fbpx

Úspory za energie díky stínění? Venkovní varianty jsou řešením pro léto i zimu0

Očekávané zdražování energií se letos v zimě promítne do snah celé řady Čechů o maximalizaci energetických úspor. A také snížení nákladů na loňských nebo ještě o něco nižších hodnotách. Kromě rostoucích cen energií budou hlavním překážkami ke stlačení nákladů za vytápění na minimum zejména krátké dny, nízké teploty nebo třetinová doba slunečního svitu oproti létu.

Úspory za energie díky venkovnímu stínění. Foto: LOMAX

Základem je samozřejmě citlivé zacházení s topením, výrazně pomoci mohou ale i jiné prvky v domácnosti, například venkovní stínicí technika. Její účinnost z hlediska úspor za vytápění se přitom zvyšuje, pokud je vybavena moderními technologiemi, které umožnují napojení na systém takzvané chytré domácnosti,“ sdělil Petr Přichystal, marketingový manažer společnosti LOMAX s tím, že díky tomuto řešení může venkovní stínění reagovat na vnější vlivy počasí.

V případě stínění jsou v zimě nejúčinnějším řešením předokenní rolety, které se mohou opřít o výborné tepelně-izolační vlastnosti. Výrazně se to projevuje především v noci, kdy rolety přispívají k udržení tepla v interiéru a brání ochlazování z okolí. „Domácnost proto není nutné tolik vytápět jako bez použití rolet. Celková úspora se dle našich výpočtů pohybuje okolo deseti procent. Především u větších objektů se tak může jednat o tisíce korun ročně. Při propojení s dalšími automatickými systémy pak samozřejmě úspora dále stoupá,“ uvedl Petr Přichystal.

Venkovní rolety přispívají k udržení tepla v interiéru. Foto: LOMAX

Úspora až 30 procent

Základem pro co největší efektivitu stínění z hlediska tepelných úspor je jeho propojení se systémem vytápění. „Synchronizací stínění s povětrnostními čidly, systémem vytápění, chytrým termostatem a pohybových čidel lze dosáhnout maximální úrovně automatizace a komfortu domácnosti. Jedná se v současnosti o nejvyspělejší řešení, které z hlediska nákladů za vytápění poskytuje především ve velkých domech mimořádně vysoké úspory,“ řekl Petr Přichystal. Pokud se tedy uživatel nachází mimo domov a vysvitne slunce, systém chytré domácnosti vypne pomocí termostatu topení, vytáhne stínicí techniku, a domácnost vytopí slunečním zářením.

S chytrou domácností se stínící technika automaticky vytáhne a pouští do domu sluneční paprsky i teplo. Foto: LOMAX

U takových příkladů smart domácností pak mohou úspory dosahovat až 30 procent. „Záleží samozřejmě i na celé řadě dalších faktorů, například na orientaci domu, ploše oken či počtu slunečných dní v daném roce,“ doplnil Petr Přichystal. Výši úspor také výrazně ovlivňuje fakt, zda se domácnost nachází v bytovém či rodinném domě, kde platí jiná pravidla pro rozúčtování tepla.

Žaluzie jako náhrada klimatizace

Podobně jako v zimě může stínicí technika vést k výrazným úsporám za energie i v letním období. „Pro co nejlepší efekt se však musí opět jednat o vnější variantu stínění, pro letní období jsou to jednoznačně venkovní žaluzie, které zadrží až 94 % tepelné energie,“ uvedl Přichystal s tím, že toto řešení prakticky nahrazuje využití klimatizace. Při pořízení extrémně dlouhých lamel může sice být počáteční investice s klimatizací srovnatelná, tím však náklady končí. „U chladících zařízení naopak začínají. I v případě motorizovaných žaluzií činí totiž jejich spotřeba zanedbatelný zlomek toho, co běžný provoz klimatizace,“ doplňuje ekonomické výhody stínění Petr Přichystal.

V létě venkovní žaluzie plně nahradí neekologický provoz klimatizace. Foto: LOMAX

U klimatizací tak mohou být finální finanční náklady i násobně vyšší. Pokud je totiž přehřívaný prostor domácnosti velký, znamená to pro uživatele nákup hned několika klimatizačních jednotek. K tomu je nutné přičíst také stavební úpravy. Klimatizace kromě toho stejně jako další přístroje v domácnosti spotřebují určité množství elektrické energie. Mezi domácími spotřebiči patří v tomto ohledu mezi ty náročnější.

Autor: Komerční sdělení