fbpx

Objevte kouzlo upcyclingu0

Staré oblečení, rozbitá keramika, sklo i plasty. To všechno nemusí nutně skončit v koši. Díky trendu jménem upcycling můžete starým věcem vdechnout nový život.

Upcycling neboli upcyklace je proces, který spočívá v přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných věcí v nové produkty. Od recyklace se liší tím, že materiály nepřeměňuje na nové, ale ty původní zachová a dále s nimi pracuje. V kostce jde o to, že z něčeho, co už máte, ale nepoužíváte, uděláte něco, co používat zase budete. Nejedná se vlastně o žádnou novinku, jen si vzpomeňte například na to, co všechno se starým oblečením zvládly udělat naše babičky. V dnešní „rychloobrátkové“ době se na upcycling ovšem trochu zapomnělo. Věřte nám, že jeho renesancí ale uděláte nejen radost sobě, ale také životnímu prostředí.

Upcyclingové inspirace

Speciální lákové upcyclingové tipy:

Reklama

  • Velké ručníky a osušky – Vyrobte malé ručníky a žínky.
  • Prostěradla a zbytky plátna – Vyrobte sáčky na potraviny či hračky. Hezká plátna pak použijte třeba jako základ pro furoshiki.
  • Volná trika – Sešitím dvou vznikne dlouhá noční košile.
  • Pánské košile – Použijte je na pásky k šatům, dámskou sukni, dekorační látkové krabice, krabice na hračky a další drobnosti, pořadače na spodní prádlo nebo ponožky. Pro výztuhu košíku lze použít například nažehlovací výztuhu ronofix.

Proč začít upcyclovat

  1. Budete mít dobrý pocit z toho, že něco jen tak nevyhodíte a hezky to zužitkujete. Nejen, že je tento způsob šetrný, ale navíc tak nevytváříte ani nový odpad, který zatěžuje životní prostředí.
  2. Oceníte hodnotu věcí a budete k nim mít lepší vztah. Když si obléknete košili koupenou v obchodě, nejspíše na první dobrou nevíte – pokud nejste profesionální švadlena nebo krejčí –, kolik práce za ní stojí. Zkuste si však nový kus oblečení sami vytvořit přešitím a uvidíte, že k němu budete mít úplně jiný vztah.
  3. Natrénujete si nové dovednosti a naučíte se trpělivosti. Nějakou dobu potrvá, než si osvojíte například saténový vyšívací steh nebo moření dřeva. To vše potřebuje nejen notnou dávku času, trpělivosti, ale také představivosti a pečlivosti. Dá se říct, že upcycling je vlastně i takovým malým kurzem osobního rozvoje.
  4. Dopřejete si aktivní odpočinek. Věřte nám, že u tvůrčí činnosti krásně vypnete hlavu, zrelaxujete se, a navíc budete mít radost z viditelně odvedené práce.

Autor: Johana Rottová

Externí redaktorka Nazeleno.cz, městská cyklistka, matka. Pro Nazeleno.cz píše hlavně články o bydlení a zahradě.