fbpx

Pasivní dům pohodlně vyhřejete každodenními činnostmi0

Jak mít doma teplo, aniž byste k tomu potřebovali jakékoli systémy vytápění? Díky převratné konstrukci nových pasivních domů si doma zatopíte doslova vy sami! Vaše tělo totiž vytváří energii, která slouží jako výkonný zdroj tepla. Podívejte se, jak se takový pasivní dům realizuje.

Vykonáváte-li doma nějakou činnost, vytváříte svým tělem energii, která může v určitých typech pasivních domů sloužit jako docela výkonný zdroj tepla. Například při takovém společenském večírku s vašimi přáteli může vygenerovaná energie z lidského těla vyhřát celý rodinný dům bez další pomoci tepelných přístrojů. Že se vám to zdá jako sci-fi nebo daleká hudba budoucnosti? Omyl, už i Česká republika má několik takovýchto průkopnických domů.

„Pouze při sezení člověk vyprodukuje zhruba tolik tepla jako žárovka o síle 60 Watt.“

Pravdou je, že se o tyto domy dosud široká veřejnost tolik nezajímala, a proto jich prozatím nestojí tolik, kolik by si naše prostředí zasloužilo. Vzhledem k nárůstu zájmu o zdravé a ekologické bydlení se však dá očekávat, že tyto převratné konstrukce domů začnou za pár let být již standardem.

I tím, že jen sedí, člověk vyprodukuje tolik tepla jako 60W žárovka
I tím, že jen sedí, člověk vyprodukuje tolik tepla jako 60W žárovka

Pasivní domy, řešení pro vaši peněženku i životní prostředí

Pasivní dům spotřebuje na vytápění oproti běžnému domu až o 75–90 % méně energie. Jeho konstrukce je navržena tak, aby pro výrobu tepla stačily pasivní energetické zdroje: teplo získané přes okna ze sluneční energie nebo vyzařování tepla ze spotřebičů, které jsou denně v provozu (počítače, televize, ledničky).

Pasivní domy ale nevědomky vyhříváte i vlastním tělem. Princip spočívá v teplotě lidského těla, která se mění v průběhu dne vlivem vnějších a fyziologických faktorů (pohyb, trávení apod.) Pouze při sezení člověk vyprodukuje zhruba tolik tepla jako žárovka o síle 60 Watt. A jakýmkoliv dalším pohybem vyrábíme teplo ještě větší. Zkrátka čím více pohybu vydáme, tím více energie pro svůj dům získáme. Například na takové již zmiňované party vydá jeden tanečník svým tancováním tolik, kolik dodá žárovka o síle 240 Watt.

V pasivním domě si vašimi každodenními činnostmi můžete pohodlně vyhřát celý prostor
V pasivním domě si vašimi každodenními činnostmi můžete pohodlně vyhřát celý prostor

Dobrý projekt je základ

Abyste si mohli i vy vyhřát svůj dům vlastním tělem, je zapotřebí myslet na jeho konstrukci již od první skici návrhu. Dokonce i samotný výběr pozemku je neméně důležitý. Jeho orientace vůči slunci pak do jisté míry předurčuje vhodnou dispozici se správně zvoleným půdorysem a tvarem domu. Pasivní dům by měl mít kompaktní tvar s přímými liniemi, správné rozmístění a zónování místností a dostatečnou velikost okenních otvorů s izolačními trojskly. Pasivní stavby musí mít od základů až po střechu dokonale provedený obvodový plášť bez netěsných spár, kterými by unikalo teplo.

Koncepce pasivních domů je kromě souladu s vnitřní funkcí objektu a s vnějším prostředím založena také na pečlivém výběru stavebních materiálů s výjimečnými hodnotami tepelné izolace. Z tohoto důvodu projektanti pasivních domů pro své návrhy volí komplexní řešení Ytong. Konstrukce pro pasivní domy má podobu kombinace zdiva Ytong P2-400 a tepelně-izolačních desek Ytong Multipor.

Pro správnou realizaci pasivních domů je nezbytné vybrat výborně izolující stavební materiál
Pro správnou realizaci pasivních domů je nezbytné vybrat výborně izolující stavební materiál

Souvrství těchto dvou materiálů má celkovou tloušťku 500 mm a obvodová stěna tak získává výrazně vyšší izolační parametry, přičemž si zachovává svou homogenní funkci. Sofistikovaný systém větrání a vytápění a homogennost materiálů na rozdíl od jiných zateplených konstrukcí stavbu neuzavřou, nýbrž se postarají o to, aby dům dýchal. Jedinečnost konstrukce podtrhuje právě fakt, že netrpí kondenzací vodních par.

Ytong: Pečlivost ve všech směrech

Lidé se při stavbě pasivních domů zaměřují na čísla jeho energetické náročnosti a často zcela opomíjejí důležitost vnitřního mikroklimatu. Řada výrobců stavebních technologií uvádí na trh systémy, které sice přinášejí žádoucí úspory, ale již se nezabývají možným dopadem stlačení cen na úkor zhoršení uživatelského komfortu.

Výrobce pórobetonu Ytong má ve svém týmu specialisty na energetické poradenství, držitele certifikátu DEKRA. Jsou připraveni poskytnout stavebníkům odborné poradenství na poli energetických úspor a zároveň doporučit efektivní složení obvodových stěn, které podpoří i zdravé vnitřní prostředí v domě.

Pasivní domy z konstrukce Ytong se pyšní téměř nulovou spotřebou za vytápění
Pasivní domy z konstrukce Ytong se pyšní téměř nulovou spotřebou za vytápění

Pasivní domy z Ytongu mají dlouhou životnost

Fungování pasivních domů je podmíněno dokonale vzduchotěsnou obálkou domu. Aby nedocházelo k nežádoucím tepelným únikům, musí být jeho plášť naprosto přesně a pečlivě zpracován dle zadaného návrhu. V reálu se ovšem často setkáváme s ať už většími či menšími odchylkami v přesnosti konstrukce. Je proto velmi důležité zvolit materiál, který je svým složením jednoduchý na opracování a práce s ním je snadná, takže se pak riziko eventuálních nepřesností snižuje.

Tvárnice Ytong se za svou dlouho dobu používání ve stavebnictví staly téměř synonymem pro takovéto vlastnosti. Pravidelné termovize prováděné na stavbách potvrzují, že stavby z tohoto materiálu jsou velmi homogenní s minimálním vlivem spár a tepelných mostů. Výsledné pasivní domy z konstrukce Ytong se pyšní téměř nulovou spotřebou za vytápění, dlouhou životností a příjemným vnitřním klimatem po celý rok.

Autor: Komerční sdělení