S létem přicházejí nejen slunečné dny, ale i nevítaní společníci našich domácností – mouchy. Nenechte si jimi kazit náladu a přečtěte si náš článek – najdete v něm několik rad, jak se jich zbavit přírodní cestou.
Ukliďte a odstraňte případná lákadla
Mouchy k vám může lákat hned několik věcí, nejčastěji se jedná o:
- Ovoce, především to přezrálé
- Pivo, víno
- Odpadky v koši (v letním období je vynášejte alespoň 2krát týdně)
- Odpad ve dřezu
- Psí žrádlo
- Stojatou vodu
- Vlhkou zeminu v květináčích
Než se tedy pustíte do samotného „boje“, zbavte se rizikových předmětů nebo je alespoň pořádně uschovejte. Poté vyčistěte všechna místa, na kterých se mouchy usazují.

Přírodní odpuzovače much
Repelent s vodkou
Mouchy nemají rády vůni vodky – vyrobte si tedy jednoduchý repelent, který ji obsahuje. A nebojte – nebude to u vás cítit jako v baru, do repelentu totiž přidáte i trochu vonných esenciálních olejů.
Co budete potřebovat:
- 1 hrnek vodky
- 2 lžičky šťávy z aloe vera
- 1 a ½ lžičky citronového nebo eukalyptového oleje
Všechny ingredience smíchejte a nalijte do rozprašovače. Ten pak použijte na plochy, na kterých mouchy vídáte nejčastěji.
Kouzlo citrónu
Citrón, i esenciální olej z něj, působí jako silné hmyzí odpuzovače, které váš domov navíc krásně provoní. Vyrobit si opět můžete repelent, tentokrát z 20 – 25 kapek esenciálního oleje a ½ hrnku horké vody. Roztok nalijte do rozprašovače a použijte tam, kde je potřeba.
Druhou možností je pak kombinace citrónu s hřebíčkem, který je pro mouchy také nepříjemně aromatický. Citrón rozkrojte na polovinu a do každé půlky umístěte několik hřebíčků. Váš výtvor nejen mouchy odpudí, ale navíc i hezky ozdobí stůl.
Aromatické bylinky
Mouchy přirozeně odpuzuje vůně některých bylinek – bazalky, máty, levandule nebo pelyňku. Ideálně tedy květináč s některou z nich postavte ke dveřím či k oknu, kterým nejčastěji větráte.

Masožravky
Jedním z velmi účinných způsobů je pěstování masožravých rostlin (např. Rosnatky kapská nebo Mucholapky podivné). Mouchy budou dokonale odstraněny a uklizeny, je ale potřeba počítat s tím, že masožravky nejsou „bezedné“ a pro trávení úlovku potřebují nějaký čas.
Lapače a mucholapky
Pastičky na octomilky
Na octomilky funguje tahle jednoduchá, ale šikovná pastička. Na její výrobu budete potřebovat pouze:
- Skleničku
- Kousek papíru
- Vodu
- Cukr
Vodu smíchanou s cukrem nalijte do skleničky a přiklopte malým kuželem vyrobeným z papíru. Konec se nesmí dotýkat hladiny a jeho špičku ustřihněte tak, aby v ní byl otvor asi o průměru 1 cm – tudy budou octomilky přicházet ke sladkému lákadlu.
Další recept pro to, jak se zbavit octomilek byl prý v mnoha částech světa používán už od starověku. Vyrobíte ho z:
- ¼ l mléka
- 3 lžičky cukru
- 1 polévkové lžíce mletého černého pepře
Všechny ingredience dejte do malého kastrůlku a 5 – 10 minut je vařte. Poté směs nalijte do mělkých mističek, které rozmístíte po octomilkami „zamořené“ místnosti.
Mucholapka
O tom, že mucholapka na mouchy zabírá vám asi říkat nemusíme, ale co si ji zkusit sami vyrobit? Stačí k tomu:
- Karton (třeba z ruliček toaletního papíru)
- Nůžky
- Lžíce
- Pánev
- Kukuřičný sirup
- Voda
- Provázek
Do pánve nalijte stejné množství vody a kukuřičného sirupu a za stálého míchání přiveďte ingredience k varu. Pak do vzniklé směsi namočte na 4 – 5 hodin karton, který jste rozstřihli na dva proužky. Vyndejte je a další 2 – 3 hodiny nechejte schnout. Nyní váš výtvor stačí pouze zavěsit a nechat mouchy sednout na lep.
Zdroj: Fliesonly.com