Vybavujete domácí dílnu? Máme pro vás pár tipů na to, co by v ní nemělo chybět. Nejde samozřejmě o vyčerpávající seznam, spíš je to doporučení na nářadí, které se nám na běžné práce na chatě nebo okolo domu osvědčilo.

Dobrá pracovní plocha je základ
Pracovní stůl do dílny by měl být prostorný a dostatečně robustní. Stůl v dílně obvykle musí něco vydržet a není proto moc dobré ho nahrazovat nějakým provizorním řešením. Dílenské stoly z hobbymarketů jsou obvykle poměrně drahé, vyplatí se proto projít internetové bazary. Pokud víte, že budete pracovat hlavně se dřevem, zkuste podívat po nějaké starší truhlářské hoblici. Na internetových bazarech bývají k sehnání za pár tisíc. Jediné, co budete muset vyřešit, je doprava těžkého kusu nábytku k vám domů.
Akuvrtačka
Dobrý akušroubovák nebo akuvrtačka je opravdu univerzálním nástrojem, který nejspíš budete často používat. Poslouží nejen k vrtání děr a s spojování materiálů pomocí vrutů, ale s různými nástavci může sloužit třeba i k broušení menších ploch. Kvalitní akuvrtačky mají také příklep – na vrtání do betonu to moc nebude, ale otvor na hmoždinku do cihlové zdi s ní bez problémů vyvrtáte. Každopádně zvolte spíš některou z kvalitnějších značek a rozhodně si pořiďte alespoň dva akumulátory. Při intenzivní práci totiž akumulátor obvykle vybijete rychleji, než byste možná čekali.
ReklamaPrůmyslový vysavač
Odsávání pilin a úklid v dílně se často podceňuje a kdo si jednou pořídí kvalitní vysavač, ten už neuvěří, že se dříve mohl obejít jen se smetáčkem a lopatkou. Do dílny volte nějaký robustní vysavač, kterým se nebudete obávat vysát i větší množství pilin nebo prachu. Ideální je zařízení, které se označuje jako průmyslový vysavač – tedy nic vychytaného a určeného do pokoje, ale pěkně robustní a výkonný vysavač, s nímž vysajete téměř všechno.
Základní průmyslový vysavač není drahý a je velmi užitečný – osobně ho mám v dílně po ruce a všechen odpad průběžně vysávám. Zkuste také vysavač připojit na různé pily a brusky (pokud to dané nářadí umožňuje). Uvidíte, jak se díky odsávání pilin zlepší celkový komfort práce.

Přesné měření je důležité
Říká se dvakrát měř a jednou řež a toto moudro můžu ze své zkušenosti potvrdit. Svinovací a skládací metr je základ, ale pořiďte si také dobrý úhelník, s nímž snadno stanovíte pravý úhel. Pro drobné projekty se hodí pokosnice – pokud možno se svěrkami. Je to jednoduchý, levný a pro amatéra přitom nesmírně užitečný nástroj s nímž snadno uříznete materiál do úhlů 45 a 90°. S pokosnicí jsem už vytvořit třeba mnoho rámečků na obrázky, ale posloužila mi dobře také k řezání palubek. Pokud bude měřit i větší vzdálenosti v řádu metrů, hodí se laserový metr. Hodně užitečná mi byla i laserová vodováha.
Dobré zkušenosti mám také s kolíkovačkou – jde o přípravek (šablonu), který umožňuje vrtat kolmé a dobře umístěné otvory pro spojování desek pomocí dřevěných kolíků. Hodí se také k vrtání přesně kolmých otvorů, kterých byste jinak docílili pouze pomocí stojanové vrtačky.
Svěrky
U tohoto nářadí nepodceňte hlavně jejich počet – kupte si jich raději více než méně. Je dobré mít několik pérových svěrek různých velikostí, kterými prostě přichytíte cokoli kamkoli. Hodí se také klasické truhlářské svěrky – od každé velikosti alespoň dvě. Velikost svěrek závisí na tom, co chcete dělat. Běžně využijete spíš menší, ale třeba pro lepení rozklíženého nábytku se hodí větší. Menší truhlářské svěrky jsou levné, naopak ty velké bývají o hodně dražší. Plastové pérové svěrky jsou levné a je to v podstatě spotřební materiál.