fbpx

O Novou zelenou úsporám je zájem, financování programu je ale nejisté0

Zájem domácností o dotace v programu Nová zelená úsporám roste. Důvodem jsou nejspíš trochu volnější pravidla a možnost dotace na zateplení domu svépomocí. V současné době však panují obavy, jak to bude s dalším provozem programu. Vláda chce totiž snížit jeho financování.

Dotace na zateplení domů budou nejspíš nižší nebo se nedostane na všechny žadatele. Stát chce totiž škrtat rozpočet programu Nová zelená úsporám snad až o 40 %..

Nová zelená úsporám běží od roku 2014 a lidé budou moci čerpat dotace do roku 2021 nebo do vyčerpání alokované částky. A právě o financování programu se nyní jedná, přičemž jeho vyhlídky nejsou právě růžové. Na vině je zpomalující se ekonomika a pak také výhledově nižší přísun peněz z Evropské unie. Stát zamýšlí na příští rok rozpočtové škrty a jednou z položek je také právě Nová zelená úsporám. Škrty by se navíc mohly dotknout i dalšího dotačního programu pro domácnosti – Dešťovky.

Jak velké škrty a budou a jak to dotace ovlivní, je zatím nejisté. Server E15 uvádí, že „výdaje pro dotační program byl mohly klesnout o 2,7 miliardy korun, to představuje snížení dostupných dotací o více než 40 procent.“ V praxi by tak příspěvek nedostalo 6 až 13 tisíc žadatelů.

Reklama

Ačkoli Ministerstvo životního prostředí(MŽP) uvádí, že do budoucna se v souvislosti s dotacemi Nová zelená úsporám není čeho obávat, zdá se, že tučná dotační léta se pomalu chýlí ke konci. Kotlíkové dotace letos končí a Nová zelená úsporám i Dešťovka to mají trochu nahnuté. A to i přesto, že zájem o dotace roste. Podle MŽP se od poslední úpravy pravidel zvýšil zájem o dotace téměř o pětinu.  Pokud tedy plánujete žádat o některou z dotací, pospěšte si vše zkuste stihnout ještě letos.         

Autor: Michal Doležel

Pro Nazeleno.cz píše články hlavně s tematikou energetiky, obnovitelných energií, chytrých domácností a dalších nejrůznějších zajímavostí.