Ačkoliv někteří řemeslníci začínají pociťovat pokles poptávek, u kamnářů je tomu jinak. Pokud plánujete instalaci nebo opravu kamen, neměli byste s tím moc váhat. Je totiž pravděpodobné, že volného odborníka už do začátku topné sezóny neseženete.

Zdražování stavebních materiálů, růst cen energií či úrokových sazeb zásadně dopadá i na množství poptávek po řemeslnících. Jejich počty v letošním roce výrazně klesají. Jak přitom ukazují data portálu NejŘemeslníci.cz, u některých profesí i téměř o polovinu. Jedná se zejména o podlaháře či tesaře, například u truhlářů, stolařů či zedníků lze pak registrovat zhruba třetinový pokles zakázek.
Uvedený trend se ale netýká všech řemeslnických odvětví, typickou výjimku v tomto směru tvoří kamnáři. „Trend je u této skupiny spíše opačný. V minulých letech poptávali lidé služby kamnářů především od září do dubna, tedy v období, které ohraničuje topnou sezonu. Nyní však poptávka v letních měsících meziročně vzrostla, a to zhruba o 20 procent,“ uvedl Petr Banasinski ze společnosti Hoxter, která se zabývá výrobou krbových a kamnových systémů.
ReklamaLidé už plynu nevěří
Kamnáři tak mají podle něj vyblokované termíny na několik týdnů dopředu. Potvrzují to i přímo řemeslníci. „Termíny mám rezervované na rok dopředu. S kolegou děláme větší kamnové stavby a vyrábíme si vlastní kachle. I tak ale každý měsíc řeším poptávky po realizacích nerezových komínů či připojení nebo stavbu malých kamen, což už bohužel nestíháme,“ řekl kamnář Ondřej Šplíchal.
Hlavní náplní současných zakázek přitom není pravidelná údržba topného systému jako v minulých letech, ale zejména instalace nových kamen či krbů. Ty nahrazují starší elektrické či plynové vytápěcí systémy. Lidé také podle odborníků už moc nevěří, že ceny plynu a elektřiny klesnou na dřívější úroveň, a právě proto začínají preferovat vytápění dřevem.
Obliba kamen roste, kamnářů je ale málo
Vyblokované kapacity kamnářů na dlouho dopředu se v současnosti propisují i do preferencí uživatelů. Ti tak častěji preferují systémy vytápění, které nevyžadují složitou a především časově náročnou montáž. Díky tomu tak lidé u kamnářů lépe hledají možný termín pro instalaci. Velmi proto roste obliba volně stojících kamen, která je možné jen přivést a zapojit. Pokud tedy kamnáři vypadne zakázka, spíše do daného termínu vměstná tuto jednodušší montáž.

Rostoucí poptávka po kamnářích však podobně jako u jiných řemesel může narážet na nízký zájem o tento obor z řad učňů. „Napříč ročníky máme v našem oboru deset až dvanáct učňů. Není to mnoho, navíc ze zkušeností se kamnařině ve finále budou věnovat maximálně dva z nich,“ sdělil Ondřej Šplíchal, který kamnařinu vyučuje na Středním odborném učilišti v Horní Bříze. S podobnou situací se lze setkat i v Praze. „Učni nemají o tento obor v drtivé většině velký zájem. V Praze jich máme pět, jsou přitom sesypaní ze tří různých ročníků,“ řekl Vít Pešek ze Střední odborné školy Jarov, který je zároveň viceprezidentem Cechu kamnářů ČR. Stále více lidí se ale na tento atraktivní a výnosný obor rekvalifikuje.