fbpx

Postavte na své zahradě hotel pro včely samotářky0

Pomozte včelám a postavte jim dřevěný domek, ve kterém se budou mít jako v bavlnce. Navíc se jedná také o krásnou ozdobu, na kterou je radost pohledět.

Zdroj: Pixabay

Tyto domky jsou určené pro včely samotářky a jejich larvy, které nežijí v úlových komunitách. Proč jim pomáhat? Ztráta jejich přirozeného prostředí je pro původní včely jednou z největších hrozeb. Proto je důležité jim pomoci tím, že na zahradě necháme nějaké rostliny k opylování nebo právě tak, že jim postavíme včelí hotýlek naplněný trubičkami pro jejich uhnízdění.

Jak vyrobit včelí hotel

Hlavní část včelího hotelu můžete vytvořit z plechovky nebo dřevěné bedny. Velikost je na vás, ale pamatujte – čím větší, tím náročnější péče. Zároveň by velikost měla odpovídat „nabídce“ květů ve vaší zahradě. Máte na ní dost květin pro opylování? Pak může být váš včelí hotel klidně o něco větší.

Reklama

Schránka by dále měla být vzadu uzavřená, a vpředu otevřená. Ideálně ji opatřete také stříškou, aby byl vstup do domku chráněný před deštěm a vnějšími živly. Konstrukci také natřete vodotěsným nátěrem a nebojte se ani výraznějších a veselých barev.

Včelí domky se poté naplní trubičkami z přírodních a recyklovaných materiálů. Ideálně sáhněte pro různých materiálech i velikostech – tedy tloušťkách trubiček –, abyste uspokojili poptávku budoucích včelích obyvatelek.

Samotné trubičky můžete snadno vyrobit například ze srolovaného balicího papíru, kartonu, papírových brček nebo dutého rákosu. Někdo používá i bambus, ten ale může lehce navlhnout, s čímž se pojí riziko lákání škůdců a výskytu hniloby. Klidně bambus použijte, jen ho raději pravidelně kontrolujte.

Jednotlivé trubičky by měly být minimálně 15 centimetrů dlouhé.

Z trubiček z jednotlivých materiálů udělejte svazky a poskládejte je do hlavní schránky. Stříška by je měla chránit před deštěm, ale zároveň by neměla zabraňovat dopadu slunečních paprsků.

Domek je samozřejmě důležité chránit před vlhkostí a deštěm, aby nedošlo k plesnivění zámotků a k šíření plísní.

Jak přilákat včely do domu

Abyste měli jistotu, že včely se v hotýlku zabydlí, dejte ho na místo, kde bývá brzy ráno slunce, a do přibližné výšky 1,25 až 3,00 m nad zemí, aby byl chráněn před škůdci. Zároveň je důležitá přítomnost květin vhodných k opylení a zkusit můžete i pítko.

Jak pečovat o včelí dům

Údržba včelího domu je sama o sobě nejdůležitější, jinak jeho obyvatelkám můžete spíše uškodit, a to především přilákáním škůdců, jako jsou kleptoparazité (kradou pyl, který včely nechávají pro své larvy), nebo parazitů, kteří si mohou přímo pochutnat na samotných zámotcích.

Listopad

Vyhoďte všechny použité trubičky a vyčistěte celou konstrukci mýdlem s vodou. Namočte a vydrhněte bloky, které budete chtít znovu použít. Všechny části domku nechejte pořádně vyschnout.

Březen

Včelí hotel na zahradu opět dejte až po posledních mrazících. V ideálním případě ho každý rok zavěste na stejné místo. Před instalací jej opatřete novými trubičkami.

Autor: Bára Kocmánková