Estonští studenti interiérové architektury navrhli plovoucí dřevěný pavilon. K čemu slouží? Jeho cílem je poskytnout úkryt, místo pro relax i táborák návštěvníkům mokřadů národního parku Soomaa během místních lesních povodní.

Studenti z Estonské akademie umění při práci na tomto projektu spolupracovali s architektonickou firmou b210 se sídlem v Tallinnu. Konstrukci jménem Veetee (v překladu „vodní cesta“) vymysleli během desetidenního letního workshopu Wilderness. Samotná realizace trvala týmu 5 lidí 6 dnů.
V národním parku Soomaa se les každé jaro na dva týdny zaplavuje. Místní toto období označují jako „pátou sezónu“. Veetee má za cíl poskytnout alternativu ke stávající lesní infrastruktuře právě v tomto čase. Plovoucí pavilon je navržen tak, aby umožnil návštěvníkům ponořit se do přírody po celý rok – právě i přes sezónní záplavy. Veetee není ani plavidlo, ani dům. To je možná ten nejzajímavější aspekt,“ řekl tutor projektu Pavle Stamenovic. Pavilon se skládá z řady dřevěných profilů ve tvaru písmene V a plošiny, kterou nadnáší kovové sudy. Tvůrčí skupina strávila před vytvořením Veetee několik dní v národním parku Soomaa, aby pronikla do kontextu okolního prostředí a pochopila environmentální výzvy, kterým může Veetee čelit. Studenti byli vyzváni, aby nechali notebooky doma a po dobu workshopu své nápady zapisovali tužkou na papír. Veetee je přístupný veřejnosti a byl výsledkem workshopu zkoumajícího dřevěné konstrukce. Celá konstrukce váží kolem 700 kilogramů. Původně v něm byla i sauna – ta se ale během testovacího startu potopila.
Zdroj: Dezeen; Foto: Tõnu Tunnel.
Reklama