fbpx

Od ledna je možné stavět pouze velmi nízkoenergetické rodinné domy. Větrací systém pomáhá0

Od prvního ledna tohoto roku se zpřísnila pravidla pro výstavbu rodinných domů a je možné stavět pouze energeticky velmi úsporné domy. Systém řízeného větrání s rekuperací tepla od firmy Zehnder zaručí maximálně čistý i zdravý vzduch a ke splnění nových aktuálních legislativních požadavků na výstavbu rodinných domů přispívá.

Takzvaná směrnice NZEB (zkratka Nearly Zero Energy Building – budova s téměř nulovou spotřebou energie) zpřísňující pravidla pro výstavbu rodinných domů vstoupila v platnost k 1. lednu 2020. Stavbu takového domu může významně usnadnit systém větrání od švýcarského výrobce Zehnder, který představuje současnou technologickou špičku v oblasti řízeného větrání s rekuperací tepla.

Nová směrnice o stavbě rodinných domů NZEB upravuje nároky na stavbu rodinného domu ve dvou oblastech:

  • Zateplení obálky budovy – celkový prostup tepla obálkou budovy má být od ledna 2020 o 12 % přísnější oproti stávajícím požadavkům.
  • Spotřeba primárních zdrojů energie při modelovém provozu budovy. Zde se jako optimální jeví varianta vytápění pomocí kvalitního kondenzačního kotle s vysokou účinností nebo ještě lépe pomocí tepelného čerpadla.

V obou případech je systém řízeného větrání s rekuperací tepla Zehnder ideální možností, jak dokonale zaizolovanou obálku budovy nejen důkladně a úsporně vytopit, ale zejména jak zajistit uživatelům dostatečný přísun čerstvého vzduchu bez energetických ztrát.

Řízené větrání s rekuperací tepla

Mnoho výzkumů již prokázalo, že nevětrané prostředí má přímý dopad na koncentraci, efektivitu práce, ale i na kvalitní odpočinek a na celkovou zdravotní kondici vůbec. Se systémem řízeného větrání Zehnder mohou okna zůstat zavřená, prostory budou i tak nepřetržitě zásobeny čerstvým, čistým vzduchem a zároveň bude snižován obsah CO2. Uživatelé domu ocení také jemné filtry, zachycující prach a částice pylu. Zpětným ziskem tepla lze navíc šetřit tepelnou energii, která se ztrácí při větrání oknem a dosáhnout významných finančních úspor.

Komfortní i vysoce účinná rekuperační jednotka ComfoAir Q představuje ideální řešení větrání pro rodinné domy. Přivádí čerstvý vzduch, zajištuje optimální teplotou i vlhkost a má působivě tichý provoz.

Čisté rozvody = čistý vzduch

Systémy komfortního větrání Zehnder jsou technologicky natolik vyspělé, že provoz všech zařízení a systémových komponent je zcela hygienický a bez vzniku průvanu. Rozvody vzduchu od švýcarského koncernu Zehnder jsou vysoce hygienické, atestované a extrémně snadno se instalují. Jejich hladký vnitřní povrch Clinside výrazně zamezuje usazování nečistot. Pro jejich čištění Zehnder zapůjčuje čistící sadu s rotujícím kartáčem s připojením na vysavač. Mechanické čištění doporučujeme dle potřeby nebo cca.1x za 7 let. V běžném RD je to pro dvoučlenný tým záležitostí cca.3 hodin, uvádí Roman Šubrt ze společnosti Zehnder.

Aktivní větrací systém s certifikátem Passive House institutu

Zehnder představuje technologickou a designovou špičku v oboru řízeného větrání s rekuperací tepla. Kvalitu řešení Zehnder mj, potvrdil i nezávislý a renomovaný německý Institut pasivních domů (Passive House Institute) ve studii, která porovnává větrací jednotky dostupné na evropském trhu. Systém společnosti Zehnder oslovil odborníky skvělými parametry a oprávněně získal certifikát kvality vydaný touto organizací. Výsledky studie najdete zde.

Autor: Komerční sdělení