Máte po letošní zimě obavy, jaký bude váš účet za topení? Protopili jste víc, než jste plánovali a rozhodli jste se změnit způsob vytápění? Jak vybrat vhodný zdroj tepla pro váš dům?
Pohled do kalendáře, ranní zpěv ptáků, delší dny a občas více slunce na obloze nám sice signalizují blížící se příchod jara, ale fakticky zatím zima dál pevně kraluje a zdá se, že ještě nějakou dobu u vlády vydrží. Letos si více než kdy jindy budeme připomínat okřídlenou pranostiku „Březen, za kamna vlezem“ i další „Duben, ještě tam budem“.
„Ukončení topné sezony je ideálním okamžikem pro výběr nového zdroje vytápění s předstihem a dostatečným prostorem pro vhodnou volbu.“
Letošní zima pořádně nezahýbá jen rozpočty měst, obcí či silničářů, ale i všech domácností, firem a institucí, které vytápějí své byty, domy, provozovny nebo kanceláře. Takže vlastně každého z nás. V době, kdy se všeobecně hovoří o krizi a nutnosti šetřit, to pocítíme obzvlášť. Většinu lidí asi pohled na účty za plyn, elektřinu, spotřebované uhlí i další výdaje spojené s topením, nepotěší a donutí přemýšlet, jestli by příští topnou sezonu nebylo možné zvládnout s menšími náklady.
Jak snížit náklady na vytápění?
Možností se nabízí několik a každý způsob vytápění má své větší i menší výhody i úskalí. Nelze říci, že by existoval jediný všeobecně použitelný a nejvýhodnější druh topení. Vhodný výběr ovlivňují provozní, technické i finanční možnosti každého z nás. Hodně se píše a mluví o nových a alternativních zdrojích vytápění jako jsou tepelná čerpadla, solární energie nebo tak zpopularizovaná biomasa jako např. pelety.
K alternativním zdrojům vytápění patří solární panely nebo tepelná čerpadla
V těchto případech je potřeba získat co nejvíce informací a zvážit výši a návratnost vložené investice. A také sledovat, které způsoby vytápění podporuje stát (v současné době např. v podobě programu „Zelená úsporám“). To se samozřejmě může měnit i s ohledem na výsledky voleb a celkovou politickou i ekonomickou situaci. V případě plynu např. i na situaci ve světě. I přes všechny možné změny zůstává jeden klasický, finančně celkem dostupný, účinný a ekologicky přijatelný způsob vytápění. Tím jsou krbová kamna a krbové vložky na dřevo.
Kamna, krbová kamna nebo biokrby?
Už tak široká nabídka na trhu se dále rozšiřuje. Vybírat lze z širokého spektra jak podle cenové dostupnosti, tak i technických parametrů a technologického vybavení, jako jsou použité materiály a možnosti regulace. Vedle kamen a vložek z ocelových plechů s klasickými vyzdívkami existuje bohatá nabídka kachlových nebo celolitinových kamen a krbových vložek. Objevují se i nové materiály a zdokonaluje se účinnost, regulace a čistota spalování.
Výrazné úspory při vytápění dosáhnete například s krbovými kamny a vložkami s teplovodním výměníkem
Stoupá také podíl krbových kamen a vložek s teplovodním výměníkem. Právě v tomto případě je možné dosáhnout výraznějších úspor nákladů na vytápění. A to i přes očekávané zvýšení ceny palivového dřeva (vzhledem k velké konkurenci by ale zvýšení cen nemělo být tak dramatické). Zejména při zapojení kamen nebo vložky do stávajícího topného systému (např. v kombinaci s plynovým nebo elektrokotlem) a přitápění v přechodných obdobích už úspora nákladů může být poměrně citelná. Jako příklad lze použít starší rodinný dům, kde roční účet za topení plynem se pohyboval kolem 55 000 Kč. Po připojení kamen s teplovodním výměníkem klesly náklady na vytápění cca o 25 000 Kč. Obecně lze říct, že možné úspory se pohybují mezi 20–50 %. Samozřejmě záleží na konkrétní ceně dřeva i dalších podmínkách např. jak často v kamnech topíte.
I spotřeba dřeva se dá snížit použitím kamen s dvojím spalováním. V nich kromě dřeva hoří i vznikající plyny a tím lze dosáhnout další až 40 % úspory dřeva. Tyto parametry splňují např. kamna od norské firmy JOTUL s označením CB (Clear Burn) – např. kamna Jotul F 100 CB.
Biokrby můžete instalovat i v panelovém domě
I pro ty, kteří žijí např. v panelových domech a nemají možnost připojit kamna do komína, existuje jedna poměrně nová a stále populárnější varianta přitápění a „živého ohně“. Jsou to tzv. biokrby. Ty dosahují výkonu až 4 kW a bez nutnosti odtahu a komína se v nich čistě spaluje biolíh (někdy uváděný i jako bioalkohol), který je běžně k dostání ve specializovaných prodejnách. Nabídka biokrbů podle designů a provedení se dále rozrůstá.
V každém případě je vhodné „nakupovat u odborníků“ a při výběru vhodného zdroje vytápění si nechat poradit ve specializovaných prodejnách a topenářských firmách a nespoléhat jen na lákavě nízké ceny např. na internetu nebo hypermarketech.
Autor: Jiří Pachl, vedoucí prodejny KAMNA/KRBY/TOPENÍ v Plzni, ENBRA TOP s.r.o., Cukrovarská 2, Plzeň, pachl@enbra.cz, tel.: +420 377 917 371