fbpx

Plasty vyrobené z peří = budoucnost bez ropy?0

Budeme plast vyrábět z kuřecího peří? Proč nevyužít odpadní materiál, kterého vznikají tuny ročně k výrobě něčeho užitečného? Stane se za pár let plast z kuřecího peří samozřejmostí?

O výrobu plastu bez použití ropy se pokoušelo už mnoho nadšenců. Málokterý z doposud vyrobených bioplastů ale vykazoval vlastnosti, které by zahrnovaly odolnost proti vodě či mechanickému tlaku. Až letos v březnu prezentoval tým amerických vědců z Univerzity v Lincolnu svou práci o novém plastu. Ten vykazuje velmi kvalitní vlastnosti a je vyroben, věřte nebo ne – z kuřecího peří!

„Bioplast z kuřecího peří je odolnější než jiné bioplasty.“

Reklama

Kuřecí a krůtí peří obsahuje velké množství keratinu, tedy bílkoviny, která je důležitou součástí našich vlasů, chlupů a nehtů. A právě tato bílkovina se ukázala být ideálním základem pro výrobu bioplastu. Výzkumníci peří nejdříve očistili, následně rozemleli a do vzniklého jemného prášku přidali chemikálii, která spojuje molekuly keratinu do dlouhých řetězců a vytváří tak polymer.

Budeme vyrábět plast z drůbežího peří? 
Budeme vyrábět plast z drůbežího peří? Foto: autorka

Nový materiál je odolnější než doposud vyrobené bioplasty ze sojových bobů nebo škrobu. Jeho výhodou je relativně jednoduchá formovatelnost do podoby různých výrobků pod vlivem vyšších teplot (okolo 170 °C), protože jde o termoplast.  A takto roztavit a přetvářet ho lze navíc mnohokrát. Možná tedy nejsme daleko od doby, kdy plastové kelímky, talíře či dokonce nábytek bude vyráběn z kuřecího peří.

Tato novinka má také obrovskou výhodu v tom, že surovina, která byla pro její výrobu použita, je běžným odpadním materiálem. Výroba bioplastu z kuřecího peří tedy vypadá jako ideální řešení – využijme odpad a vyrobme plast, který se za pár let v přírodě sám rozloží.

 

Autor: Redakce Nazeleno.cz