fbpx

Paběrkování a samosběr? Pusťte se do sbírání a naplňte nejen svou spižírnu!0

Srpen je měsícem hojnosti, a to díky plodinám, které se v něm urodí. Samosběr a paběrkování jsou pak tradičními způsoby, jak využít toto období a pustit se do sběru všech lahodných plodů, které nám příroda nabízí. Pojďte se s námi podívat blíže na to, co je to vlastně paběrkování a samosběr.

Zdroj: Pixabay

Co je to paběrkování?

Jedná se o dříve běžnou, dnes však téměř zapomenutou tradici, která spočívá ve sbírání plodin, které by po sklizni zůstaly ležet ladem v sadu či na poli. Jde totiž o kusy, které nejsou vyhovující z estetického hlediska (svou velikostí, tvarem, či barvou), jinak jsou však naprosto v pořádku. Každopádně není možné je prodat do obchodních řetězců, kvůi čemuž zůstanou nevyužité. Tedy – pokud se o ně nepostarají paběrkovači. K nim se dnes většinou můžete přidat coby dobrovolníci v rámci některé z iniciativ (například Zachraň jídlo), které paběrkováním každý rok posbírají několik tun jídla a věnují ho například potravinovým bankám.

Kde se dá paběrkovat?

Informace k paběrkování najdete na sociálních sítích a webových stránkách. Například:

Reklama

  • DobroPolníci
  • Paběrkování České Budějovice
  • Paběrkování po Litoměřicku
  • Brněnská paběrkovací skupina

Co je to samosběr?

Samosběr se od paběrkování drobně liší. V případě samosběru se také vydáte na pole či do sadu, ale zemědělci za ovoce či zeleninu zaplatíte. Ovšem vzhledem k tomu, že si plodiny posbíráte vlastními silami, jedná se o dost výhodnější cenu, než jakou byste zaplatili v obchodě.

V srpnu se se samosběrem setkáte například u rodinné firmy ve Vojnicích u Olomouce, která nabízí možnost samosběru dýní (hokaido, máslové, muškátové, halloween), cuket, patizonů, mrkve, petržele, řepy, rajčat, cibule i zelí. Není ale jediná – informace o možnosti lokálního samosběru velmi často najdete ve skupinách na sociálních sítích, zaměřených na určitou oblast. Proto se určitě vyplatí se do nich připojit. Dále je možné do vyhledávače na internetu či na Facebooku zadet klíčové slovo „samosběr“ a podívat se na výsledky.

Tak tedy zapátrejte a naplánujte si rodinný výlet, ze kterého si přivezete nadílku plnou vitamínů! A pokud přemýšlíte, že už vyrazíte na houby, podívejte se na to, kam za nimi vyrazit.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.