fbpx

Partneři sekce

Plynové topení vychází překvapivě levně i bez přípojky0

Plynové topení je energeticky účinné, pohodlné a při správném používání i cenově výhodné. A to dokonce i v oblastech, kde není možné zřídit plynovou přípojku. Díky moderním zásobníkům na propan je možné topit a ohřívat vodu za cenu něco málo pod 2 Kč/kWh včetně DPH.

Foto: Pixabay.com

Při zahrnutí všech nákladů vychází topení plynem ze zásobníku ve srovnání s elektřinou o více než 20 % levněji. Jak si stojí plyn, pokud jej porovnáme s dalšími technologiemi vytápění, uvážíme-li všechny s nimi spojené náklady?

Plynové topení a ohřev teplé vody má celou řadu výhod. Díky moderním kondenzačním kotlům, které nabízejí až 108% účinnost, je velmi úsporné. K dalším výhodám ale patří i komfortní ovládání a dobrá regulace. Běžné plynové topení je závislé na příslušných distribučních rozvodech a každý dům musí mít vybudovanou přípojku. Ovšem ani v místech, kde není plyn vůbec zaveden nebo je připojení k plynové distribuční síti komplikované, se zájemci nemusejí této ekologické a komfortní technologie vytápění vzdávat. Mohou totiž využít moderních zásobníků na propan (LPG). Ten sice plynové topení ve srovnání s domem připojeným k plynové distribuční síti mírně zdražuje, ale jak si dále ukážeme, ve srovnání s elektrickými přímotopy, a dokonce i tepelnými čerpadly jde stále o levnější způsob vytápění i ohřevu teplé vody. Je to dáno tím, že plyn ze zásobníku není tak drahý, jak by se mohlo na první pohled zdát. „Ceny propanu jsou závislé mimo jiné na ročním období. Pokud domovní zásobník doplníte v létě, můžete se dostat až na cenu 1,8 koruny za kilowatthodinu včetně DPH,“ vysvětluje ceny plynu v zásobníku Daniel Kylnar, obchodní manažer společnosti Primagas.

Reklama

Plynové topení vs. elektrické přímotopy

V běžném rodinném domě s podlahovou plochou 150 m2 a výpočtovou tepelnou ztrátou 5 až 10 kW ročně zaplatí čtyřčlenná domácnost za vytápění kondenzačním plynovým kotlem zhruba 29 800 Kč. Tam, kde není možné vybudovat plynovou přípojku a bude tak nutné použít zásobník na propan, vycházejí tyto náklady zhruba na 31 500 Kč. „Využití plynu ze zásobníků podle našich propočtů a modelů vytápění příliš nezdražuje. Topení propanem vychází o necelých 5 procent dráže než topení zemním plynem z plynové přípojky. I tak je ale toto vytápění daleko levnější než topení elektřinou,“ popisuje Daniel Kylnar. Pokud by totiž naše modelová domácnost využívala k topení a ohřevu vody elektřinu, její roční náklady na vytápění by se pohybovaly těsně pod 40 000 Kč, což je ve srovnání s plynem ze zásobníku o 21 % více.

Tepelné čerpadlo není nejlevnější

Pokud zvážíme všechny náklady, vychází nám plynové topení levněji také ve srovnání s tepelným čerpadlem. Topení tepelným čerpadlem totiž znatelně prodražují náklady na pořízení technologie, které mohou činit třeba i 200 000 Kč a více. Výše uvedená domácnost v běžném rodinném domě by za roční vytápění tepelným čerpadlem typu vzduch-voda při započtení této investice a nákladů na údržbu zaplatila zhruba 41 500 Kč. A to je o 24 % více než při využití plynu ze zásobníku. „Vytápění tepelným čerpadlem znatelně prodražují úvodní investiční náklady. Jeho provoz je sice levný, ale samotné tepelné čerpadlo něco stojí a jeho životnost také není neomezená,“ uvádí Daniel Kylnar.

Tuhá paliva – levná, ale méně komfortní varianta

Jako levná a při využití moderní technologie i ekologická varianta vytápění rodinného domu se jeví kotel na tuhá paliva – na dřevo nebo dřevní pelety. Čtyřčlenná domácnost v modelovém rodinném domě by za roční vytápění dřevními peletami zaplatila 28 700 Kč. Dřevní pelety tak vycházejí ve srovnání s plynem v zásobníku o necelých 10 % levněji. S touto technologií vytápění se ale pojí nutná manipulace s palivem a jeho větší nároky na skladovací prostor. Pelety naopak s propanem spojuje sezona levného nákupu. Podobně jako propan i pelety je dobré do zásoby nakupovat v létě.

Již od září 2022 ale bude zakázán provoz starých kotlů na tuhá paliva první a druhé emisní třídy s hrozbou poměrně tučných pokut až do výše 50 000 Kč. Pro stovky tisíc českých domácností proto bude velmi aktuální a nezbytné řešit výměnu starého kotle, případně přechod na jiný typ paliva. Podle Vnitrostátního plánu České republiky v oblasti energetiky a klimatu se v Česku na vytápění domácností v současnosti spotřebuje zhruba 80 000 tun LPG. Podle zkušeností z ostatních zemí, zejména z Francie, Spojeného království, Španělska a Itálie se dokonce očekává, že jeho spotřeba v domácnostech poroste. Ve srovnání s tuhými palivy jde totiž o daleko čistší zdroj energie.

Tabulka: Roční náklady na vytápění rodinného domu (podlahová plocha 150 m2, tepelná ztráta 5–10 kW, ohřev TUV 50 l/os.×den, čtyřčlenná domácnost)

Technologie Roční modelové náklady na vytápění a teplou vodu včetně investice do zdroje tepla (při zohlednění jeho průměrné životnosti), otopné soustavy a její údržby
Dřevní pelety 28 675 Kč
Zemní plyn z distribuční sítě 29 726 Kč
Propan ze zásobníku 31 526 Kč
Elektrické přímotopy / podlahové topení 39 883 Kč
Tepelné čerpadlo vzduch-voda 41 483 Kč

Zdroj dat: Primagas

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi