fbpx

Podívejte se na nejlepší pasivní domy 20180

Ve čtvrtém ročníku soutěže PASIVNÍ DŮM byly dne 7. února 2019 vyhlášeny vítězné moderní energeticky úsporné budovy v kategoriích Zelená novostavba a Zelená rekonstrukce roku 2018. V soutěžní přehlídce se představilo 66 budov, z toho bylo 32 novostaveb a 34 rekonstrukcí.

V kategorii ZELENÁ NOVOSTAVBA soutěžily rodinné domy zděné i dřevostavby, bytové domy a základní škola. Do kategorie ZELENÁ REKONSTRUKCE byly přihlášeny změny rodinných domů, rekonstrukce hospodářských, administrativních a školních budov. Podívejte se na vítězné stavby:

Cena poroty – zelená novostavba

Kategorie I – rodinné domy

Pasivní dům v Lázních, autor: Vize Ateliér, s.r.o.
Zdůvodnění poroty: Oceňujeme hmotově čisté řešení a moderní výraz domu s kvalitně navrženými a precizně provedenými detaily. To vše umocňuje fakt, že investoři stavbu realizovali svépomocí.
Popis stavby: Zděná monolitická novostavba v Karlovarském kraji s požadavky na energetickou úspornost dosažená pasivním standardem, moderní design a zdravý interiér. Kvalita interiéru byla dosažena díky stále čistému vzduchu, vyrovnanou teplotou všech povrchů, prosluněním a použitím ekologických materiálů.

Kategorie II – ostatní budovy

Luka Living rental apartments & shopping center, autor: CAMA Architekti s.r.o.
Zdůvodnění poroty: Oceňujeme revoluční koncept celého projektu, na kterém nás mimo jiné zaujalo odvážné organické řešení rezidenční části a přiměřené měřítko vůči okolním objektům. Interiéry rezidenční části působí čistě, až lehce neutrálně a předpokládáme, že uspokojí široké spektrum potenciálních nájemníků.

Popis stavby: Projekt zděného bytového
domu ve vysoce energeticky efektivním standardu v Praze, který je
určen pro nájemné bydlení s využitím hotelových služeb. Součástí komplexu
je i 7000 m2 obchodních ploch.

Cena poroty – zelená rekonstrukce

Kategorie I – rodinné domy


Kompletní rekonstrukce domku z 50. let, autor: Tamara Staňková
Zdůvodnění poroty: Tento projekt příkladným a střídmým způsobem vyřešil rekonstrukci staršího objektu do pasivního standardu, při zachování původního vzhledu, včetně detailů fasády. Věříme, že bude inspirativním příkladem pro stovky majitelů podobných objektů. Ukázka toho, že pasivního standardu, lze při dodržení principů dosáhnout i u domů postavených v minulém století.
Popis stavby: Kompletní rekonstrukce zděného domu v Moravskoslezském kraji plně respektuje původní vzhled budovy a zároveň splňuje všechny standardy moderního bydlení.

Kategorie II – ostatní budovy

Administrativní budova Valašské Klobouky, Autoři: Navláčil stavební firma, s.r.o.: Bc. Antonín Borýsek, Ing. arch. Štěpánka Talašová
Zdůvodnění poroty: Velmi zdařilá rekonstrukce, připomínající svým architektonickým řešením realizace z Rakouska. Oceňujeme aplikaci bezúdržbového dřevěného obkladu na fasádu, díky kterému se zjemní výraz domu a polidští industriální prostor. Detaily tohoto obkladu jsou zpracovány velmi precizně. Domníváme se, že velkou přidanou hodnotou pro zaměstnance bude propojení interiéru kanceláří s exteriérem a výhledy do krajiny přes velkoryse pojatou terasu. Předpokládáme, a areálu by to jistě prospělo, že tato terasa bude doplněná zelení.
Popis stavby: Rekonstrukce zděné budovy se železobetonovou přístavbou ve Zlínském kraji. Cílem rekonstrukce bylo nalézt nové prostorové možnosti stávající administrativní budovy s využitím aktuálních technických možností a snížit energetickou náročnost budovy.

Další oceněné domy

Chalupa na Trojmezí, autor: ATELIÉR ELAM – Ing. arch. Mojmír Hudec
Zdůvodnění poroty: Zajímavá realizace, která demonstruje, že v pasivním standardu lze realizovat i tradiční venkovskou chalupu včetně tradičních detailů fasády. Interiér je perfektně vyladěný ve venkovském stylu, k čemuž přispívá i použití hliněných omítek.
Popis stavby: Zděná novostavba v Jihočeském kraji v klasickém vzhledu chalup s moderním vytápěním i větráním.
Dům ATREA Kolovraty, autoři: Ing. arch. Jana Jasinek | Symbiosa – ateliér architektů
Zdůvodnění poroty: Pozitivně hodnotíme měřítko obou objektů, kompozici fasády a důmyslnou hru s dřevěným obkladem. Příjemným oživením je dynamicky pojatá konstrukce závětří a terasy. Interiér je elegantní a vyvážený – dominují mu světlé barvy střídmě doplněné dřevěnými prvky. Dispozice domu odpovídá dnešní trendům. Inspirativní je řešení koupelny v horním patře, přes kterou je prosvětlena chodba.
Popis stavby: Moderní dřevostavba, v pasivním standardu, pro mladou rodinu citlivě zasazená do stávající zástavby historické obce na okraji Prahy, složena ze dvou objektů – obytné budovy doplněné o hospodářský objekt se sklady, dílnou a parkovacím stáním.
Rodinný dům, Starý Plzenec, autor: Ing. arch. Lubomír Korčák
Popis stavby: Pasivní rodinný dům 5+kk s garáží v obci Starý Plzenec v Plzeňském kraji. Návrh hmoty domu využil svažitosti pozemku, kdy spodní patro je po dvou stranách zakousnuté do terénu. Díky tomu pak v horním patře je možný bezbariéový vstup z domu na terasu a následně na terén.
Rekonstrukce chlévů na rodinný dům v pasivním standardu, autor: KUBUS atelier s.r.o.
Popis stavby: Realizace pasivního rodinného domu (dřevostavby) v Plzeňském kraji byla koncipována jako dostavba a nástavba původní budovy chlévů v rámci zemědělského dvora v obci Vochov. Architektonické ztvárnění stavby respektuje v maximální míře při pohledu ze dvora stávající genius loci.

Zdroj fotografií: Centrum pasivního domu. Všechny přihlášené projekty si můžete prohlédnout zde.

Reklama

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.