fbpx

Plovoucí městský park, který jen tak neuvidíte!0

Kodaň se již brzy bude moci pochlubit unikátním projektem „Kodaňské ostrovy“, které představují zcela nový typ městského parku.

Prototyp CPH-Ø1

Malé ostrůvky, velká očekávání

Projekt z dílny australského architekta Marshalla Blechera a Studia Fokstrot se zaměřuje na zvýšení kvality života a novou formu využití veřejných městských prostor. A to jak v souvislosti s rychle se rozvíjející přístavní oblastí, díky čemuž ubývá míst pro odpočinek a relaxaci, tak s ohledem na klimatické změny a stále se zvyšující hladinu moře, na kterou je v daných oblastech potřeba reagovat.

Ostrovy budou „vypuštěny“ na několika místech v kodaňském přístavu, přičemž si své místo najdou i v doposud opomíjených a dostatečně nevyužívaných bývalých průmyslových částech, kterým by tímto způsobem mohl být vdechnut nový život.

Reklama

„Ostrůvky nebudou jen plovoucími plošinami, ale budou také osazeny rostlinami, stromy i trávou. Jednoduše poskytnou útočiště nejen lidem, ale také místním rackům, labutím, holubům i kachnám.“, říká architekt Marshall Blecher.

Udržitelnost a tradice na prvním místě

Při stavbě kodaňských ostrůvků budou jejich tvůrci používat pouze tradiční techniky, které se využívaly při stavbě lodí. Všechny použité materiály navíc budou pouze z udržitelných zdrojů a tím pádem i plně recyklovatelné.

Prototyp CPH-Ø1

Ostrovní prototyp s názvem CPH-Ø1 byl vypuštěn v roce 2018 a získal i několika designový cen. CPH-Ø1 je ručně vyrobená dřevěná plošina o rozměru 20m2 s uprostřed zasazenou lípou. Je nasnadě, že ihned po svém umístění vzbuzoval CPH-Ø1 nemalou pozornost. Jednalo se však pouze o malou ochutnávku toho, co kodaňský přístav čeká.

Plovoucí městské ostrůvky

K CPH-Ø1 se již brzy připojí i CPH-Ø2, Ø3 a spousta dalších. Všechny budou sloužit k různým aktivitám coby plavecké zóny, plovoucí sauny, zahrady, kavárny i mušlové farmy, které budou moci zdarma navštívit všichni včetně jachtařů, plavců, kajakářů, rybářů s všech těch, kteří mají radí pobyt na čerstvém vzduchu.

Proměna parku v průběhu roku

Park se bude měnit i vzhledem k ročním dobám. V letním období budou ostrůvky volně a samostatně vypuštěny do jednotlivých částí přístavu. S příchodem podzimu a zimy pak budou přitaženy ke břehu, kde se spojí do podoby jednoho většího plovoucího ostrovu, díky čemuž budou všechny části snadněji dostupné.

Letní (vlevo) a zimní (vpravo) podoba kodaňských ostrůvků

Univerzální využití

Tyto ostrůvky je možné přizpůsobit jakémukoli přístavu s jeho specifickými charakteristikami i potřebami daného města. Je tedy možné, že brzy nebudou pouze kodaňským unikátem, ale budeme se s nimi moci setkat v jiných částech Evropy.

Zdroj: Copenhagen Islands, vizualizaci: MIR.

Autor: Bára Kocmánková