Půda je bezesporu nejdůležitější součástí naší zahrady. Díky ní můžeme pěstovat zdravé rostliny, mimo to je ale také plná informací, které nám mohou pomoci naši zahradu ještě o něco zlepšit. Základní informace, kterou o půdě potřebujeme vědět, je to, zda je zásaditá, či kyselá, a podle toho s ní pracovat.

Nedaří se vašim rostlinám? Máte novou zahradu a se svou půdou se teprve seznamujete? Pojďte ji blíže poznat s pomocí jednoduchých domácích testů, ať víte, na čem případně zapracovat a co zlepšit.
Co je to pH půdy a proč je důležité
Číslo pH určuje, zda je něco kyselé, či zásadité – v našem případě půda. Pro určení pH se vychází ze stupnice od 0 do 14, přičemž pH 7 je považováno za neutrální. Hodnoty 0 až 7 znamenají, že půda je kyselá, 7 až 14 ukazuje na půdu zásaditou. Běžně se pH půdy pohybuje v rozmezí 4,5 až 9.
ReklamaVětšině rostlin se daří v půdě neutrální. Jsou zde však i takové, které si libují v půdě kyselé (například borůvky nebo rododendrony), jiné zase v té zásadité (například chřest a hrášek). Podle kyselosti půdy bychom se tedy měli orientovat i v oblasti výběru pěstovaných plodin.
Jak provést domácí test pH půdy
Domácí test k určení pH půdy je velmi snadný a potřebujete k němu suroviny, které určitě najdete i ve své kuchyni.
Co budete potřebovat:
- destilovanou vodu (má neutrální pH, můžete použít i běžnou vodu, ta ale může zkreslit výsledek testu)
- ocet (kyselina)
- jedlou sodu (zásada)
- 2 misky a lžíci
Jak na to:
- Naberte na vaší zahradě malé množství půdy a dejte ho do dvou misek.
- Přidejte 1 polévkovou lžíci destilované vody do každé misky se zeminou a promíchejte. Je potřeba rozmíchat půdu v jemné bahno.
- Do jedné misky přilijte trochu octa. Pokud směs šumí, je vaše půda zásaditá.
- Do druhé misky přimíchejte 1 polévkovou lžíci sody. Pokud směs šumí, je vaše půda kyselá.
- Pokud ani při jednom testu směs nešumí, je vaše půda neutrální.
Pro zjištění pH vaší půdy určitě nemusíte provádět oba testy ve dvou miskách. Bude stačit pouze jeden, ale můžete zkusit oba, abyste si potvrdili své výsledky.

Pár otázek na závěr
Co může způsobovat kyselá půda?
Kyselá půda může způsobovat zakrnělý růst rostlin, hnědé skvrny nebo změnu barvy, usychání listů, hnilobu květů, nekrózu listů.
Co může způsobovat zásaditá půda?
U půdy s vysokým pH hrozí, že se některé živiny stanou méně rozpustnými, a proto budou pro rostliny méně dostupné. Důsledkem je nedostatek potřebných živin (například vápníku, železa, mědi a fosforu). Příznakem pak mohou být, obdobně jako u půdy kyselé, hnědé špičky listů, zvadlé listy a jejich nekróza, hniloba květů a skvrnitost rostlin.
Jak to má jílovitá půda?
Jílovitá půda má tendenci být přirozeně zásaditou (zhruba v rozmezí od 8 do 10) a v kombinaci se špatnou drenáží může rostlinám ztěžovat růst. Pokud tedy máte jílovitou půdu, dodejte jí více kyselosti a postarejte se o její odvodnění.