fbpx

Obce mohou získat dotaci až dva miliony korun na zdravé a úsporné osvětlení0

Obce a města mohou získat až dva miliony korun podpory na energeticky úsporná řešení při rekonstrukci veřejného osvětlení, a tím snížit své účty za spotřebu energie. Zároveň snížením světelného znečištění přispějí k lepší kvalitě života v obci. Žádosti mohou být podávány od 1. září do 31. října 2019.

Cílem dotací, které obcím poskytuje Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu a obchodu, je umožnit menším obcím modernizovat veřejné osvětlení. A to nejen z hlediska možných energetických úspor, ale také směrem ke snížení světelného smogu a negativních zdravotních účinků světel na obyvatele i životní prostředí (eliminace modré složky světla, osvětlení pouze dolního poloprostoru pod lampami atd.).

Dotace směřují na několik druhů opatření, jako například na nákup a montáž osvětlovacích těles, na optimalizaci řídicího systému veřejného osvětlení v obcích (v případě, že proběhne společně s výměnou svítidel), na rekonstrukce rozvaděčů veřejného osvětlení (také při společné výměně svítidel) nebo na výměnu kabeláže u nově instalovaného svítidla. Dalších až 50 000 korun mohou obce získat i na projektovou dokumentaci nebo energetický audit. Maximální výše podpory nesmí překročit 50 % způsobilých výdajů.

Reklama

Autor: Jan Pergl

Autor se zabývá hlavně stavebnictvím a moderními technologiemi