fbpx

Odolnost a trvanlivost pálené střešní krytiny – jak jsou zaručeny?0

Tradiční pálenou střešní krytinu stavebníci volí nejen kvůli vzhledu, ale především kvůli vlastnostem, které jsou považovány za samozřejmé. Aby střecha naplnila očekávání a krytina dlouho vydržela, je třeba, aby správně proběhl celý proces od zpracování vstupní suroviny, přes výrobu, až po dobře provedenou pokládku.

Výslednou kvalitu střešní krytiny ovlivňuje už samotná surovina – hlína, která je fyzikálními procesy upravována tak, aby měla ideální vlastnosti nutné pro další zpracování. Během tohoto procesu dochází mimo jiné také k přimíchání přírodních pigmentů pro oživení a standardizaci přirozeného odstínu. Výsledkem takového zpracování je ekologická surovina konstantních vlastností, která umožňuje nejen správné formování výlisku, ale také finální vypálení tašky.

Během výpalu při teplotách vyšších než 1 000°C dochází k zušlechtění tašky, čímž krytina získává své základní vlastnosti, pro které je ceněna, a které předurčují dlouhověkost tašek.

Náš TIP: Pro zhlédnutí procesu výroby pálené tašky je k dispozici unikátní video českého výrobce pálené střešní krytiny TONDACH, které zachycuje výrobu poslední novinky Figaro 11 v závodě Hranice. >>ZDE

Odolnost pálených tašek je pravidelně testována

Jedním z nejvýznamnějších testů odolnosti, kterým jsou střešní tašky TONDACH podrobovány, je zkouška mrazuvzdornosti. Během ní jsou napodobovány přirozené zmrazovací a rozmrazovací pochody, kterým jsou tašky na střeše vystavovány. Podle statistických zásad dochází nejprve k výběru vzorků. Vzorky jsou máčeny a následně dochází k jednostrannému vystavování jejich povrchu intenzívnímu zmrazování. Poté se opět postříkají vodou a rozmrazují se ponořením do vody. V programovatelném mrazicím boxu se tyto zmrazovací cykly opakují 150krát. V jiných zemích Evropy jsou tašky vystavovány významně menšímu počtu takových cyklů. Proto české tašky patří mezi jedny z nejkvalitnějších a bez problému zvládají i extrémní vlivy počasí.

Plochá střešní taška Figaro 11

Plochá taška Figaro 11 vytváří na střeše dokonale hladkou strukturu

Engoba a glazura – jakým způsobem jsou tašky povrchově upravovány?

Pálená střešní krytina našeho největšího výrobce TONDACH se vyrábí v celé řadě kombinací modelů, povrchových úprav a barevných provedení. Povrchové úpravy pálené tašky můžeme rozdělit do třech základních kategorií:

Režná pálená taška

Barva povrchu takovéto pálené tašky vzniká pálením a odvíjí se od charakteru suroviny. Režná pálená taška není nijak chemicky přibarvována, barva se mění pouze případným mícháním surovin („hlíny“).

Engobovaná pálená taška

Engoba znamená matný, matně lesklý až lesklý povrch. Jedná se o speciálně upravený jílový kal, do kterého jsou podle požadované barvy přimíchávány příslušné minerály či oxidy kovů. Tzv. Jílová břečka se nanáší na ještě nevypálenou tašku. Děje se tak pomocí namáčení, přelévání, rozprašování nebo stříkání.

Glazovaná pálená taška

Při glazurování je na povrch tašky je podobně jako u engobování před výpalem nanesena vrstva jílové břečky, obsahuje ovšem větší množství křemičitých látek – skla. Výsledkem je po výpalu taška pokrytá uzavřenou, tvrdou sklovitou vrstvou.

Tradiční pálená taška je zcela přírodní produkt

Stejně jako u režného provedení, ani u engoby a glazury nejsou pro výrobu tradiční pálené tašky použity žádné chemické úpravy – jedná se o nanesení jen a pouze přírodních materiálů. Pálená taška je tak nanejvýš ekologickým a 100% přírodním produktem, a to jak při procesu výroby, během dlouhých desetiletí užívání i při její recyklaci.

Střešní doplňky – jaké zvolit?

Ke každému modelu, povrchové úpravě a barevnému provedení pálené střešní tašky se rovněž vyrábí ucelená kolekce střešních doplňků. Jde o hřebenáče, prostupové tašky nebo anténní prostupy apod. A proč je dobré dát raději přednost keramickým střešním doplňkům před plastovými?

Střešní taška Samba 11 - Tondach

Oblíbená taška Samba 11 s povrchovou úpravou hnědá engoba

Keramické střešní doplňky jsou oproti obdobným výrobkům z plastu výhodnější hned z několika důvodů. Jsou nejen stálobarevné a odolné proti UV záření, ale zabezpečují také dokonalou těsnost proti vodě a větru. Navíc díky tomu, že se jedná o stejný materiál, na střeše působí jednotně a plní tak i funkci estetickou.

Neodborná pokládka střešní krytiny ovlivní záruku výrobce střešní krytiny

Vhodně zvolená kvalitní střešní krytina není zárukou stejně kvalitního výsledku v podobě správně zhotovené střechy. I dobře vybrané střešní krytině totiž může uškodit ruka samozvaného odborníka, kvůli kterému je možné přijít i o záruku poskytovanou výrobcem. Doporučuje se tedy zajímat se o reference daného řemeslníka a zároveň také o podmínky, které je nutné splnit, aby se na krytinu vztahovala záruka i po jejím položení. Tu může ovlivnit například dimenze (profil) střešních latí nebo jejich nízká kvalita. Nedostatečnou nosností dochází časem k prověšení latí a následnému poškození jak tašek, tak funkčnosti celé střechy. K dalším častým chybám při pokládce patří:

  • Nesprávné rozlaťování střechy,
  • nesprávně provedení hydroizolační vrstva,
  • nedodržení odvětrání krytiny,
  • špatně provedené přichycení tašky nebo jeho úplné opomenutí, *
  • nedostatečné nebo špatné rozmístění protisněhových zábran

* Pro přichycení tašky doporučuje TONDACH speciální příchytky ze žárově pozinkované oceli, pozinkované hřebíky či vruty / šrouby s protikorozní úpravou. Možné je také použití takzvaného drátkování vázacím drátem o určitém minimálním průměru.

Nejdelší záruku All Inclusive poskytuje TONDACH v délce trvání 33 let.

Novinky TONDACH – Figaro 11 a hladký hřebenáč

Mezi poslední novinky našeho českého výrobce patří moderní plochá taška Figaro 11, která je od druhé poloviny roku 2014 vyráběna v České republice (dříve import z Rakouska). Její jednoduchý tvar propůjčuje střeše dokonale hladkou strukturu, kterou ocení nejen příznivci čistých linií. K této tašce přibyla letos další novinka – hladký hřebenáč č. 6, o šířce 22,5 cm, který je opět díky svému tvaru předurčen a stejně tak oblíben pro použití u moderních a designově jednoduchých střech. Lze jej ale kombinovat s úspěchem i s ostatními modely tašek – drážkovými taškami (Hranice 11, Francouzská 12) nebo taškami s vlnou (Samba 11, Románská 12).

Střešní taška Figaro 11 - režnáStřešní taška Figaro 11 - červenáStřešní taška Figaro 11 - hnědá

Novinka Figaro 11, zcela plochá taška

Pro více informací o jednotlivých modelech střešních tašek, způsobu výroby nebo aktuálních cenových akcích sledujte www.tondach.cz.

Autor: Komerční sdělení