V dnešní době hrají při výběru stavebního materiálu důležitou roli zejména jeho užitné vlastnosti a finanční stránka. K současným trendům se řadí také nízkonákladový energetický provoz a otázka zdravotních rizik. Existuje však takový stavební materiál, se kterým je možné ušetřit nejen peníze, ale zároveň zdraví své i ostatních?
Čistota je sice půl zdraví, ale pokud nemáte „stabilní základy“, nepomůže Vám ani sebelepší mýdlo nebo saponát. Jinými slovy, pokud váš dům není dobře tepelně izolován, nebo jeho zdi dostatečně nedýchají, mohou vám plísně pořádně znepříjemnit život. Předejděte zdravotním komplikacím a při výběru stavebního materiálu pro váš budoucí dům zvolte bílý pórobeton.
Myšlenka odlehčit beton tím, že se z něj vytvoří lehké porézní tvárnice, vznikla ve Švédsku v roce 1929. Tento materiál si zachovává pevnost betonu i jeho naprosto přírodní složení, které tvoří pouze křemičitý písek, cement a voda. Navíc však obsahuje miliony pórů a vzduch v nich uzavřený funguje jako dokonalý izolant. Tato jedinečná struktura odvede přebytečnou vlhkost z interiéru, a díky zásaditému složení nebudou mít plísňové spóry u vás doma už žádnou šanci.
Stavební systém, se kterým je radost pracovat
Pórobeton, tvořící základ stavebního systému Ytong, je jedním z nejtvárnějších materiálů. Tvárnice proto můžete upravovat a pracovat s nimi s velkou přesností, což umožňuje realizovat jakékoliv atypické projekty. Stavební systém Ytong je výjimečný především díky naprosté přesnosti a kompatibilitě veškerých dílů. Stavba je tedy podobná stavebnici, u níž se s přesným skládáním a napojením dílů „od sklepa až po střechu“ předem počítá. Dalším pozitivem je, že se tvárnice spojují tenkovrstvou maltou (takzvaným lepidlem) o síle pouze 1 až 2 mm.
Tepelně-izolační vlastnosti šetřící vaši peněženku
Pokud zvolíte Ytong, ušetříte významně nejen při samotné stavbě, ale také za vytápění vašeho domu. Materiál totiž zabraňuje vzniku tepelných mostů, kterými uniká velké množství tepla. Odlehčený beton, obsahující miliony drobných pórů, zároveň funguje jako izolace − lze tedy velmi snadno dosáhnout standardu pasivního domu.
Přesné napojení jednotlivých komponent má velký podíl na tom, aby tepelněizolační vlastnosti fungovaly i u jednovrstvého zdění bez dodatečného zateplování. To vám poskytuje řadu zásadních výhod jako je rychlost, ekonomičnost a jednoduchost. Úspora nákladů tedy není jen v materiálu, ale také v ušetřeném čase a nákladech na stavební práce. Pro jednovrstvé zdění jsou v sortimentu optimální tvárnice Ytong Theta+ a Ytong Lambda+ s vylepšenými tepelněizolačními vlastnostmi. Lze z nich stavět domy ve velmi úsporném standardu, a to bez dodatečného zateplení. Zejména Theta+ v tloušťce 500 mm splňuje při jednovrstvém zdění nároky pasivního domu.