Ovčí vlna coby tepelná izolace nachází postupně své uplatnění také v českém stavebnictví. Jaké jsou izolační vlastnosti ovčí vlny? Kde lze izolaci z ovčí vlny použít? Jaké jsou její výhody a nevýhody? Kolik stojí a kde ji koupit?
Ovčí vlna je jedním z přírodních materiálů, který v poslední době nachází uplatnění i v českém stavebnictví. Jedná se o obnovitelný materiál s velmi dlouhou životností – důkazem mohou být několik set let staré gobelíny na hradech a zámcích. Ve chvíli, kdy ovčí vlna jako izolace doslouží, je možné ji recyklovat a odpad z ní lze použít třeba na kompost.
„Ovčí vlna na sede dokáže vázat velké množství vody (až 33 % vlastní váhy), aniž by se narušily její tepelně-izolační schopností.“
ReklamaPodívejme se nejprve na výhody ovčí vlny jako izolace. S ovčí vlnou se manipuluje lépe než s ostatními vláknitými izolačními materiály, protože je přirozeně pružná, po stlačení se opět roztáhne do volného prostoru a může tak s velkou přesností utěsnit i nepravidelné dutiny. Vzhledem k tomu, že je ovčí vlna velmi příjemná na dotyk, není při pokládce třeba používat ochranné rukavice. Navíc je velmi lehká a elastická a její instalaci zvládne i jeden zručný pracovník.
SERIÁL: Zateplování rodinného domu |
– Zateplení domu: Co zateplit?– Zateplení střechy a fasády– Mýty o tepelných izolacích– Zateplení domu: Kdy se vyplatí?– Izolace: Polystyren, minerální vata a další |
V současné době se stále více dbá na nezávadnost stavebních materiálů. Také na tomto poli ovčí vlna vítězí, protože se jedná o přírodní a zdravotně nezávadný materiál. Ovčí vlna má schopnost adsorbovat škodliviny, jako je například ozon nebo formaldehyd, z ovzduší interiéru. Své uplatnění proto našla i jako součást stavebních materiálů, které pohlcují škodliviny ze vzduchu.
Ovčí vlna na sede dokáže vázat velké množství vody (až 33 % vlastní váhy), aniž by se narušily její tepelně izolační schopností. Přijímá a na druhou stranu zase uvolňuje vlhkost ze vzduchu a může tak regulovat a navozovat přirozené klima v místnosti. Ovčí vlna nehoří, je samozhášivá a při teplotách nad 560 °C se škvaří.
S ovčí vlnou se velmi dobře manipuluje. Položit izolaci z ovčí vlny zvládne i jeden zručný pracovník
Nevýhody ovčí vlny jako izolačního materiálu
Pro izolaci není vhodné používat neupravenou ovčí vlnu, která je náchylná k napadení nejrůznějšími škůdci, především moly. Ovčí vlna se proto musí nejprve řádně očistit, vyprat v pracím prostředku a sodě (separuje se tak tuk – lanolin) a ošetřit speciálním, zdravotně nezávadným prostředkem určeným k ochraně bílkovinných vláken před hmyzem (užívá se především pyrethroid, který zůstává trvale na povrchu vláken a neuvolňuje se do okolního prostředí).
Neopracovanou ovčí vlnu se navíc většinou nepodaří upevnit tak, aby postupně nesesedala – izolace proto později není dostačující a musí se doplnit. Izolace z ovčí vlny není odolná proti tlaku, nedoporučuje se proto její využití pod plovoucí podlahy.
Izolace z ovčí vlny se nejčastěji prodává v rolích
Izolace z ovčí vlny není o mnoho dražší než běžná izolace, jejichž cena se v pohybuje kolem 100 Kč/m2. Metr čtvereční izolace z ovčí vlny lze pořídit za cca 140 Kč. U běžné izolace je však zapotřebí počítat se zakoupením parotěsné zabrány (počítejme cca 60Kč/m²), která při použití ovčí vlny není nutná.
Izolace z ovčí vlny v praxi
Izolace z ovčí vlny je vyráběna bez technologických přísad a pojiv z vyčištěné a upravené směsi vlněných vláken, opatřená polypropylenovou armovací mřížkou, která slouží jako manipulační vrstva zpevňující rohož. Je vyráběna v tloušťkách 4–16 cm a v pásech o šířce 70–90 cm. Izolace z ovčí vlny se hodí především pro zateplování obytných domů.
Zvlášť oblíbená je ovčí vlna při stavbě roubených staveb, používá se i v případě památkově chráněných domů. Ovčí rouno ve formě rovnoměrné vrstvy je dokonale vhodné pro izolaci velkých ploch. Odstřižky a zbytky se hodí pro izolaci škvír a menších dutin. Ovčí vlnu lze použít i k izolaci potrubí či rozvodů technického zařízení budov. Naopak není vhodná k vnějšímu zateplování panelových domů.
Kde izolaci z ovčí vlny koupit a za kolik?
Na český trh dodává izolace z ovčí vlny především společnost INSOWOOL a také rakouská firma ISOLENA, která kromě různých druhů izolačních pásů prodává také volnou vlnu (5 či 10kg mykaného vlněného rouna).
Dodavatelé nabízejí více druhů izolace z ovčí vlny se specifickými parametry. Nejlevnější je varianta vhodná pro izolaci mezi trámy. Kvalitnější 100% střižní ovčí vlna s vyšší hodnotou tepelné vodivosti je vhodná pro izolaci stěn, stropů, střechy apod. Velmi kvalitní izolace z ovčí vlny je používána především pro izolaci dřevostaveb, ale používá se i u staveb zděných. Cena za izolaci se odvíjí také od tloušťky v centimetrech. Za metr čtvereční izolace o tloušťce 3 cm zaplatíte kolem 120 Kč, metr čtvereční izolace o tloušťce 12 cm stojí až 470 Kč. Velmi kvalitní izolace z ovčí vlny ale může stát až několik tisíc korun.
Ovčí vlna má schopnost pohlcovat škodliviny z ovzduší
Při pořizování izolace pro dům hrají prim energetické úspory. Nikdo asi moc nepřemýšlí nad tím, že také izolace jednou doslouží a bude potřeba ji odstranit. Na začátku jsme zmínili, že ovčí vlna nepředstavuje zátěž pro životní prostředí ani v tomto směru – poté, co doslouží, je možné ji použít třeba na kompost. Likvidace minerální izolace, která se vyrábí z křemičitého písku nebo čediče, bude oproti tomu finančně velmi náročná. Jen pro zajímavost, v současné době se v České republice vyrábí okolo 25 000 tun minerálních izolací ročně.