fbpx

Odhlučnění a akustika kanceláře0

Čím dál tím častěji se ve firmách setkáváme s kancelářemi typu open-space. Takové kanceláře s sebou přináší mnohá pozitiva – zvýšení spolupráce zaměstnanců, moderní vzhled prostor či využití trendy materiálů. Na druhou stranu tu máme však jedno velké negativum – problémy s akustikou. Na ně se bohužel naráží až když je příliš pozdě.

Při špatném zařízení open-space prostor může docházet ke zvýšení civilizačních chorob a podráždění mezi zaměstnanci.

Čemu dáme přednost

Zaměstnavatelé pro své prostory nadšeně využívají materiály jako je beton, sádrokarton, kov nebo sklo. To má pak ovšem negativní dopad na akustiku celého prostoru, ve kterém to začne znít jako v jeskyni. V budově složené z hladké podlahy, plochého stropu, betonových příček s hladkou povrchovou úpravou a sádrokartonu se není čemu divit. Snaha ušetřit, podcenění problematiky akustiky nebo názor, že tato záležitost leží na ramenou nájemců či provozovatelů pak vede právě k těmto akustickým problémům. Výše zmíněné materiály však vyhrávají, i přesto, že se jeví jako akusticky nejhorší možná stavební varianta. I tak je dnes vidíme až v devadesáti procentech větších i menších firem – jsou totiž stylové a cenově dostupné.

Při plánování prostor zaměstnanci problém akustiky většinou ani nepoznají. Ten vyplouvá na povrch až ve chvíli příchodu zaměstnanců, kterým se v tomto prostoru nepracuje ani zdaleka dobře. Hlasité rozhovory kolem, hluk, ťukání do klávesnic a neustále zvonění telefonů. Negativní pracovní morálka je tímto způsobem okamžitě zajištěna a s tím i dopad na psychickou kondici pracujících. Výzkumy lékařů prokázali u zaměstnanců například zvýšení krevního tlaku, migrény, trávicí potíže a v extrémních případech hovoří i o depresi. Obdobné to je pro akustiku jídelny či třídy.

Pokud si chce firma udržet dobrou pracovní úroveň a psychickou pohodu zaměstnanců, musí určité změny podniknout. Málokterá z nich si však může dovolit investici do kompletního přebudování pracovních prostor, a tak se zaměstnavatelé snaží situaci zachránit opět pomocí výše zmíněných materiálů. Vytvoří jimi další příčky, stěny pro předělování prostor nebo vytvoří menší místnosti v rámci open-space prostoru, které pak slouží pro hovory, porady, školení či pohovory. Svůj problém však fakticky ale nevyřeší.

Melamin jako poslední šance pro lepší akustiku

Co tedy dělat, aby nemusely firmy své pracně vybudované prostory úplně odepsat? Asi každý zaměstnavatel se chce vyhnout zbytečným zásahům do konstrukce, přerušení provozu i hluku, zároveň však také touží po alespoň trochu vzhledném a elegantním designu prostor. Jako nejlepší a velmi efektivní možnost se nabízí skvělý vynález s názvem melamin.

Melamin je druh pryskyřice, který se používá k výrobě pěnových bloků. Melaminové desky, které se z tohoto materiálu řežou mohou mít naprosto libovolný tvar i velikost. Nejenže jsou ultralehké (jeden dkg 100x100x4,5cm má přibližně 200g), ale také nehořlavé a nenápadně bíle či světle šedě zbarvené. V sekci porézních materiálů, co se týče zvuku a jeho pohlcení, jsou momentálně to nejlepší, co lze na trhu sehnat.

Tisíc příležitostí, jeden materiál

K dosažení nejlepší možné akustiky kanceláře má prokazatelně nejvyšší efekt aplikace melaminu od stropu. Tento postup je jednodušší, než se na první pohled může zdát. Během samotné úpravy a instalace lze desky melaminu velice jednoduše řezat. Nejen však do jiných tvarů, do desky je také velmi lehké vyřezávat žlaby pro kabely, trubky či další aspekty nutné k vhodné a flexibilní aplikaci melaminu. Desky jdou také do určité míry ohýbat, pokud budou tedy pro aplikaci zvoleny takové, o maximální tloušťce pěti centimetrů, nebudou jim vadit ani klenuté stropy.

Pro použití do zmíněných provozů a prostor je tato míra desek zároveň optimální silou. Melaminový panel má totiž právě od této tloušťky (kolem čtyř až pěti centimetrů) přijatelné absorpční koeficienty, a to už od frekvence mezi 315 a 500 Hz. V praxi to pak znamená dostatečné pokrytí a omezení klasických každodenní zvuků jako je lidský hlas, hlasitý pohyb židlí, šum tiskáren, cinkání nádobí, ťukání do klávesnice a cokoli dalšího spojeného s běžným denním provozem kanceláře. Pro lepší představu než z obrázků a grafů si můžete sami poslechnout ukázky před a po samotné instalaci panelů melaminového odhlučnění, které se nachází na úplném konci tohoto článku.

