.

Finská večerní sauna

Pro další dávku usínací inspirace se vydáme do Finska. A asi vás nepřekvapí, že se jedná o tradiční večerní saunování. To vám totiž zvýší tělesnou teplotu, uvolní svaly a vy se tak budete cítit krásně ospalí. Kromě toho je saunování skvělé pro zmírnění depresí a úzkostí, regeneraci svalů či zlepšení funkce srdce a oběhového systému.

Důležité je při saunování dodržovat odpovídající pitný režim, který k hlubokému a vydatnému spánku také napomůže.

Jestli chcete o správném saunování více informací, podívejte se na tento náš článek.

Japonská tradice shikibuton

Shikibuton je japonská futonová matrace, která se pro spaní jednoduše rozvine na podlaze. Nejen, že tedy šetří místo, ale navíc může pomoci zlepšit i kvalitu vašeho spánku. Obvykle se vyrábí z ekologických a přírodních materiálů, jako je bavlna a vlna, a Japonci mají za to, že se na ničem lépe nevyspíte. Kromě toho má pomoci zmírňovat bolesti zad.

„Houpání“ z Jižní a Střední Ameriky

Ne úplně tradiční spací pomůcku, tedy alespoň pro Evropany, používají ve Střední a Jižní Americe. V tuzemských podmínkách je nám známá spíš pro relax například na zahradě. O čem je řeč? O houpací síti. Odborníci mají za to, že houpací síť nám poskytuje hned dva klíčové aspekty pro kvalitní spánek: pocit bezpečí a pohodlí.

Zdroj: Pixabay

Dříve se většina studií o výhodách spaní v houpacích sítích týkala především dětí, jimž navozuje pocit bezpečí, který znají ještě z dělohy. Posléze se ale v tomto směru vědci zaměřili i na dospělé a zjistili, že při spánku v houpací síti lidé potřebovali kratší dobu pro usnutí a jejich spánek byl vydatnější a hlubší.

Guatemalské panenky

Worry jsou ručně vyráběné panenky pocházející od domorodých obyvatel z Guatemaly. Jsou vyrobeny ze dřeva, drátu nebo barevných látek a poté oblečeny do tradičního mayského oděvu. Tyto panenky jsou často dávány úzkostlivým dětem, které své panence mají sdělit své obavy a strachy a pak si ji položit pod polštář.

I když neexistuje žádný vědecký výzkum pro to, že by nás tyto panenky mohly skutečně zbavit starostí, má se za to, že akt pojmenování stresorů a jejich symbolické uvolnění může člověku pomoci zpracovat obtížné emoce a vyrovnat se s nimi, tím pádem se uvolnit a lépe usnout.

Zdroj: Pixabay

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj se tradičně používá v kulturách po celém světě, od Ruska přes Čínu až po Velkou Británii. Čaj je známý pro své zklidňující a uklidňující schopnosti. Obsahuje totiž apigenin, látku, která se váže na receptory v mozku a spouští ospalost a relaxaci. To z něj dělá vynikajícího přírodního pomocníka v boji proti nespavosti a dalším poruchám spánku.

Heřmánek si můžete dopřát v klasické podobě čaje nebo také coby tobolky s heřmánkovým extraktem.

Autor: Bára Kocmánková