Ekologické pohřby se stávají v mnoha zemích velkým tématem. K přírodě nakloněné trendy ukazují nové úhly pohledu na smrt a postupně proměňují a modernizují tradiční obor. Do hry se kromě lépe rozložitelných rakví a uren dostávají také nové typy kremací a obřadů. Ani Česká republika nezůstává pozadu a data z výzkumu mladé pohřební služby ukazují, že zájem Čechů o ekologické urny a alternativní rozloučení roste.

Lidé chtějí, aby je rodina po smrti uložila pod oblíbený strom či rozprášila do řeky. Pozůstalí si zase přejí osobité a individuální rozloučení s členem rodiny, které jim klasické obřadní síně často neumožňují. I to je podle mladé pohřební služby Goodbye jedním z faktorů vysokého zájmu o kremace bez obřadu, které například v Praze tvoří u zákazníků zmíněného ústavu přes 80 % zvolených způsobů pohřbu. „Často od rodin, které nevypravují tradiční obřad, slýcháme dotazy ohledně možností rozptylu v přírodě či uložení urny na vlastním pozemku,“ vysvětluje zakladatel Goodbye Jiří Štěpánek, který se svým týmem kromě tradičních pohřbů organizuje i alternativní rozloučení a spolupracuje s poradci pro pozůstalé.
Ekologické urny šetří přírodu
Zájem o šetrnější chování k planetě dokládá zvýšená poptávka po ekologických urnách, které jsou v pohřební službě Goodbye dokonce druhé nejžádanější. Ty se po čase samy rozloží v půdě, stanou se součástí přírody a nezatěžují tak životní prostředí. I tyto nádoby na ostatky jsou dostupné v důstojných motivech a zajímavých designech. Environmentální manufaktury zase nabízí speciální proutěné urny či látkové uzlíky na uložení popela. U všech ekologických uren je vhodné popel přesypat ze základní umělohmotné urny, aby plnily svůj účel. Tento úkon může vykonat vybraná pohřební služba.
Kremace vodou, lidský kompost a rakve z proutí
Technologický pokrok přinesl v posledních letech nové metody kremace, které si v zahraničí získávají své fanoušky. Spojené státy i Velká Británie legalizovali proces aquamace, tedy speciální rozložení těla za pomocí vody na prášek podobný popelu. Za kontroverznější jsou považovány nádoby, kde se zesnulý zhruba za měsíc stane součástí půdy. Obě metody mají společný minimální dopad na životní prostředí oproti kremaci žehem či pohřbívání v těžce rozložitelných rakvích.
V Česku se stal první vlaštovkou zeleného pokroku pražský hřbitov Les vzpomínek, kde si lidé místo klasického hrobu pronajímají místo na uložení popela pod památečním stromem. Mladší alternativou je brněnské Údolí vzpomínek. Ve druhé polovině roku 2022 je naplánované zřízení prvního přírodního hřbitova, kde bude možné uložení těla výhradně v ekologických rakvích a oděvech.

Pokreslení rakve jako forma rozloučení
Alternativní pohřby se z ponurých obřadních síní přesouvají na místa, která měl zesnulý rád, ať už je to oblíbený kostel nebo fotbalové hřiště. Mají totiž oslavovat jeho život a přinést pozůstalým zdravý proces truchlení. Stále je však důležitá organizace a zachování důstojnosti. Pohřební služba Goodbye uvádí, že prvním krokem při chystání netradičního pohřbu jsou hovory s rodinou a zjištění jejich individuálních přání a představ pro rozloučení se zesnulým. Důležité je myslet na děti a zapojit je do procesu, například je požádat o pomoc s chystáním fotografií. Výsledný alternativní obřad pak může mít nejrůznější barevné podoby s netradičními rituály, jako je vypouštění balonků, psaní vzkazů na rakev či přípitek místo kondolence.
Z pohodlí domova a přes internet. I tak se dá vyřídit celý pohřeb
Spolu s přicházejícími zahraničními trendy se přesouvá také samotné vyřízení pohřbu z ponurých kanceláří ústavů na internet. Novinkou v pohřebnictví se stala možnost vypravení celého pohřbu online. Ze startupu zaměřeného na sepisování závětí se společnost Goodbye stala první internetovou pohřební službou a poradnou v České republice. Pozůstalí díky tomu mají možnost vše rozhodovat v klidu z pohodlí domova. Při výběru vidí ceny transparentně, což není pro pohřební služby typické.
Mladá pohřební služba zároveň rozšiřuje informovanost společnosti v rámci projektu #MluvimeOSmrti. Cílem kampaně Mluvíme o smrti je detabuizace tématu smrtelnosti prostřednictvím sociálních sítí Facebook, Instagram a TikTok, podcastů a spoluprací s neziskovými organizacemi.
