fbpx

Počet fotovoltaických elektráren se blíží 8 000: Zdraží elektřinu?0

Počet fotovoltaických elektráren v České republice neustále roste a podle elektrárenských společností i Energetického regulačního úřadu hrozí, že by kvůli tomu mohla podražit elektřina pro domácnosti – a to až o 10 %.

Elektřina z fotovoltaiky má přednost

Kilowatthodina vyrobená v solárních elektrárnách je distributory vykupována za zvýhodněnou výkupní cenu garantovanou na dobu 20 let; ta je téměř třikrát vyšší než cena, za níž elektřinu nakupují domácnosti. (Aktuálně se za kilowatthodinu z fotovoltaiky platí přibližně 12 korun).

Reklama

Koncová cena elektřiny je tvořena několika složkami a mj. je v ní zahrnut poplatek za obnovitelné zdroje energie. Ještě v minulém roce přispívala domácnost na obnovitelné zdroje 50 korunami za každou odebranou megawatthodinu, zatímco letos je to 168 korun (tedy necelých 17 haléřů za každou spotřebovanou kilowatthodinu). Příští rok by údajně mohl příspěvek na obnovitelné zdroje podražit až trojnásobně.

Proč elektřina podraží?

Jde totiž o to, že distributor musí elektřinu z obnovitelných zdrojů přednostně vykoupit za vlastní peníze (podle odhadů vydá ČEZ letos na zelenou elektřinu 2 miliardy korun a E.ON 4–5 miliard korun). Další rok pak „vybírají“ distributorské společnosti peníze od koncových odběratelů, aby zpětně vyrovnaly své výdaje. Nárůst nových čistých zdrojů (a vyrobené elektřiny) se tak pravděpodobně promítne do koncové ceny elektřiny. Stále se však jedná pouze o odhady a majitelé fotovoltaických elektráren považují tato čísla za přemrštěná.


Solární elektrárny – stav k 1. červnu 2010. Zdroj: ERÚ

Solárních elektráren je téměř 8 000

Podle statistik Energetického regulačního úřadu vyrábělo počátkem června elektřinu 7 989 fotovoltaických elektráren o celkovém instalovaném výkonu 535,80 MW (pro srovnání, většina uhelných elektráren ČEZ, jako jsou například Tušimice II nebo Prunéřov II, má instalovaný výkon kolem 200 MW).

Přibývají především fotovoltaické instalace na střechách budov, ale vznikají i velké solární parky, jako je například Vepřek u Kralup nad Vltavou. Právě proti velkým fotovoltaickým elektrárnám umístěným na polích a loukách je namířena novela zákona o podpoře výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů (aktuálně prochází mezirezortním připomínkovým řízením). Státní podpora by se pak měla vztahovat pouze na střešní instalace. Obdobný postup zvolili například i v sousedním Německu.

Autor: Redakce Nazeleno.cz