fbpx

Podívejte se na pěkný minidům z české dílny. Stojí 365 tisíc0

Malé domy máme rádi a tento vznikl dokonce v Česku. Můžete v něm žít v režimu „offgrid“ totálně odpojeni od energetických sítí. Případně poslouží jako příjemná designová chata. Nepotřebujete pro něj stavební povolení a vzhledem nízké ceně ani hypotéku. Co chtít víc?

Minidům DONE z dílny českých architektů.

Postavit dům, zasadit strom. Do týdne a s co nejmenším zásahem do krajiny. Projekt DONE, jenž vzbudil po své páteční premiéře ve Smržovce velký zájem veřejnosti, je minimalistická montovaná dřevostavba, kterou navrhlo studio DDAANN, jmenovitě architekti Daniel Baudis a Daniel Rohan, a která reaguje na celosvětový zájem o tinyhousing – tedy minimalistické bydlení v malých domech.

Minidům postavíte i svépomocí

V Česku navazuje na tradici chatařství, která je již relativně vzdálena novým generacím, ale autoři se rozhodli na tuto tradici navázat a poskytnout jednoduché řešení, při jehož stavbě se mohou sami budoucí majitelé realizovat a rozhodnout se o míře své účasti a ekonomické úspoře na projektu. Tento dům si tedy můžete podle libosti ve větší či menší míře postavit i svépomocí. Podle autorů ale většina zájemců v současnosti poptává kompletní dodávku stavby i se zasazením stromu, který je k dodáván podle přání.

Reklama

Minidům DONE má pouhých 12m2, přesto se do něj vešla obývací místnost, kuchyňka s kamny a dřezem, sprcha s toaletou, technická místnost a venkovní terasa, bohaté úložné prostory a skládací postel, kuchyňský stůl a židle. Vše v precizním provedení a slícování. Vznikl tak komfort na velmi malé ploše, ale s ohledem na to, že je akcentován i prostor před domem.

Také pro odpojený život

Varianty, které jsou připraveny pro zákazníky, se liší v náročnosti na vnitřní komfort a infrastrukturu – klíčové provedení OFFGRID nevyžaduje žádné napojení na sítě. Domek je buďto osazen pouze kamny a nádrží na vodu, která je do objektu dovážena a doplňována dešťovou vodou na oplach, elektrickou energii zajišťuje buďto skromnější gelová baterie, případně sofistikovaná soustava solárních panelů a baterií spojených s tepelným čerpadlem. Tato výbava dokáže z domu udělat plně soběstačnou jednotku a v lokalitách, kde by komín i kouř způsoboval komplikaci, je toto řešení plnohodnotnou příplatkovou alternativou.

Varianta CORE je pak v podstatě obyvatelná základní verze bez prvků, jako je kuchyňka, komín, kamna, toaleta či sprcha. Může sloužit jako útulna, hospodářské stavení v krajině atp. V Česku je dodávána za startovací cenu 365 tisíc Kč.

Minidomy můžete (obvykle) stavět bez stavebního povolení
Minidům lze postavit zcela bez povinnosti obstarávat povolení stavebního úřadu, bude-li jej vlastník umisťovat na pozemek existujícího rodinného domu (v souladu s § 79 odst. 2 písm. o) stavebního zákona), případně za podmínky vydání územního souhlasu, má-li pro něj vlastník připravený samostatný pozemek (v souladu s § 96 stavebního zákona). Na vydání územního souhlasu má stavební úřad lhůtu 30 dní. Další případné požadavky na veřejnoprávní projednání umístění stavby jsou závislé na konkrétním místě, kam se DONE umisťuje, a jeho možných zvláštních režimech (památková ochrana, ochrana přírody a krajiny, ochranná pásma aj.). Dle vyjádření Mgr. Faltusové z právního oddělení kanceláře České komory architektů poslední novelizace stavebního zákona umisťování staveb mobilního typu usnadnila. „Novelizace stavebního zákona přijaté v posledních letech postupně rozšiřují skupinu staveb, které je možné umisťovat zcela bez projednání na stavebním úřadě. Lze předpokládat, že legislativa bude nadále směřovat k větší volnosti v tomto směru spojené s vyšší odpovědností stavebníka a projektanta. Stavba musí samozřejmě splňovat technické požadavky stanovené prováděcími předpisy ke stavebnímu zákonu.“

Umisťování minidomu DONE do krajiny je tak zejména na kreativitě klienta, jelikož se nejedná ani o stavbu pevně spojenou se zemí, rozměrově nepřesahuje limitních 25m2, není nutné realizovat septik, či napojovat na infrastrukturu. Elektrickou energii i vodu má vyřešenou alternativně formou fotovoltaiky a dešťového separetu s možností osmotického přečišťování. Stavba se umisťuje a nivelizuje zemními vruty.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi