Staré oblečení, rozbitá keramika, sklo i plasty. To všechno nemusí nutně skončit v koši. Díky trendu jménem upcycling můžete starým věcem vdechnout nový život.
Upcycling neboli upcyklace je proces, který spočívá v přeměňování odpadového materiálu nebo nepotřebných věcí v nové produkty. Od recyklace se liší tím, že materiály nepřeměňuje na nové, ale ty původní zachová a dále s nimi pracuje. V kostce jde o to, že z něčeho, co už máte, ale nepoužíváte, uděláte něco, co používat zase budete. Nejedná se vlastně o žádnou novinku, jen si vzpomeňte například na to, co všechno se starým oblečením zvládly udělat naše babičky. V dnešní „rychloobrátkové“ době se na upcycling ovšem trochu zapomnělo. Věřte nám, že jeho renesancí ale uděláte nejen radost sobě, ale také životnímu prostředí.
Upcyclingové inspirace

OBLEČENÍ
U starého oblečení je možností hned několik. V prvé řadě ho můžete přešít, oživit výšivkou, případně kousky látek spojit do patchworkového díla.

Ty lze pro změnu přetvořit do podoby krásných lampiček, dóz i svícnů. Případně také hezkých organizéru například na vatové tyčinky do uší.

Z
těch můžete vyrobit papírový domek nebo divadélko pro své děti, fotorámečky i nejrůznější organizéry do domácnosti.

Přetvořte je do podoby ozdob nebo také šikovných háčků.

Vezměte kladívko, hřebíky. Vytlučte do konzerv nejrůznější ornamenty, které rozzařte čajovou svíčkou. Plechovkové svícny pak můžete například rozvěsit na terasu nebo postavit kolem zahradního chodníčku.
Speciální lákové upcyclingové tipy:
Reklama- Velké ručníky a osušky – Vyrobte malé ručníky a žínky.
- Prostěradla a zbytky plátna – Vyrobte sáčky na potraviny či hračky. Hezká plátna pak použijte třeba jako základ pro furoshiki.
- Volná trika – Sešitím dvou vznikne dlouhá noční košile.
- Pánské košile – Použijte je na pásky k šatům, dámskou sukni, dekorační látkové krabice, krabice na hračky a další drobnosti, pořadače na spodní prádlo nebo ponožky. Pro výztuhu košíku lze použít například nažehlovací výztuhu ronofix.
Proč začít upcyclovat
- Budete mít dobrý pocit z toho, že něco jen tak nevyhodíte a hezky to zužitkujete. Nejen, že je tento způsob šetrný, ale navíc tak nevytváříte ani nový odpad, který zatěžuje životní prostředí.
- Oceníte hodnotu věcí a budete k nim mít lepší vztah. Když si obléknete košili koupenou v obchodě, nejspíše na první dobrou nevíte – pokud nejste profesionální švadlena nebo krejčí –, kolik práce za ní stojí. Zkuste si však nový kus oblečení sami vytvořit přešitím a uvidíte, že k němu budete mít úplně jiný vztah.
- Natrénujete si nové dovednosti a naučíte se trpělivosti. Nějakou dobu potrvá, než si osvojíte například saténový vyšívací steh nebo moření dřeva. To vše potřebuje nejen notnou dávku času, trpělivosti, ale také představivosti a pečlivosti. Dá se říct, že upcycling je vlastně i takovým malým kurzem osobního rozvoje.
- Dopřejete si aktivní odpočinek. Věřte nám, že u tvůrčí činnosti krásně vypnete hlavu, zrelaxujete se, a navíc budete mít radost z viditelně odvedené práce.