fbpx

Pět tipů, jak produkovat méně odpadu0

Nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne - trocha postmaterialismu neuškodí

Snad každý soudný člověk se při pohledu na odpadkový koš někdy zamyslel, jak moc odpadu dnes běžná domácnost produkuje. Máme pro vás několik tipů, jak množství domácího odpadu alespoň trochu omezit.

Reklama je všude kolem nás a je těžké nepodlehnout jejím tlakům. Oblečení, předměty do domácnosti, drogérie, hračky… Jednoduchá otázka „opravdu to potřebuji?“ může výrazně snížit množství věcí, které vlastníte. A méně věcí = méně odpadu.

  • Nekupujte zbytečnosti. Dejte si vždy ruku na srdce, zda ty zlevněné džíny budete opravdu nosit anebo zda do domácnosti potřebujete další hrneček.
  • Vyhýbejte se darování nevhodných dárků a zkuste se vyhnout i dostávání takových darů. Klidně si v rodině vytvořte seznam s dary, které vám přijdou vhod.
  • Hodně reklamy je cíleno na děti a byznys s dětským zbožím nabízí tolik „nepostradatelných“ nesmyslů, až člověk někdy nevěří svým očím. Vibrační lehátko, hrnek, který se nevylije, hračky, se kterými se bude vaše dítě správně vyvíjet. Bez nich to nezvládne? Vždyť si děti, zvláště ty nejmenší, dokážou stejně tak vyhrát s obyčejnými věcmi z domácnosti a domek z krabice od pračky poslouží svému cíli stejně jako látkový stan od firmy XYZ. Zde více než kde jinde platí pravidlo: používejte zdravý rozum.
  • Kupujte kvalitní, ověřené značky, které dlouho vydrží. Levné zboží od neznámých výrobců pravděpodobně brzy skončí na skládce.
  • Nekupujte větší balení chemikálií, barev apod., než budete potřebovat.
  • Vařte jen tolik jídla, kolik se skutečně sní.

Opravdu potřebujete všechny to nové věci?
Opravdu potřebujete všechny to nové věci? Zdroj: Thnikstockphotos.com

Reklama

Autor: Redakce Nazeleno.cz