Všechny tyto výše zmíněné vlastnosti melaminu, jakožto akustického materiálu dokazují, že je vhodný téměř do jakýchkoli prostorů. Díky svému nenápadnému vzhledu je velmi estetický – například při aplikaci na plochý bílý či šedý strop ani zdaleka nenarušíte dosavadní styl interiéru. Pro výrazné zlepšení navíc není potřeba obkládat celý strop. Stačí rovnoměrně rozmístit obklady přibližně na padesát procent plochy celého stropu. Samotná instalace je velmi tichý proces bez zbytečného nepořádku, může k ní tedy dojít i za běžného pracovního provozu.

Instalace akustických prvků třemi způsoby

Jak už bylo výše zmíněno, aplikace melaminu je velmi nenáročná. Probíhá pomocí lepení plochy na hladký strop, klasicky ve formě desek, velikostně i tvarově přizpůsobeným potřebám majitele. K lepení se využívá rychleschnoucí a nízko-expanzní lepicí pěna. Kvůli ultratenké povaze desek se na ně samotné však lepidlo používá minimálně. Tím je zároveň způsobeno poměrně snadné případné odlepení a desky se tak dají použít znovu na jiném místě.

Druhou možností pro lepší akustiku kanceláře je metoda zavěšování. Ta je nejpraktičtější pro interiér s vyšší světlovou výškou. Závěsné akustické desky nejen skvěle fungují, ale mohou i vytvořit jedinečný a zajímavý designový prvek. Materiál melaminových komponent je ultralehký, není proto nutné háčky přivrtávat a vytvářet tak zbytečný hluk a nepořádek. Pro nalepení poslouží skvěle například lepidlo Mamut.

Některé závěsné akustické panely mohou být i několikavrstvé a tím i příliš těžké. Jejich cena se pak navíc mnohem zvýší a jejich instalace i logistika je příliš komplikovaná. Jejich aplikace se tak neobejde bez vrtání, při případném utržená mohou být těžké visací panely i nebezpečné. I přesto na ně můžeme stále v mnohých prostorech s vysokými stropy narazit. Melamin je totiž v akustické branži poměrně nový, a tudíž nepříliš známý.

Další variantou instalace je možnost vkládání melaminové kazety do rastru namísto stávajících. Tento typ instalace je tedy vhodný pro prostory s již vyhotoveným rastrovým či kazetovým typem stropu. Ani tato varianta není potřebná pro celý strop, správnou službu poskytne i vložení kazet na čtyřicet až padesát procent plochy – podle individuální situace daných prostor. Z kazet se pak pro zajímavější vzhled prostor skládají například šachovnice nebo matice, kdy je každá druhá kazeta vyrobena právě z melaminu.

Zákaz sahání na melamin

Použití melaminu na stěny se také nabízí, ovšem většinou nedoporučuje. Nejen že má obkládání stropů nejefektivnější účinek, ale zároveň také praktický důvod. V klasických prostorách se na strop téměř nepráší, není proto potřeba melamin pravidelně otírat a čistit. Nikdo na něj ani nesahá a neopírá se o něj. To je pro něj totiž velice nežádoucí a může se tak snadno poškodit. Celkově se tedy nedoporučuje instalace melaminových desek ve výškách, kam může někdo dosáhnout. Především bílý melamin je náchylný k ušpinění či poškození, proto je už na instalaci vhodné mít na rukou čisté rukavice.

Jde to i jinak aneb akustická pěna

Skvělou alternativou melaminové pěny je standardní polyuretanová akustická pěna. Zaujme hlavně svou levnější cenou, speciální metodou se dá také dále barvit, čímž z ní můžete vytvořit skvělý designový prvek. Nevýhodou této levnější alternativy je však to, že není plně hořlavá, ale pouze samozhášivá.

Velmi designově zajímavou volbou jsou akustické obrazy. Mimo akustické pohody dodají místnosti i tu estetickou, při jejich instalaci můžete navíc použít jakoukoli vlastní fotografii. Pokud toužíte po akustickém vylepšení prostor, ale nechcete mít místnost zaskládanou akustickou pěnou, je pro vás tato varianta tou pravou.

Akustický paraván je velmi skladnou a jednoduše použitelnou možností, navíc se dá díky velkým plastovým kolečkům kamkoli převézt. Pro menší skupinu lidí vám naprosto postačí jeden či dva pravány postavené do čtverce. Zadní desku konstrukce tvoří sololit, rám se skládá z dřevotřísky s povrchovou úpravou dýhy. Vyrábí se ručně z kvalitního dřeva a jeho rozměry jsou 200x100x10 cm.

Vyšší efektivita s nižším hlukem

Příjemné prostředí pro práci a sní i porozumění při hovorech, snížení ozvěny či zaostření zvuku multimediálních zařízení. Instalací akustického obložení se sníží celková hladina hluku, akustická energie, která se jinak rozprostírá po holých plochách místnosti, se bude méně sčítat. Dojde ke snížení až o 3-6 dB, celý prostor se tak značně ztiší (lehce odhluční) a vytvoří nový, příjemný, a hlavně efektivní pracovní prostor.

Autor: Komerční sdělení