fbpx

Plynové topení bez přípojky? Jak vytápět dům pomocí LPG0

Plynové topení je energeticky účinné, pohodlné a při správném používání i cenově výhodné. V domě se však nemusíte omezovat jen na obvyklou sestavu „kotel a radiátory“. Pojďme si ukázat i další možnosti, jak vytápět plynem dům, dílnu, garáž nebo zahradní domek. A to i tam, kde není plynová přípojka.

Láhev na kapalný propan-butan

Zemní plyn je ekologické a levné palivo, které s sebou nese spoustu výhod. Cena 1 kWh energie ze zemního plynu se pohybuje okolo 1,50 Kč, což je daleko méně než v případě využití elektřiny. Kondenzační plynový kotel navíc umí využívat i kondenzační teplo spalin a díky tomu pracuje s účinností až 108 %. I to pak přispívá k celkové ekonomické výhodnosti provozu plynového vytápění.

Kondenzační kotle a ohřev vody

Pro vytápění domu plynem je nejvhodnější využít kondenzační plynový kotel, který pracuje se zmíněnou více než stoprocentní účinností. Jeho provoz ovšem má svá specifika. „Kondenzační plynový kotel se liší od běžného plynového kotle více, než si obvykle uvědomujeme. K tomu, aby pracoval s maximální účinností, totiž potřebuje topnou soustavu s trochu odlišnými vlastnostmi než běžný plynový kotel. Důležité jsou hlavně nízkoteplotní radiátory,“ popisuje Karel Murtinger, energetický poradce z konzultační společnosti Ekowatt. Vzhledem k nižší teplotě otopné vody je nutné použít nízkoteplotní radiátory, velmi vhodné je také použití kondenzačního plynového kotle s podlahovým teplovodním vytápěním.

Reklama

Kondenzační kotel však nemusí sloužit jen pro vytápění, ale může rovněž ohřívat vodu. Pro úsporný ohřev je ale důležité, aby kotel zvládl ohřívat vodu v kondenzačním režimu. Teplou vodu lze uchovávat v zásobníku. Další možností je využít průtokový ohřívač vody. Výhoda je jasná: teplá voda kdykoli a v jakémkoli množství.

Vytápění garáže, dílny nebo zahradního domku – s LPG žádný problém

Pokud chcete vytápět třeba odlehlou garáž, zahradní altán nebo dílnu, nemusíte se úsporného plynového vytápění zříkat. O teplo se zde může postarat třeba přenosný radiátor na propan-butan. Topidla využívající 10kg PB láhev jsou zpravidla levná a dostatečně výkonná pro vytopení běžného prostoru garáže či dílny. Nabízejí obvykle výkon přes 4 kW a jedna desetikilová plynová láhev vám vydrží na desítky hodin provozu. „Plynový přenosný radiátor na propan-butan má oproti elektrickým topidlům levnější a efektivnější provoz. Poskytuje totiž také sálavé teplo, které je důležité pro subjektivní tepelnou pohodu v místnosti,“ popisuje výhody tohoto způsobu vytápění Jiří Karlík, odborník pro oblast LPG a generální ředitel společnosti Primagas. A když už doma budete 10kg plynovou láhev mít, co tahle si pořídit plynový zahradní gril, který nemusíte složitě roztápět?

Nemáte plynovou přípojku? Pomůže zásobník Vytápění plynem se přitom nemusí omezovat jen na lokality s dostupnou plynovou distribuční sítí. Například ještě stále existuje celá řada obcí napříč všemi kraji České republiky, které nemají plyn vůbec zavedený. Obyvatelé domů, u nichž je připojení k plynovým rozvodům komplikované nebo nemožné, mohou využívat moderní plynové zásobníky. Ty umožňují dlouhodobě zásobovat plynem jak rodinné domy, tak i větší objekty, jako jsou hotely, penziony nebo firemní provozovny. „Zásobník je nezávislý na rozvodných sítích a netýkají se ho možné poruchy či odstávky. To se může hodit třeba v odlehlejších nebo horských lokalitách. Zásobník může být vhodný i v místech, kde sice rozvody plynu jsou, ale vybudování přípojky by bylo neúnosně drahé. Navíc za něj nemusíte nic platit, protože se vám účtuje pouze spotřebovaný plyn,“ popisuje výhody plynových zásobníků Jiří Karlík.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi