fbpx

Okno PROGRESSION: Minimalistický design, dobrá izolace a odolnost proti hluku0

Tento týden na veletrhu For Arch 2012 představí firma Slavona nové okno PROGRESSION. Je vhodné do pasivních domů a splňuje požadavky na vzduchotěsnost. Zaručuje i bezpečí a dlouhou životnost.

Okno rodinného domu neslouží jen k tomu, aby přivedlo do místností světlo, moderní pasivní domy se otevírají slunci a se získaným teplem efektivně pracují, v zimě pak ušetří podstatné procento nákladů za topení.

„Rám zůstává skryt a výrazným prvkem jsou jen čisté linie zasklených ploch.“

Pokud je ale okno nekvalitní, může být naopak příčinou velkých ztrát.

Novinka pro pasivní dům

Okno v pasivním domě je průsečíkem několika základních účelů – maximální tepelná izolace je samozřejmostí, okno musí splňovat požadavky na vzduchotěsnost a zaručit i bezpečí a dlouhou životnost – ve všech z nich přitom musí být stoprocentní. Ani estetická funkce přitom není podružná. Doba amatérsky „lepených“ šetrných staveb je pryč a pasivní domy musí splňovat i vysoké nároky na design a architektonické řešení.

Na podzimním veletrhu For Arch 2012 bude na český trh uveden výrobek, který výše definovaným požadavkům plně vyhovuje – společnost Slavona představí nové okno pro pasivní domy PROGRESSION. Kromě renomé výrobce je u tohoto výrobku zárukou kvality i to, že získal prestižní certifikaci německého Passivhaus Institutu v Darmstadtu, a to dokonce ve třídě účinnosti phA.

Netradiční řešení dá nové možnosti architektům

Od běžných výrobků se okno PROGRESSION odlišuje už při prvním pohledu na fasádu pasivního domu. Konstrukční systém umožňuje okno do fasády zakomponovat tak, že jeho rám zůstává skryt a výrazným prvkem se stávají jen čisté linie zasklených ploch. Okno  PROGRESSION je tak výzvou pro architekty, které zajímají moderní a atraktivní řešení staveb. Ze strany interiéru okno poskytuje možnost využít škály povrchových úprav pracovat s přirozeným vzhledem kvalitního dřeva. Okna PROGRESSION jsou vyráběna jako jednoduchá, otevíravá a sklápěcí, jejich konstrukce umožňuje výrobu jednokřídlových a dvoukřídlových variant a při vícekřídlých aplikacích jsou okna členěna pevnými sloupky.

  

Tepelné parametry na špičkové úrovni

Projektanti i uživatelé si již zvykli, že se v pasivních domech účinně využívá solárních zisků. Tuto funkci okno PROGRESSION plní díky úzkým rámům, které jsou skryté v izolaci. Navíc je možné použít izolační trojskla s vysokou energetickou propustností. Pokud jde o tepelně izolační vlastnosti okenního rámu, je zárukou vysokého standardu samotné dřevo, které je navíc kombinováno s korkem.

Další podmínku fungovaní pasivní stavby je vzduchotěsnost, i zde je okno PROGRESSION spolehlivé. Zárukou jsou tři okenní těsnění, jež navíc fungují jako protihluková izolace. Vlastnosti oken testovala Zkušebna stavebně truhlářských výrobků ve Zlíně – například vodotěsnost byla odzkoušena při maximálním tlaku 1950 Pa.

Vyšší životnost a lepší zabezpečení

K prioritám při vývoji okna PROGRESSION patřila i maximální vnější ochrana okenní konstrukce. Z venkovní strany je vystavena povětrnostním vlivům pouze hrana v ostění a nadpraží okna z tepelně upraveného dřeva thermowood. Pro zvýšení životnosti rámu je vnější část jeho spodního profilu opláštěna kompozitní okapnicí, která spolehlivě chrání vnější část dřevěného rámu před nepříznivými povětrnostními vlivy, zároveň ale zvyšuje i designovou úroveň okna.

Pokud jde o bezpečnost proti násilnému otevření, u okna PROGRESSION ji zajišťují excentrické hřibové čepy, který při uzavření zapadnou do bezpečnostních pouzder. U celoobvodového kování používaného na oknech Slavona jsou všechny uzavírací body bezpečnostní.

Okna Progression jsou standardně vybavena novým skrytým kováním. Jeho skryté (neviditelné) závěsy mají nosnost až 160kg. Okno má díky těmto závěsům také lepší těsnicí vlastnosti, protože není deformován těsnící profil kolem nich. Celoobvodové kování tak zajišťuje rovnoměrné dotažení všech těsnění po celém obvodu křídla. Tato novinka zlepšuje také design okna, skryté závěsy totiž neruší estetický vzhled okna z interiérové strany.

Více informací najdete na stránkách www.slavona.cz

Autor: Komerční sdělení