fbpx

Partneři sekce

Pece a hypokausty: Staronové způsoby vytápění rodinných domů0

Sálavé teplo je znovuobjevený způsob vytápění. Do českých domácností se nyní vrací pece, kachlová kamna a hypokausty. Jaké jsou jejich výhody? A proč je sálavé teplo tak oblíbené?

Říká se, že kachlová kamna a pece jsou vrcholem kamnářského řemesla. Pořízením kachlových kamen do svého domova pozvete úsporné vytápění s nenáročným provozem. Sálavé akumulační krby přitom mají řadu podob – od klasických kachlových staveb až po moderní velkoplošnou keramiku nebo kamna obložená přírodní žulou.

Pece a hypokausty

V souvislosti se sálavým vytápěním se setkáte se slovem hypokauston nebo hypokausty, které je původem z řečtiny a ve volném překladu znamená „topení zdola“. Tento způsob vytápění byl známý už ve starověkém Řecku. Později se dostal i do Evropy a dnes se k němu vrací moderní ekologické stavitelství.

Reklama

Hypokaustní vytápění je typické sálavým teplem. Ze zdroje tepla se stává dominanta domu, proto je vhodné myslet na umístění kamen, krbu nebo pece už při samotném projektu. Dům je v podstatě postaven kolem kamen. Hypokausty lze umístit i do již postaveného domu, většinou se ale nevyhnete větším úpravám a zásahům do konstrukce.

Dům je v podstatě postaven kolem kamen.

Důležité je porozumět tomu, jak hypokaustní vytápění funguje. Princip je založený na rozložení tepla na velké ploše a hmoty, z níž se potom energie uvolňuje sáláním. Představit si můžete rozložitou pec, která akumuluje teplo a ještě několik hodin poté, co oheň vyhasl, vydává energii. Důležité je použití vhodných materiálů, využívá se například mastek, který má výborné akumulační vlastnosti. Současné hypokausty také využívají principy uzavřené cirkulace tepla.

Těžká kamna s velkou akumulací tepla jsou dominantou interiéru. Mohou mít nejen starý tradiční vzhled, ale také moderní design. Foto Kamnářství Křivonožka. 

Krbová akumulační kamna

Jak už jsme zmínili, hypokaustní systém může mít řadu podob. Jednou z nich jsou i kachlová krbová kamna, která ovšem nezaměňujte za tradiční kachlovou pec. Kachlová krbová kamna naplňují principy hypokaustu, protože dokážou akumulovat teplo a potom ho sálat. Jsou úsporná, efektivní a nenáročná na provoz.

Slouží především jako primární zdroj vytápění, nikoli k přitápění jako běžná krbová kamna. Krbová kamna s kachlovým obkladem mívají pomalejší náběh, chvíli jim trvá, než se zahřejí a naakumulují. Na druhou stranu, teplo sálají ještě několik hodin po vyhasnutí. V dobře navržených a dostatečně velkých kamnech tohoto typu stačí obvykle pořádně zatopit jen na část dne – obvykle dopoledne, o vytápění domu ve zbytku času a v noci se pak postará akumulace.

Kachlová kamna ve staré chalupě. Foto Pixabay.com

Kam se hodí hypokaust?

Akumulační sálavé vytápění je vhodnou volbou do novostaveb, zejména do domů postavených ze dřeva, které mají nízkou tepelnou setrvačnost a nízkou schopnost akumulace. Pece a kachlová kamna totiž dokážou uvolňovat teplo 6 až 24 hodin, a to v závislosti na schopnostech použitého akumulačního materiálu.

Autor: Jana Poncarová