fbpx

Žena si postavila přírodní dům za 600 000 Kč. Jak se v něm žije?0

Paní Renata si splnila svůj sen bydlet v přírodě a před několika lety si postavila krásný dřevěný domeček blízko Brněnské přehrady. Po nastěhování její život nabral jiné obrátky a založila projekt Pelíšky, v rámci kterého inspiruje ostatní.

Na facebookovém profilu Pelíšky sdílí Renata inspiraci alternativního bydlení, ve svém domečku pořádá setkání a vytváří kolem sebe komunitu lidí s podobným myšlením. Jako příznivec přírodního bydlení jsem se rozhodla přednášku paní Renaty Bernardi navštívit. Jaké to bylo?

K domu paní Renaty vede strmá rozbitá cesta, pokud se, kterou by běžné auto nejspíše nevyjelo. Při výšlapu asi 200metrového kopce jsem se sice zadýchala, ale když jsem vstoupila do překrásné zahrady s dřevěným domem na konci, bylo mi jasné, že ani strmá příjezdová cesta nemůže její obyvatele odradit. Renata mě přivítala s domácí buchtou, do které jsem se s chutí zakousla a ještě s větší chutí jsem se pustila do prohlídky překrásného domku.

Reklama

V Pelíšku

Uprostřed velké místnosti stojí kamna, která opticky rozdělují prostor na kuchyň a obývací část. Díky oknům na všech stranách domu je celý interiér krásně prosvětlený a útulný. Učarovala mě hlavně rohová kuchyně s krásným výhledem do zahrady. Příjemnou atmosféru interiéru doplňuje dřevěný nábytek a vkusné doplňky.

V přízemí jsou další dvě malé místnosti – koupelna a maličká ložnice. Do otevřeného prvního patra vedou příkré dřevěné schody, nachází se v něm útulná pracovna, ze které jde vidět kuchyně a další menší místnost. Kolem domu jsou dvě terasy, které v létě rozšiřují obytnou plochu.

Po prohlídce domu přišlo na řadu promítání. Renata nám odvyprávěla svůj životní příběh a prozradila, jak se jí podařilo domeček vybudovat. Dopomohlo jí k tomu několik událostí, náhod a podle jejích slov hlavně fakt, že celému projektu od začátku bezmezně věřila.

Klíčovou událostí však bylo setkání s architektem Petrem Hájkem. Ten několik let pracoval na velkých státních zakázkách a zjistil, že stavby jsou nastavené hlavně tak, aby přinášely obrovské zisky stavebním firmám. Při práci vedl vnitřní boj, začal trpět psychickými problémy, které vedly až k pobytu v psychiatrické léčebně, kde prodělal klinickou smrt. Poté se již začal se zabývat pouze tím, čemu v hloubi duše věřil – přírodním stavitelstvím, permakulturou a realizací osobní psychologie v typologii domu. Začal také odhalovat nepravdivé programy ve stavebnictví, které účelně a mnohonásobně prodražují stavbu. Renata s Petrem si tedy od začátku rozuměli a domluvili se, že jí pomůže dřevěný dům naprojektovat.

Materiály z bazaru

Protože peněz bylo málo (rozpočet na stavbu byl 500 000 Kč), Renata sháněla materiály ve stavebních bazarech a po internetu. Nakonec se jí většinu potřebných věcí včetně nábytku, oken a dveří podařilo sehnat za zlomek ceny. Dům je postavený ze smrkového dřeva, OSB desek, minerální ekovaty a dalších přírodních materiálů.

Dřevostavba má difúzně otevřenou konstrukci, dovoluje tedy vodní páře vnikat do konstrukce a zase z ní odcházet. Aby náklady na stavbu byly co nejmenší, na práci si Renata najmula několik brigádníků z řad kamarádů a pořádala workshopy, kde dobrovolníci pod vedením zkušenějších stavitelů pomáhali se stavbou. Odměnou jim bylo pohoštění, zkušenosti a cenné kontakty.

Co se týče energií, dům je připojený na elektřinu, voda se čerpá z hloubkového vrtu a vytápí se kamny. Dům byl hotový za necelý rok, jeho zastavěná plocha je 64 m2 a celkové náklady za dům nepřesáhly 600 000 Kč.

Chcete si vybudovat svoje vlastní Pelíšky?

V dnešní době je nejtěžší najít vhodný pozemek, hlavně v okolí větších měst. Pokud pozemek najdete, zajděte si na příslušný stavební úřad a zjistěte, jaký typ stavby si na pozemku můžete postavit, jaký je územní plán a jestli se k pozemku neváže věcné břemeno. Důležitá je také dostupnost energií a zejména pitné vody. Na většině míst lze sice vybudovat hloubkový vrt, ještě před koupí pozemku si ale raději pozvěte proutkaře, který dostupnost vody ověří. Co se týče samotné stavby domu, doporučuji navštívit přednášku Pelíšků, kde se dozvíte všechny potřebné informace.

Promítání Pelíšků bylo velmi příjemné a inspirativní. Všichni návštěvníci toužili po jediném – postavit si cenově dostupný dům v přírodě. To sice není nemožné, ale v dnešní době to může být náročné. Přírodní bydlení také rozhodně není pro všechny a člověk by si měl ověřit, jestli je takové bydlení pro něj. Pokud je vaším snem bydlet v přírodě, vřele doporučuji přednášku navštívit.

Foto: Pelisky.org, Ateliér Hájek

Autor: Helena Ježková