fbpx

Pasivní dům bez sofistikovaného větrání ztrácí svůj smysl0

Rok 2020 přinese doslova revoluci ve stavebnictví. Nová legislativa zavazuje všechny stavitele nových rodinných domů k realizace objektů s téměř nulovou spotřebou energie. Bez jakých technologií se pasivní dům neobejde? Kromě dokonale utěsněné obálky je to jednoznačně řízené větrání s rekuperací tepla.

Vaření, sprchování, praní a sušení, to vše dokáže denně vyprodukovat velké množství vlhkosti, která vede ke vzniku plísní v interiéru. Systém řízeného větrání vás vlhkosti hravě zbaví.

Princip pasivního domu stojí na kvalitně provedené izolaci objektu, která propustí naprosté minimum tepelné energie produkované uvnitř. Po většinu roku si tak v našem klimatickém pásmu pasivní dům vystačí pouze s energií produkovanou běžným chodem domácnosti a jejími členy. K vytápění přispívá i sluneční energie procházející okny do interiéru. Po několik týdnů je ale nutné využít i některý z dostupných zdrojů vytápění pro dosažení příjemné pokojové teploty. Další charakteristikou pasivního domu je nutnost zavedení účinného ventilačního systému s rekuperací tepla. Klasické větrání otevíráním oken během chladných dní, by totiž celý koncept zničilo. Pracně nakumulované teplo by se bez milosti vypustilo opět ven.

Pozor na hlučnost řízeného větrání

Možná patříte k těm, kteří si ráno bez pořádného průvanu nedokáží představit. Avšak každý, kdo má s provozem řízeného větrání zkušenost, vám potvrdí, že je méně unavený, lépe spí a probouzí se čilejší. Velkou úlevu pociťují i alergici. Řízené větrání totiž nejen dodává řádně okysličený vzduch, ale zbavuje dům i vlhkosti, plísní, prachu a nečistot.

Čerstvý vzduch vám výrazně zlepší kvalitu spánku a celkovou kvalitu života. V pasivních domech nezbývá než zajistit jeho dostatečný přísun jednotkou řízeného větrání s rekuperací tepla.

Pokud se chystáte v příštím roce stavět, bez účinného systému větrání se tak neobejdete. Jak si ale vybrat ideální variantu z produktů dostupných na našem trhu? S řízeným větráním se každopádně vyplatí počítat již v projektu. Díky tomu vyberete ideální umístění systému s ohledem na dispozici domu a veškeré rozvody snadno schováte v průběhu hrubé stavby. Kvalita těchto systémů je jednoznačně lepší než u typů, které je možno instalovat dodatečně. To se projeví zejména na procentech rekuperovaného tepla. Špičkové produkty dosahují až 90% účinnosti rekuperace. Účinnost slabších produktů může být i pod 60 %.


Novinka Schiedel KombiAir je nejtišší rekuperační jednotkou na našem trhu. Velkým plusem jsou i kompaktní rozměry, které zabírají zhruba stejnou plochu jako zděné komínové systémy Schiedel.

Dále byste měli vybrat takový typ, který vás nebude rušit. Bezkonkurenčně nejtišší jednotkou na našem trhu je novinka společnosti Schiedel ventilační systém KombiAir. Hladina hluku za provozu je pouhých 34 dB, což je sotva slyšitelná hranice, která neruší ani spánek citlivých jedinců.  Ventilační systém KombiAir vyniká rovněž unikátním svislým řešením, které výrazně ušetří zastavěnou plochu. V šachtě o půdorysu 360 × 620 je umístěn modul, ze kterého je pak nutné pouze zajistit rozvody vzduchu po daném objektu.  Nenápadnou šachtu je možné umístit například do chodby, kde nijak neruší vzhledem a nepotřebuje samostatnou technickou místnost.

Zdroj tepla je důležitý

Kromě větrání je třeba vybrat i optimální tepelný zdroj. Jednou z možností je oblíbená krbová vložka, která zajistí příjemné sálavé teplo s minimálními nároky na provoz. Moderní krbové vložky navíc produkují naprosté minimum emisí. Pokud vám záleží na čistotě ovzduší a zároveň chcete být nezávislí na externích dodávkách energie, vytápění dřevem může být pro vás tou správnou volbou. Navíc budete využívat lokální a levný zdroj energie. V moderních kvalitně izolovaných domech při výběru krbové vložky platí, že méně je někdy více.

Ani v pasivním domě se bez topení neobejdete. Výhodou komínového systému s integrovanými krbovými kamny Schiedel Kingfire je úplná nezávislost na vzduchu z interiéru.

Při výběru krbové vložky do pasivního domu, kde se počítá i s řízeným větráním s rekuperací vzduchu je třeba počítat ještě s jedním aspektem. Oheň potřebuje k řádnému hoření vzduch. Běžná krbová kamna využívají k hoření vzduch z místnosti. Moderní krbové vložky napojené na kvalitní komínové systémy však vzduch potřebný k hoření nasávají meziprostorem v komínovém tělese.  Na vzduchu z místnosti jsou tak zcela nezávislé.  Podobné produkty nabízí společnost Schiedel pod názvem Kingfire. Jedná se monolitické komínové systémy s integrovaným krbem Kingfire, které se hodí i do pasivních domů. Specifickým nárokům je přizpůsoben nejen výkon krbové vložky, ale i přísun vzduchu ke kamnům, který je zajišťován právě větrací šachtou zabudovanou v komínovém tělese.

Autor: Komerční sdělení