fbpx

Ojedinělý projekt nezávislého bydlení pro seniory0

Jak i ve stáří bydlet v soukromí rodinného domku, a přitom si ušetřit námahu spojenou s péčí o dům? Tuto myšlenku realizuje projekt Formóza, díky kterému vyrostla celá vesnička pro seniory. Každý z domků je jedinečný a splňuje parametry nízkoenergetického bydlení. Z čeho jsou domy postaveny?

V nádherné Pálavské krajině v nedávné době vyrostla komfortní vesnička pro seniory. Nebylo náhodou, že volba lokality k vybudování řadových domků padla na vinařskou oblast. Místo pro seniorskou vesničku bylo vybráno tak, aby bylo rychle a lehce dostupné z Brna a zároveň leželo v klidném prostředí vybízejícím k relaxaci či toulkám po Pálavě.

„Klienti mají na výběr z domů velikosti 1+kk až 3+kk.“

Myšlenku, jak i ve stáří bydlet v soukromí svého domečku realizuje projekt Formóza. První a jediný projekt tohoto typu v České republice nabízí svým klientům kromě prvotřídního bydlení také rozmanité služby včetně péče o dům.

Pro stavbu domů bylo použito systémové řešení Ytong

Při výstavbě řadových domků seniorské vesničky byl kladen velký důraz na použití kvalitních stavebních materiálů. Pan Karel Pavelek je jednatelem společnosti Formóza, která stojí za celým projektem od jeho návrhu až po realizaci.

Projekt vesnička pro seniory dokazuje, že i ve stáří je možné bydlet bez starostí ve vlastním domku
Projekt vesnička pro seniory dokazuje, že i ve stáří je možné bydlet bez starostí ve vlastním domku

Pro stavbu domů jsme použili kompletní systémové řešení Ytong, abychom zajistili harmonický průběh stavby a dosáhli nejlepších izolačních parametrů. Kromě pórobetonu Ytong jsme použili vápenopískové tvárnice Silka pro zajištění nadstandardního akustického útlumu mezi jednotlivými domky, který bezpečně splňuje nejpřísnější hygienické požadavky. Jelikož Silka stejně jako Ytong patří do portfolia produktů jednoho výrobce, probíhaly dodávky na stavbu současně a tím nám urychlily výstavbu. Při výběru materiálu je nutné zohledňovat nejen jeho cenu, ale i cenu lidské práce, jejíž hodnota ve stavebním segmentu stále roste a bude se i nadále zvyšovat. Práce s Ytongem je velmi rychlá a přesná, a proto na stavbě potřebuji mnohem méně stavebníků,“ komentuje Karel Pavelek.

Vesnička ze samých nízkoenergetických domů

Vesnička pro seniory rozhodně nepatří ke standardnímu řešení bydlení pro starší obyvatele. Nadstandardně kvalitní domy, uzpůsobené pohodlnému životu, umožní jeho obyvatelům žít na základě svých vlastních rozhodnutí a zachovat si svou důstojnost. A nestandardní je i rozhodnutí postavit domy určené lidem v neproduktivním věku v nejvyšším komfortu.

Projekt Formóza je specifický tím, že obyvatelé žijí v jedinečných domcích, které se od sebe navzájem odlišují barvou střechy, oken, dveří a fasády. Rozmanitý je i interiér samotných domků.

Použití prémiových materiálů Ytong zajišťuje nadstandardní uživatelský komfort bydlení
Použití prémiových materiálů Ytong zajišťuje nadstandardní uživatelský komfort bydlení

Již při návrhu projektu bylo pro mě klíčové, aby domky splňovaly parametry nízkoenergetického a zdravého bydlení. Jsem přesvědčen, že vnitřní mikroklima je pro spokojené bydlení jedním z nejdůležitějších faktorů. Mnozí lidé si dnes ničí zdraví ve vlhkých domech, které jsou plné plísní a škodlivých mikroorganismů. Nejde jen o staré domy, ale i dnešní novostavby jsou zadušené polystyrénovou izolací a argumentu, že polystyrén propouští vzduch, prostě nevěřím. Pórobetonové tvárnice Ytong mají tu výhodu, že vyrovnávají vlhkost v prostředí, ve kterém se nacházejí,“ dodává pan Pavelek.

Kvalitní bezbariérové bydlení s úsporami energií

Bezbariérové bydlení nabízí opravdový komfort dostupný pro každého. „Mým záměrem bylo zajistit seniorům soukromí a výrazně zvýšit jejich životní úroveň, kterou zajistí kvalitní a pohodlné bydlení, klientské služby a možnost trávit volný čas na zahrádce, která náleží ke každému domku. Chtěl jsem, aby domky nabízely zdravé vnitřní prostředí a zároveň byly jejich provozní energetické náklady minimální. Klienti mají na výběr z domů velikosti 1+kk až 3+kk, které si mohou odkoupit do osobního vlastnictví nebo dlouhodobě pronajmout,“ končí rozhovor jednatel společnosti.

Autor: Komerční sdělení