fbpx

Jak odstínit ruch z ulice nebo hlučné sousedy – sádrokarton a zvuková izolace0

Ať se nám to líbí nebo ne, žijeme v hlučné době. Do bytů a domů často proniká zvýšený hluk z ulice nebo od příliš živých sousedů. A to je obvykle hodně nepříjemné. S odhlučněním interiérů vám pomůže sádrokarton, který se pro tuto aplikaci výtečně hodí. 

Ilustrační obrázek: Dall-e AI

Běžná hladina hluku v rušném bytě se může – vyjádřeno v decibelech – pohybovat někde v intervalu mezi 50–70 dB. Stresová hranice hluku je ale někde okolo 63 dB a větší hluk už pak vnímáme jako hodně nepříjemný. Jen pro pořádek, jednotka decibel (dB) je logaritmická, přičemž každé zvýšení o 3 dB znamená dvojnásobnou hlasitost zvuku. Běžný hovor odpovídá přibližně 55 dB, hluk na rušné ulici ale může dosáhnout i 70 – 80 dB. Když si soused pustí hlasitou televizi, jsme na 70 dB také.

Proč odhlučňovat?

Podle české technické normy by měly konstrukce mezi byty tlumit hluk ve výši 53 dB. To ale často nestačí. Zejména v panelových domech totiž může být hluk pronikající od sousedů velmi nepříjemný. Tlumení hluku je navíc nezbytné pro udržení zdraví a pohody v domácnosti. Přílišný hluk může způsobovat stres, nespavost a další zdravotní problémy.

Reklama

Hluk v rušné městské ulici dosahuje běžně hodnot okolo 70 dB. A to už je stresující úroveň. Obr.: Dall-e AI

Výzkumy ukazují, že chronická expozice vysokému hluku může zvýšit riziko srdečních onemocnění, problémů se spaním a dokonce i duševních poruch. Tlumit hluk se zkrátka vyplatí, a to rozhodně i více než jen těch “normovaných” 53 dB.

Klíčová je vzduchová neprůzvučnost

Klíčovým pojmem, na který narazíte při výběru stavebních materiálů, je vzduchová neprůzvučnost. A se označuje jako Rw a určuje schopnost materiálu tlumit zvuk, který se šíří vzduchem z vedlejší místnosti přes stěnu nebo strop. Hodnota Rw se udává v decibelech, a platí zde pravidlo: čím je vyšší, tím lepší zvuková izolace. 

Co je ale nejdůležitější, sádrokarton si v tomto vede velmi dobře. Na trhu najdete akustické sádrokartonové desky, s nimiž můžete dosáhnout vzduchové neprůzvučnosti až 56 dB při celkové tloušťce příčky pouhých 75 mm, což odpovídá 200 mm silné betonové stěně. Pokud vytvoříte silnější 150mm příčku s několika vrstvami desek a minerální izolací, může být útlum ještě větší – třeba i 70 dB. Přes takovou příčku pak nepronikne ani poměrně silný hluk.

Řešením je sádrokartonová předstěna

Efektivním způsobem, jak dosáhnout zvýšené izolace od hluku a současně zachovat flexibilitu v interiéru, je sádrokartonová předstěna. V takovém případě se na stěnu připraví rastr z ocelových profilů, na nějž se upevní akustické modré sádrokartonové desky. Tato konstrukce umožňuje snadnou instalaci izolačního materiálu (minerální vlny) mezi profily, který dále zlepšuje schopnost tlumit hluk. Sádrokartonová předstěna je mnohem tenčí než tradiční zdivo, což ušetří cenný prostor. 
Na útlumu hluku se tak ve výsledku podílí původní zděná stěna, minerální izolace umístěná mezi CW profily a jedna nebo více vrstev akustických sádrokartonových desek. Dobře navržená předstěna vám přitom ubere 75 – 100 mm prostoru. A to je i v panelových bytech zkousnutelné.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi