Letošní Oslo Architecture Triennale představilo strategie pro budování lepších městských čtvrtí. V našem článku představíme pět nejzajímavějších nápadů, které jsou na OAT k vidění.

Osmý ročník Oslo Architecture Triennale nesl téma Mission Neighbourhood – (Re)forming Communities. Představuje celou řadu projektů, které boří zažité a tradiční představy o tom, jak by mohly vypadat moderní městské čtvrti. V rámci této události se konají výstavy, rozhovory i workshopy, které zkoumají, jak mohou architekti, designéři a města společně vytvořit udržitelnější, rozmanitější a krásnější místa pro život.
„V Oslu i na mezinárodní úrovni dnes probíhá intenzivní debata o kvalitě bydlení a samotném přístupu k němu. Existuje rostoucí poptávka po zlepšení v oblasti sousedského soužití, nakupování, klidného místa pro život i spánek a rychlého a pohodlného dojíždění do práce,“ říká Christian Pagh, ředitel a hlavní kurátor akce.
Reklama
Hotspots
Energetickou infrastrukturu je běžné umisťovat na okraj města, aby se předešlo problémům s poškozováním životního prostřední. Aktuálně se ale od fosilních paliv přesouváme k čistým formám energie – proto je možné, aby se elektrárny staly přímější součástí městských částí.
Ve spolupráci s poskytovatelem energií Innargi vyvinula společnost BIG „Katalog hotspotů“, tedy průvodce, který ukazuje celou řadu různých způsobů začlenění a využití geotermálních elektráren. Ty by se tak mohly stát součástí například co-workingových center, sportovních zařízení nebo recyklačních stanic.

Přírodní park Gellerup
Dánská zahradní firma SLA, ve spolupráci s architekty EFFEKT, ve svém projektu přepracovala jedno z největších dánských sídlišť – Gellerup v Aarhusu. Ve snaze vypořádat se se sociálními problémy, které jsou v tomto typu masového bydlení z 60. a 70. let minulého století běžné, přeměnili designéři prázdný otevřený prostor v srdci sídliště na biologicky rozmanitý a klimaticky odolný park.
Podle studií tato transformace posílila sousedské vazby mezi obyvateli sídliště a udělala z Gellerupu bezpečnější a ekologičtější místo k životu.

Zachování divoké přírody ve městě
Když bylo opuštěné kolejiště ve Vídni navrženo k přestavbě, přesvědčila rakouská kancelář StudioVlayStreeruwitz plánovací úřady, aby došlo pouze k úpravě okrajových částí areálu a centrum oblasti zůstalo zarostlé.
Po dokončení první etapy výstavby se lokalita stala nejen útočištěm pro divokou zvěř, ale také prostorem pro rekreaci a objevování divoké přírody pro místní obyvatele.

Croydon Urban Room
Obyvatelé londýnského Croydonu se mohou vyjadřovat k vývoji jejich čtvrti díky iniciativě skupiny Croydon Placemaking – Croydon Urban Room. Jedná se o místo, kde se lidí cítí vítáni a mohou se podělit o své zkušenosti i názory.
Vybavení Croydon Urban Room tvoří flexibilní nábytek vyrobený na míru, který může být použit v různých konfiguracích. Díky tomu se zde cítí příjemně obyvatelé čtvrti všeho věku.

Delegården
Severské architektonické studio Kaleidoscope v návrhu pro norský Bergen představuje „sociálnější“ alternativu k typickému bytovému domu.
V přízemí šestipodlažní budovy se nachází společenské prostory a zázemí pro místní obyvatele. Najdete zde například saunu, prádelnu, sousedský bar i pop-up prostor. K dispozici bude také společná střešní terasa a venkovní prostory se zahradní kuchyní i zahradou pro pěstování ovoce a zeleniny.
V dnešní době, kdy lidé stále častěji žijí sami, autoři projektu doufají, že řešení jejich bytového domu poskytne celou řadu možností pro vytvoření silnějších sousedských a komunitních vazeb.
Zdroj: Dezeen