fbpx

Plyn zdražuje kvůli drahé ropě a slabé koruně0

  • Cena ropných derivátů se na jaře dostala téměř na dvouleté maximum, barel ropy stál 80 dolarů
  • Česká měna výrazně ztratila vůči americkému dolaru, s cenou přes 20 korun je nejslabší za posledních 15 měsíců
  • Cena zemního plynu pro domácnosti vzroste od července o 4,9 procenta

Zákazníkům RWE z řad domácností se od 1. července 2010 zvýší ceny zemního plynu v průměru o 4,9 procenta. Do růstu ceny se tak již druhý kvartál negativně odráží oslabování kurzu koruny vůči americkému dolaru a stoupající cena ropy a ropných derivátů na světových trzích.

Do cen zemního plynu pro třetí čtvrtletí letošního roku se negativně promítá výrazné oslabení kurzu českého koruny vůči americkému dolaru. Koruna je v současné době s hodnotou přes 20 korun nejslabší za posledních patnáct měsíců,“ vysvětlil důvody zvýšení ceny zemního plynu obchodní ředitel a člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop. „Navíc v jarních měsících prudce stoupala cena ropy a ropných derivátů, která se dostala na svá dvacetiměsíční maxima. Barel ropy během jarních měsíců zdražil o více  než 10 dolarů na téměř 80 dolarů,“ dodal.

Reklama

Měsíční náklady u průměrné domácnosti využívající zemní plyn na vaření, ohřev vody a vytápění tak vzrostou zhruba o 100 korun. Domácnosti, která zemní plyn používá pouze k vaření, stoupnou měsíční náklady přibližně o 4 koruny.  Cena zemního plynu se však zvyšuje pro letní měsíce, kdy je spotřeba zákazníků nejnižší z celého roku.

Pražská plynárenská ceny plynu nezmění

Pražská plynárenská nebude zvyšovat domácnostem ve 3. čtvrtletí roku 2010 prodejní ceny zemního plynu a od červnové fakturace bude zhodnocovat přeplatky z vyúčtování spotřeby plynu za dané fakturační období o více než 1%.

Pražská plynárenská, a. s., zásobuje zemním plynem své zákazníky zejména v hlavním městě Praze a v příměstských částech okresů Praha-východ, Praha-západ a Kladno.

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz