fbpx

Podle ČHMÚ zima nepomohla a sucho bude nejspíš pokračovat0

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal zprávu o stavu such v Česku. A není to zrovna povzbudivé čtení. Nepomohla ani bohatá sněhová nadílka v zimě. Pokud jste se ještě nijak nepřipravili na budoucí nedostatek vody, je zřejmě nejvyšší čas.

V Česku vysychají řeky i studny. Foto Pixabay.com

O tom, že loňský rok byl velmi suchý, asi nikdo nepochybuje. Podle ČHMÚ byl loňský rok jedním z nejsušších a současně nejteplejších za posledních padesát let. „Rok 2018 byl z hlediska celkových srážkových úhrnů druhým nejsušším rokem od počátku vyhodnocování od roku 1961, a to po roce 2003“ popisuje klimatoložka Lenka Crhová. Současně letní období roku 2018 bylo spolu s rokem 2003 nejteplejším za totéž období.

Sucho už trvá dlouho

Ale to je jen jedna část problému. Sucho je totiž i hodně dlouhé – loňský rok byl pátým suchým rokem v řadě. Díky tomu vyschly potoky i studny také tam, kde se to dříve příliš nestávalo. A nepomohla ani letošní srážkově bohatá zima. „Z vyhodnocení dat je zřejmé, že zima nedokázala deficit z roku 2018 zaplnit a stav zásob podzemních vod je zejména v nižších polohách před začátkem vegetační sezóny velmi nepříznivý, a to i ve srovnání se situací na začátku roku 2018,“ doplňuje Mark Rieder, ředitel ČHMÚ.

Reklama

Sucho je hodně dlouhé. Loňský rok byl pátým suchým rokem v řadě.

Ačkoli sněhu bylo na horách dost, problémy s vodou to v nižších nadmořských výškách nevyřešilo a zásoby podzemní vody jsou hlavně v Polabí a střední i jižní Moravě stále extrémně nízké.  Sníh navíc odtával postupně a spíš sublimoval do vzduchu. Navíc průběh únorového počasí napomáhal k pozvolnému zmenšování sněhu, který z velké části. Podle materiálů ČHMÚ jsou: „Bohužel vytvořeny předpoklady, aby v případě podprůměrných srážek v následujících týdnech vývoj směřoval ke vzniku sucha i v jarním období roku.“

Bude takto v blízké budoucnosti vypadat jižní Morava? Foto Pixabay.com

Ještě nemáte retenční nádrž?

Recept na sucho není jednoduchý a žádá si spíše systémové řešení a součinnost politiků, obecních samospráv, zemědělců, lesníků i občanů samotných. Otázkou ale je, je-li toho česká společnost vůbec schopna. Na individuální úrovni toho ale můžeme udělat dost už dnes. Součástí každého domu může být retenční nádrž, jezírko, vsak a rovněž i kompostovací toaleta. Šedá voda z domácností nemusí volně odtékat do odpadu, ale často ji lze dále využít. Receptu je více a my se ji budeme podobně jako loni průběžně věnovat.  

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.