fbpx

Poslankyně: O solárních panelech vůbec nemluvme, jsou ošklivé0

Vlasta BohdalováPokud se domníváte, že v rámci projednávání nového zákona o podporovaných zdrojích energie se střetávají pouze tvrdá data a odborné diskuse zastánců jednotlivých technologií, budete asi překvapeni. Poslankyně Vlasta Bohdalová (ČSSD) přišla s originálním postojem k zákonu, který ovlivní do budoucna veškerý rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice. Nejlepším řešením bude o nich vůbec nejednat!

Co když budou chtít stavět ještě bedny na bioplyn?

Bohdalová jela na jednání Poslanecké sněmovny autobusem a uvědomila si, že solární panely jsou ošklivé a v úterním výstupu dodala: „Co když tady chtějí k těm panelům ještě stavět nějaké bedny na bioplyn, a to už ta naše česká země bude odporná, že sem fakt žádný turista nepřijede.“

Reklama

Musíme pro úplnost dodat, že zákon, o němž Bohdalová nechtěla jednat, sice zavádí možnost podpory výroby biometanu, ale zároveň umožňuje rozvoj obnovitelných zdrojů limitovat prostřednictvím Národního akčního plánu. Zástupci výrobců fotovoltaických elektráren se proto obávají, že zákon prakticky kodifikuje současný stop-stav „ošklivým“ solárním elektrárnám.

Jednání o zákonu (aktuální návrh) je stále na pořadu schůze. K rozpravě jsou v současnosti přihlášení tři poslanci, bohužel nikoli Bohdalová. Nazeleno.cz se pokusí v nejbližších dnech zjistit více o jejích postojích k energetice a estetickým kvalitám jiných energetických zdrojů.

Celé znění výroku Vlasty Bohdalové z 1. listopadu:

„Dobré časné odpoledne, vážené paní kolegyně, vážení páni kolegové. Dovolte mi, abych navrhla vyřadit bod číslo 49, sněmovní tisk 369/6, z dnešního projednávání.

Možná, že si někdo řekne hm, vždycky tady mluví o školství, proč najednou mluví o energii. No protože školství energii potřebuje, to je naprosto jednoduché. Ale taky proto, že když jsem včera cestovala do Prahy, tak jsem si všimla okny autobusu, že jsou tam ty hnusné solární panely, a teď jsem si uvědomila, co všechno tady máme dneska projednávat a že zas tady máme projednávat třetí čtení zákona, který zase řeší nějaké náhradní zdroje energie. A mě napadlo: Sakra, ty panely jsou opravdu ošklivé, a co když tady chtějí k těm panelům ještě stavět nějaké bedny na bioplyn, a to už ta naše česká země bude odporná, že sem fakt žádný turista nepřijede. A k nám do jižních Čech vůbec ne, protože tam nám tu dálnici nikdy nepostavíte. Takže proto jsem se rozhodla, že dneska navrhnu, aby se tato ctěná Sněmovna zabývala rozpočtem, prvním čtením rozpočtu peněz na dopravní infrastrukturu a dalšími věcmi, ale aby rozhodně nejednala o něčem tak ošklivém, jako jsou solární panely či bedny na bioplyn. Děkuji.“ (stenozáznam)

Autor: Jana Poncarová