fbpx

Pasivní dřevostavba – spotřebu máme pod kontrolou0

Jaké je bydlení v pasivní dřevostavbě? Kolik kWh elektřiny se v domě spotřebovalo během letošní tuhé zimy? Podívejte se na zkušenosti majitelů nového pasivního domu, který byl kompletně zrealizován za pouhých 6 měsíců!

Mladí manželé, bydlící v pasivní dřevostavbě, jsou velcí fandové energeticky úsporného bydlení. Ve svém novém domě bydlí od loňského srpna a v průběhu jeho realizace si nechali na různá místa nainstalovat sofistikovaný měřicí systém, který přesně sleduje nejen spotřebu energií, ale také teplotu, vlhkost a další parametry. „Pracuji ve firmě, která se kromě vzduchotechniky zabývá i výrobou vlastního systému měření a regulace, tak to by bylo, abych to neměl doma,“ říká s úsměvem majitel.

„Blowerdoor test u tohoto pasivního domu dosahoval hodnoty 0,14 h-1.“

Zkušenosti z letošní zimy jsou velmi dobré. Ze začátku to tak úplně dobře nevypadalo, prosinec byl velmi studený a zamračený.“ Skutečná teplota se pohybovala okolo mínus 4,5 °C (přitom v nejchladnějším měsíci lednu je průměr mínus 2,2 °C!), takže byl tento měsíc opravdu zatěžkávací zkouškou.

A jaká byla energetická bilance letošní zimy? 

Prosincová spotřeba činila 800 kWh, z čehož 300 kWh tvořil ohřev teplé vody a 500 kWh topení. Od konce února však začalo svítit sluníčko, takže jsme víceméně přestali topit. V březnu a dubnu jsme stoprocentně pokryli spotřebu teplé užitkové vody ze solárů,“ pochvalují si manželé. Solární kolektory nahřívají 900litrový integrovaný zásobník tepla na 95 °C. Díky izolaci vydrží zásobník dodávat teplo po celý týden, kdy je zamračeno. Teplovzdušné vytápění se obešlo bez sálavé složky – radiátorů – a vyhřívá dům na 22 °C.

Výstavba pasivní dřevostavby z panelů NOVATOP v zimním období
Výstavba pasivní dřevostavby z panelů NOVATOP v zimním období

Řízené větrání podle vlastních požadavků

V domě je instalována větrací (rekuperační) jednotka se silnějšími ventilátory, jejichž nižší otáčky zaručují také nižší hlučnost. Majitel si vzduchotechniku nareguloval podle vlastních požadavků, přičemž mohl volit ze dvou druhů otáček: středních a maximálních – na ty je sice vzduchotechnika projektovaná, ale v domě stačí používat otáčky střední.

Při 120 otáčkách je možné dům vytopit i v případě, že je venku mínus 15 °C, a ještě zbývá třetinová rezerva, takže může být topení přerušované,“ říká. „Potíže při teplotě mínus 15 °C způsobilo pouze orosení oken, které zvýšilo vlhkost v domě. Ta se zde pohybuje okolo 55 %, což je v normálu. Dům teprve vysychá, takže se časem ukáže, čím byla vlhkost způsobena.“

Konstrukce obvodových zdí NOVATOP
Konstrukce obvodových zdí NOVATOP

Pasivní dřevostavba za 6 měsíců 

Stavebníci, kteří dříve bydleli v cihlové bytové stavbě, celé tři roky promýšleli stavbu dřevěného pasivního domu. Nakonec svůj projekt svěřili do rukou firmě KARON a důvěru dali stavebnímu systému NOVATOP. Stavba probíhala od ledna 2010 zhruba do přelomu dubna/května a během šesti měsíců byla dřevostavba na klíč předána k užívání.

Dům je pod střechou
Dům je pod střechou

S technologií NOVATOP je montáž rychlá, přesná a jednoduchá, na stavbu přijela stavebnice připravená do všech detailů. Pro zdárný průběh realizace a zejména pak správné fungování pasivní dřevostavby je velmi důležitá přesnost a důsledné provedení všech konstrukčních detailů, s čímž jde ruku v ruce i celkový počet montážních spojů. Obojí má totiž zásadní vliv na vzduchotěsnost, která je velmi důležitým kritériem pro pasivní i energeticky úsporné stavby ze dřeva.

Panelům NOVATOP vyráběným s přesností na dvě desetiny milimetru nelze v tomto ohledu nic vytknout. To ostatně potvrzuje i test vzduchotěsnosti (Blowerdoor test), který u tohoto domu dosahoval hodnoty 0,14 h-1, což je asi čtvrtina požadované normy a zařadil se tak na špičku v republice,“ podělil se o své zkušenosti Stanislav Karásek, majitel firmy KARON, který staví pasivní domy už od roku 2003 a se systémem NOVATOP pracuje třetím rokem jako certifikovaný partner.

Kompletní hrubá stavba
Kompletní hrubá stavba

Během čtyř dnů se postavila celá hrubá stavba domu

První den stála nosná obvodová konstrukce z panelů NOVATOP, která byla následně doplněna dvěma vrstvami polystyrénu, další dva dny se montovaly střešní vazníky a čtvrtý den byla střecha pobita OSB deskami. Další vnější a vnitřní úpravy proběhly bez jakýchkoli komplikací. Stavebník mohl na stavbu pravidelně dojíždět a sám dokonce přiložil ruku k dílu, takže elektrika je v domě zabudována částečně svépomocí.

Díky zodpovědnému přístupu stavební firmy se podařilo zhotovit v krátkém čase rodinný dům, s jehož kvalitou a především pasivním standardem jsme maximálně spokojeni,“ říkají jednohlasně majitelé. 

Jaro 2011 - probíhají dokončovací práce okolí pasivního domu
Jaro 2011 – probíhají dokončovací práce okolí pasivního domu

Energetická bilance v číslech

Z následujících grafů a především tabulky je patrné, že v domě se topilo od poloviny listopadu 2010 a největší spotřeba energií byla zaznamenána v prosinci, kdy se ale venkovní teploty pohybovaly v průměru o více než 3,5 stupně pod teplotami, na něž bylo teplovzdušné vytápění projektováno. „Topná sezona“ v pravém slova smyslu skončila prakticky již v březnu, kdy začaly naplno fungovat solární panely na střeše. Ty stačily v následujícím měsíci pokrýt už veškerou potřebu tepla v domě.

Měsíc
Spotřeba elektro
celkem celý dům
Z toho spotřeba elektro
na topení + TUV
Teplo ze solárů
Projektová venkovní
teplota
Skutečná
průměrná teplota
listopad 2010
512 kWh
211 kWh
cca 25 kWh
 
 
prosinec 2010
1132 kWh
802 kWh
5,6 kWh
-0,7 °C
-4,49 °C
leden 2011
907 kWh
581 kWh
30,5 kWh
-2,7 °C
-1,01 °C
únor 2011
614 kWh
390 kWh
82 kWh
-0,8 °C
-1,32 °C
březen 2011
276 kWh
34 kWh
183 kWh
3,4 °C
4,32 °C
duben 2011
187 kWh
0 kWh
150 kWh
 
 
Celkem
3628 kWh
2018 kWh
476 kWh
 
 

 

Autor: Komerční sdělení