fbpx

Plastová okna nemusí jen dobře izolovat teplo0

Vybíráte nová plastová okna a nevíte, co všechny ty parametry znamenají? Prodejce uvádí, že vám namontuje pěti, šesti nebo sedmikomorové rámy a vy vůbec netušíte, o čem je řeč? Čtěte dále a dozvíte se něco o používaných pojmech.

Nejdůležitější funkcí plastových oken je schopnost izolovat. Jinak řečeno nepropouštět teplo skrz svůj povrch ven. S tím souvisí udávané množství komor. Z reklamních letáků by se mohlo zdát, že počet komor rámu okna je to jediné, co potřebujete před koupí vědět. Není to však pravda. Velmi důležitá je také izolační schopnost skla. Jenže velký počet komor působí na zákazníka mnohem lépe, než nic neříkající součinitel tepelného prostupu.

Počet komor není všechno, důležitý je součinitel prostupu tepla

A co je vlastně ten součinitel prostupu tepla? Je to výkon, který projde metrem čtverečním při určité změně tepla. Čím je nižší, tím materiál lépe izoluje. Proto mají vícekomorové rámy lepší vlastnosti. Díky mnoha vnitřním odděleným prostorům se mezi nimi teplo šíří pomaleji, než kdyby bylo například úplně duté s jednou komorou. A stejný princip platí u skel. Okna mají nejčastěji dvě skleněné desky a prostor mezi nimi je vyplněn plynem s nízkou tepelnou vodivostí. Přidáním třetí skleněné desky se vlastnosti zase o něco zlepší.

Speciální skla zlepšují komfort bydlení

Kromě oken se zvýšeným tepelným odporem můžete pořídit i jiné speciální typy. Do husté zástavby jsou vhodná skla se zvýšenou hlukovou izolací. Ta se obvykle zlepšuje pomocí silnějších skel nebo slepením více desek k sobě pomocí protihlukové fólie. Pořizovací cena bývá často vyšší, a pokud se vám zdá nad vaše finanční možnosti, vezměte si na jejich financování půjčku. Klidný spánek bez hluku za to stojí.
Do domů a přízemí bytovek se hodí bezpečnostní skla. Buď mohou být tvrzená, nebo se přidává na skla pokovená fólie. Tím se zvyšuje pevnost. Při rozbití se sklo rozpadne na malé tupé střepy. Ochrání vás lépe proti zlodějům a nemusíte se bát, že by se vaše děti pořezaly o rozbité okno při hře s míčem.

Protisluneční úprava šetří náklady na klimatizování

Další možností jsou protisluneční skla. U nich je záměr přesně opačný než u všech ostatních skel. Jejich hlavním účelem je totiž udržení tepla ze slunečních paprsků venku. Nejvhodnější jsou do klimatizovaných místností s velkou zasklenou plochou. Tím šetří náklady na klimatizování prostoru. Jejich pořizovací cena je opět vyšší než u běžných oken, ale určitě se vyplatí koupit na splátky, pokud nemáte dostatečnou hotovost. Co vydáte navíc za pořízení, se vám velmi rychle vrátí v úsporách na klimatizaci.

Když vás místo budíku budí projíždějící auta na ulici…

Tím je přehled nejčastějších typů oken a skel kompletní. Vždy tedy sledujte i součinitel tepelného prostupu skla a rámu. Zvažte také protihluková okna nebo některá další speciální provedení, zvlášť jestli vás každé ráno budí místo budíku zvuk projíždějících aut nebo horko od slunečních paprsků.
 

Autor: Komerční sdělení