fbpx

Pět tipů pro výběr klimatizace: Hlídejte počet filtrů a energetickou náročnost0

Při výběru klimatizací existuje celá řada kritérií, na která by se měl člověk zaměřit – od velikosti klimatizovaného prostoru přes energetickou úspornost až po další využití jednotky v chladných měsících. Máme pro vás několik méně známých tipů.

Velikost prostoru mnohé předurčí

Klíčovým faktorem, který by měl každý uživatel před výběrem klimatizace zvážit jako první, je velikost a typ prostoru, který zamýšlí klimatizovat. Nově postavený rodinný dům se totiž zásadně liší například od malého pokoje v panelovém domě. Pro malé místnosti nebo prostory, kde není konstrukčně možné umístit složitější klimatizační systémy, jsou vhodné takzvané mobilní klimatizace. Jedná se o samostatné a volně stojící přístroje, které jsou kromě chladící části opatřeny také vývodem teplého vzduchu. Ten je nutné směrovat ven z místnosti, ať už směrem z okna nebo přes zeď. Mezi výhody tohoto řešení patří především minimální nároky na instalaci, rychlé zapojení, přenosnost a také nižší cena.

Druhou základní variantu pak představují takzvané split systémy, kdy je klimatizační jednotka rozdělena na venkovní a jednu nebo více vnitřních částí. Jejich počet si uživatel může určit podle toho, kolik místností chce ochlazovat. Jednotky přitom pracují nezávisle a mají samostatnou trasu rozvodu. Díky přítomnosti venkovní a vnitřní jednotky jsou split systémy vysoce účinné a oproti mobilním klimatizacím také mnohem méně hlučné. Hodí se proto do větších prostor jako rodinné domy, velké byty či komerční prostory. Při instalaci tohoto typu je potřeba také počítat se stavebními úpravami. Odborníci však tyto systémy doporučují: „Při srovnání obou typů se mobilní klimatizace jeví jako spíše nouzové řešení. Navzdory nižší ceně a jednoduché instalaci může být překážkou především vysoká hlučnost a nízká účinnost. Z hlediska efektivity a komfortu lze proto jednoznačně doporučit klimatizace typu split případně multisplit,“ uvádí Ivo Zabloudil ze společnosti Enbra, která klimatizace prodává i servisuje.

Reklama

Potřebný výkon lze spočítat orientačně

Dalším významným kritériem, které by nemělo být opomenuto, je výkon jednotky. Platí přitom pravidlo, že čím větší prostor, tím větší výkon je potřeba. V případě multisplit řešení se však toto kritérium dá vyřešit přidáním další vnitřní jednotky. Pro stanovení optimálního výkonu klimatizace existuje vcelku jednoduchá rámcová pomůcka, podle které by na 1 m3 mělo připadat zhruba 30 wattů chladícího výkonu. U středně velkého obývacího pokoje o rozměrech 6 x 4 metrů a výšce stropu okolo 2 a půl metru by tak mělo stačit zařízení o výkonu cca 1,8 kW. Více informací o konkrétních hodnotách výkonu jednotlivých modelů je k nalezení například na webu Klimatizace-mobilini.cz, který se věnuje přímo specializaci na tento typ spotřebiče

Odborníci však doporučují počítat s dodatečnými faktory, které mohou hrát z hlediska teploty roli. Může se jednat o materiál a sílu stěn, velikost a orientaci oken či umístění chlazených prostor v objektu – nejen tyto aspekty mohou výslednou teplotu v místnosti ovlivnit, proto se při rozhodování často vyplatí pojistit si maximální komfort a efektivitu klimatizace výkonnějším modelem.

Vytápění i při jednoduché montáži

Při pořizování klimatizací nemusí být jediným kritériem chlazení vzduchu, současné modely totiž mohou posloužit i k vytápění. Ve srovnání s klasickým topením tuto variantu v některých ohledech dokonce předčí, například teplý vzduch z jednotky začne po jejím zapnutí proudit do místnosti prakticky okamžitě. Ve srovnání s mobilními přímotopy je pak spotřeba klimatizační jednotky při stejném výkonu až třikrát nižší. Kromě split a multisplit klimatizací se na českém trhu začínají objevovat i alternativní řešení, která možnost vytápění nabízejí. Řadí se mezi ně i varianta vnitřního monobloku, tedy zařízení, které nevyžaduje topenářské rozvody v domě, montáž venkovní jednotky ani zásahy do okruhu s chladivem, přitom však oplývá výbornými chladícími i vytápěcími parametry.

Dlouhodobá investice

Z hlediska ceny patří k nejlevnějším zmíněné mobilní klimatizace. Nízké pořizovací náklady jsou ale vykoupeny nižší efektivitou a nepříliš vysokým uživatelským komfortem. Jedná se tak spíše o dočasné řešení, jehož cena startuje i hluboko pod desíti tisíci korunami. Naproti tomu split či multisplit jednotky mají pořizovací cenu vyšší, u kvalitnějších výrobků není možné se dostat pod deseti tisíc. Podle odborníků se však jejich pořízení vyplatí. „Klimatizace je rozhodně dlouhodobější investicí, je dobré se proto zaměřovat na prověřené dodavatele, a to i za cenu vyšší pořizovací částky. Jednotka se pak uživateli odvděčí dlouhodobou životností i při celoročním provozu,“ říká Ivo Zabloudil.

Výslednou cenu klimatizace ovlivňuje kromě výkonu či počtu jednotek také množství filtrů v zařízení. Absorpční filtry dokážou kromě prachu zachytit také tabákový pach, bakterie či plísně, což ocení zejména alergici. Je však na zvážení každého uživatele, zda mu maximální filtrace vzduchu nebude z praktického hlediska spíše na obtíž. Každý filtr totiž více či méně omezuje průchod vzduchu, což může mít za následek vyšší hlučnost a spotřebu jednotky. Každý filtr také vyžaduje pravidelnou údržbu a má omezenou životnost.

Úsporná technologie inverter

Atribut, který s cenou úzce souvisí, je energetická spotřeba. Energeticky úspornější modely bývají tradičně dražší, důležitou otázkou k zodpovězení před pořízením klimatizace je tedy to, jak často ji uživatel chce používat. Pokud by to mělo být jen v nejteplejších měsících, investice se bude vracet déle, při plánovaném celoročním používání se však vyplatí sáhnout po úspornějším modelu. Podobně jako jiné spotřebiče, i klimatizace mají své energetické třídy. Pokud tedy preferuje co nejúspornější řešení, měl by se zaměřovat spíše na modely s označením „inverter“. Tato technologie totiž umožňuje plynule měnit výkon kompresoru, což má za výsledek významné úspory.

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi