fbpx

Objevte kouzlo kintsugi a opravte si nejen svůj oblíbený hrníček0

Každému se určitě někdy stalo, že nechtě upustil svou oblíbenou misku nebo keramický hrnek. A výsledek? Oči pro pláč a hromádka střepů. Se starým japonským uměním jménem kintsugi ovšem nic není ztraceno, a navíc krásně vypadá. Uznejte sami.

Zdroj: Unsplash

Co je to kintsugi

Historie říká, že na konci 15. století poslal japonský šógun vrátit svou rozbitou čajovou misku do Číny, aby ji nechal opravit. Miska se mu vrátila, ale pohromadě ji držely nevzhledné kovové sponky. Oprava byla sice praktická, ale ne moc estetická. Proto šógun nařídil japonským řemeslníkům, aby našli nový způsob opravy, díky kterému by rozbitá keramika vypadala nově, nebo dokonce ještě lépe.

Umění kintsugi se stalo natolik oblíbeným, že někteří sběratelé svou keramiku dokonce rozbíjeli záměrně, aby jí prostřednictvím kintsugi dodali jedinečný ráz. Někdo dokonce říká, že takto opravené kousky jsou ještě krásnější, než když byly nové.

Reklama

Zdroj: Unsplash

Keramika opravená kintsugi

Když keramika projde touto „malou proměnou“, její kdysi hladký povrch je protkaný klikatými zlatými řekami. Vzhledem k tomu, že jsou tyto opravy prováděny s maximální pečlivostí a dovednosti, opravené zlomy vypadají vskutku jako umělecké dílo.

Kintsugi zkrátka umí najít krásu tam, kde není na první pohled vidět. A ze starých střepů vykouzlit něco nového, krásného, zkrátka v duchu zero waste.

Zdroj: Unsplash

Jak doma na opravu technikou kintsugi

Abyste si mohli kintsugi vyzkoušet i u vás doma, stačí si pořídit speciální sadu. Ta je sice o něco dražší, ale rovnou v ní máte vše připraveno. Druhou možností je koupit si kvalitní lepidlo na porcelán a zlaté nebo stříbrné třpytky.

Co budete potřebovat:

  • Rozbitou keramiku
  • Brusný papír – pro obroušení ostrých hran rozbitého předmětu
  • Lepidlo – pokud nemáte to přímo ze sady, pořiďte si nějaké pomalu schnoucí, abyste měli dost času na opravu. Důležité je také jeho složení, abyste z daného předmětu mohli poté jíst nebo pít. Jestliže bude keramika sloužit pouze jako dekorace, klidně sáhněte po čiré epoxidové pryskyřici.
  • Zlatý nebo stříbrný slídový prášek. Zkusit samozřejmě můžete jakoukoliv jinou barvu.
  • Špejle nebo štěteček pro nanášení lepidla
  • Štěteček pro nanášení prášku

Jak na to:

  1. Zjemněte brusným papírem všechny ostré hrany na keramických střepech.
  2. Naneste na spoje lepidlo a kousky keramiky přitlačte zpátky k sobě. Pokud ze spojů prosakuje nějaké lepidlo, nevadí, neutírejte ho.
  3. Posypte nebo vetřete zlatý či stříbrný prášek do prasklin v keramice. Přilepí se na přebytečné lepidlo, které z prasklin prosakuje.
  4. Při nanášení prášku pracujte rychle, a to i v případě, kdy máte pomalu schnoucí lepidlo.

Autor: Bára Kocmánková